Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 4

HARI Selasa
TARIKH 2 Ogos 2016
MASA 12.00 – 1.00 petang
KELAS 4 Ibnu Majah
MATA PELAJARAN Bahasa Melayu
BILANGAN MURID 39 orang
TEMA Ekonomi Berwawasan
STANDARD KANDUNGAN 2.4 Membaca dan memahami maklumat
yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai
bahan untuk memberi respons dengan betul.
STANDARD PEMBELAJARAN 2.4.1 Membaca dan memahami untuk
mengenal pasti idea utama dan idea
sampingan dalam pelbagai bahan bagi
membuat ramalan dengan tepat.
OBJEKTIF 1. Murid dapat membaca dan memahami
maklