Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN BERDASARKAN LESSON STUDY SEJARAH TINGKATAN 5 ( DRAF KETIGA )

Sekolah SMK Taman Seri Rampai. KL Tarikh 20 Oktober 2014


Tingkatan / Kelas 1 Dedikasi Waktu 12.30-1.10 petang
Saiz kelas 28 orang Tempoh (Minit) 40 minit
Mata Pelajaran Sejarah
Topik Sosiobudaya
Tema Warisan Kesultanan Melayu
Konsep Utama Adat resam
Objektif Pembelajaran Pelajar dapat mempelajari:
Mengumpul maklumat tentang adat resam.

Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:


Menyatakan 3 maklumat tentang adat resam
Menerangkan tentang adat resam orang Melayu

Pengetahuan Lepas Murid Kebanyakan pelajar telah mengetahui secara tidak langsung mengenai masjlis perkahwinan, cukur jambul
dan berkhatan.

Nilai Murid / Nilai Patriotisme Menghargai dan mengamalkan tradisi budaya bangsa
Sentiasa bersatu-padu dalam masyarakat

Sumber Pengajaran (1) Rujukan Buku Teks Sejarah Tingkatan 1


(2) Alat Kertas majung, pen marker, kad manila
(3) Bahan Lembaran Kerja, gambar

Pendekatan Pengajaran Berpusatkan pelajar

1
RANCANGAN PENGAJARAN BERDASARKAN LESSON STUDY SEJARAH TINGKATAN 5 ( DRAF KETIGA )

Perkembangan Kandungan / Proses Pengajaran dan Pembelajaran Jangkaan Pemikiran Murid Catatan / Nota
Pengajaran Konsep (Tindakan guru dan aktiviti murid)

Fasa 1 Adat resam 1. Guru memaparkan gambar di papan Murid menyatakan jawapan -Paparan gambar.
SET INDUKSI / putih. seperti akad nikah, cukur
PENGENALAN 2. Guru bertanya tentang gambar yang jambul dan berkhatan.
(5 minit) dipaparkan kepada murid.
3. Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk PdP.

Fasa 2 Latar belakang 1. Guru menerangkan latar belakang Murid melengkapkan peta -Kad manila
PERKEMBANGAN sosiobudaya sosiobudaya Melayu. alir. -Buku Teks Sejarah
(Penerokaan) Melayu 2. Murid merujuk buku teks. Tingkatan 1
(6 minit) 3. Guru meminta pelajar melengkapkan
peta alir berkenaan kronologi

Fasa 3 Adat resam 1. Guru membahagikan murid kepada Murid berbincang dalam -Buku teks Tingkatan
PERKEMBANGAN lima kumpulan . kumpulan berdasarkan kad 1
(Penerangan) 2. Guru mengedarkan kertas mahjung dan arahan. -Kad arahan tugasan.
(9 minit) kad arahan tugasan . - Murid mengenal pasti - Sumber rujukan lain
4. Murid mengesan maklumat peranan isi bagi tugasan yang - Kertas majung
berdasarkan buku teks dan sumber diberikan.
rujukan lain untuk menyiapkan tugasan.
Fasa 4 Pembentangan 1. Guru meminta wakil kumpulan -Murid menyatakan -Buku teks Sejarah
PERKEMBANGAN adat resam membentangkan mengikut tugasan dalam pandangan mereka. Tingkatan 1.
(Aplikasi / Melayu. kad arahan.
Penelitian) 2. Murid membuat pembentangan.
(15minit) 3. Guru membuat rumusan.
4. Guru meminta pandangan murid

2
RANCANGAN PENGAJARAN BERDASARKAN LESSON STUDY SEJARAH TINGKATAN 5 ( DRAF KETIGA )

tentang sejauh manakah adat resam


Melayu masih diamalkan sehingga hari
ini.
Fasa 5 Murid 1.Guru membuat kesimpulan pengajaran - Murid menyiapkan Buku teks Sejarah
PENUTUPAN memperlihatkan pada hari ini. lembaran kerja yang Tingkatan 1.
(Pentaksiran) tingkah laku 2. Guru memberikan lembaran kerja diberikan.
(5 minit) patriotisme kepada murid tentang adat resam Melayu
yang telah dipelajari tadi.

3
RANCANGAN PENGAJARAN BERDASARKAN LESSON STUDY SEJARAH TINGKATAN 5 ( DRAF KETIGA )

4
Lembaran kerja

Adat Resam Maklumat

Merisik

Meminang

Akad Nikah

Berkhatan

Cukur Jambul

5
Carta alir

Merisik Meminan Akad Berkhata

Cukur
