Anda di halaman 1dari 5

SANTHEKUMAR 7 PISMP BT

RANCANGAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Sejarah

Kelas : 5 Jayam

Tarikh : 21 Februari 2017 (Selasa)

Masa : 10.50-11.50 pagi

Kehadiran : / 36

Tajuk : 6.0 Warisan Negara Kita

Standard Kandungan : 6.3 Bahasa Melayu

Standard Pembelajaran : 6.3.2 Menyatakan bahasa melayu sebagai lingua franca

K 6.3.6 Menyatakan kepentingan bahasa melayu sebagai bahasa ilmu

yang dibanggakan.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat ;

1) Menyatakan peranan bahasa melayu sebagai lingua franca dengan betul.


2) Menjawab soalan-soalan mengenai peranan bahasa melayu sebagai lingua
franca dengan betul.
3) Menjelaskan kepentingan bahasa melayu sebagai bahasa ilmu.

Elemen merentas : Nilai : berusaha, berdisiplin, beradab, hormat menghormati


kurikulum
KPS : Signifikan bukti (Peristiwa yang berlaku)

DK : Perasaan kekitaan (memartabatkan Bahasa Melayu sebagai bahasa

Kebangsaan)

Strategi PdP : Pemusatan bahan, Pemusatan murid.Pendekatan deduktif, kecerdasan , kecerdasan

Interpersonal, Pembelajaran berbantukan komputer (TMK)

Teknik Pdp Menyoal,Kecerdasan verbal-linguistik, kecerdasan Interpersonal, Kecerdasan Visual-


ruang, Pembelajaran koperatif (roundrobins), lakonan(role play), pdp berbantukan
komputer (Permainan)

Peta Pemikiran Peta buih (bubble map), peta bulatan (circle map)

KBKK : Meramal, menjana idea, membuat kesimpulan

BBM :Powerpoint, peta pemikiran (peta buih), gambar-gambar mengenai bahasa melayu
sebagai lingua franca, Permainan berbantukan komputer.
SANTHEKUMAR 7 PISMP BT
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa
1. Guru menjemput tiga orang pelajar dan
Set induksi Lakonan yang dibuat oleh pelajar berlainan menerangkan karakter dan situasi mengenai Strategi
bangsa
( 5 minit ) lakonan. Pemusatan murid
2. Guru meminta tiga orang pelajar tersebut
untuk membuat lakonan di hadapan kelas. Teknik
3. Guru bertanya beberapa soalan kepada Menyoal. Lakonan
Ahmad
pelajar mengenai lakonan yang dibuat.
(Melayu)
4. Guru menghubungkait respons yang diterima KBKK
Mei Ling Pirithika dengan tajuk pengajaran dan memulakan Meramal
(Cina) (India) pengajaran dan pembelajaran.
Soalan-soalan yang ditujukan : Nilai
I. Apa yang anda memerhatikan dalam lakonan Berusaha
tersebut?
Tiga orang murid bertemu dan
Medium BBM
Komunikasi : berbual-bual
Kad Nama (Tagging)
Bahasa Melayu II. Adakah mereka bertiga menggunakan bahasa
ibunda dalam perbualan tersebut?
Tidak. Mereka menggunakan Bahasa
Melayu.
III. Mengapakah mereka menggunakan Bahasa
Melayu sebagai medium komunikasi?
Ia boleh ditutur dan difahami oleh
ketiga-tiga orang pelajar
SANTHEKUMAR 7 PISMP BT

1) Guru menerangkan peranan Bahasa Melayu Pendekatan pdp


Langkah : 1 Penerangan mengenai Peranan Bahasa sebagai Lingua Franca di Malaysia dalam bentuk Pendekatan deduktif
( 15 minit ) Melayu sebagai Lingua Franca dalam powerpoint.
bentuk powerpoint
2) Guru menekankan KPS, iaitu signifikan bukti KBKK
semasa menjelaskan peranan Bahasa Melayu Mengelas
sebagai Lingua Franca.
3) Guru mengedarkan peta pemikan dan gambar- Teknik PdP
gambar mengenai peranan Bahasa Melayu Pembelajaran Koperatif
sebagai Lingua Franca. (RoundRobins)
4) Setiap kumpulan diminta untuk menyatakan
peranan Bahasa Melayu sebagai Lingua Franca Kemahiran Pemikiran Sejarah
pada peta pemikiran yang disediakan. Signifikan bukti (Peristiwa yang
Peta pemikiran dan gambar-gambar 5) Setiap kumpulan juga diminta mengklasifikasikan berlaku)
mengenai Peranan Bahasa Melayu sebagai gambar-gambar mengenai peranan Bahasa
Lingua Franca Melayu sebagai Lingua Franca pada bahagian BBM
peranan yang sesuai. Powerpoint, Gambar-gambar
6) Guru memilih dua orang dari setiap kumpulan dan mengenai peranan Bahasa
meminta mereka melawat ke kumpulan lain untuk Melayu sebagai Lingua Franca,
menyemak jawapan mereka. (RoundRobins) peta pemikiran

KPS: Signifikan bukti


- Bahasa Perhubungan
Surat Sultan Kelantan kepada
Wright William Duff, 1900-1901
SANTHEKUMAR 7 PISMP BT

Langkah : 2 1) Guru mengendalikan satu permainan berbantukan Strategi


( 10 minit ) Permainan ICT yang mengandungi soalan- komputer. Pemusatan murid
soalan mengenai Peranan Bahasa Melayu 2) Setiap kumpulan diberi sehelai kertas.
sebagai Lingua Franca 3) Guru memulakan permainan dengan Teknik PdP
memaparkan beberapa soalan mengenai Peranan Kecerdasan visual-ruang,
Bahasa Melayu sebagai Lingua Franca. kecerdasan interpersonal, PdP
4) Guru mengarahkan setiap kumpulan untuk berbantukan komputer
menjawab soalan tersebut dalam masa yang (Permainan)
diberikan.
5) Guru meminta setiap kumpulan bertukar posisi Nilai
dengan kumpulan lain dan membaca jawapan Beradab, Berdisiplin
kumpulan lain.
6) Kumpulan yang menjawab banyak soalan dikira BBM
pemenang permainan. Permainan ICT

Dimensi kewarganegaraan :
Langkah : 3 Peta pemikiran i-think (peta bulatan) 1) Murid diberikan aktiviti kumpulan untuk melakar peta
Perasaan kekitaan
(10 minit) bulatan.
(memartabatkan Bahasa Melayu
2) Murid akan menjana idea mengenai Kepentingan
sebagai bahasa Kebangsaan)
Bahasa Melayu sebagai bahasa Ilmu secara koperatif
3) Setiap kumpulan diminta untuk menjelaskan hasil
KBKK
aktiviti kumpulan. Menjana idea
4) Guru menjelaskan nilai menghormati dan perasaan
Peta Pemikiran i-think
kekitaan dalam memartabatkan Bahasa Melayu
Peta bulatan
sebagai Bahasa Kebangsaan.
SANTHEKUMAR 7 PISMP BT

Teknik PdP
Pembelajaran koperatif

Nilai
Hormat menghormati

Penilaian Pengukuhan dan penilaian 1) Guru memberikan latihan penilaian kepada murid Strategi
( 10 minit ) 2) Murid diminta untuk menyatakan peranan Bahasa Pemusatan murid
Melayu sebagai Lingua Franca.
3) Murid diminta menjawab secara individu.
4) Guru menyemak jawapan murid sambil berbincang.
5) Murid yang menjawab dengan betul diberi pujian.

Penutup 1) Guru memaparkan beberapa gambar yang berkaitan KBKK


( 5 minit ) Gambar-gambar yang berkaitan dengan dengan peranan Bahasa Melayu sebagai Lingua Membuat kesimpulan
peranan Bahasa Melayu sebagai Lingua Franca.
Franca 2) Guru meminta murid menjelaskan peranan Bahasa BBM
Melayu sebagai Lingua Franca berpandukan gambar- Gambar-gambar mengenai
gambar tersebut dan merumuskan pdp secara peranan Bahasa Melayu sebagai
keseluruhan. Lingua Franca
3) Sesi rumusan murid dibetulkan oleh guru sekiranya
ada keperluan.

Rumusan dan peneguhan
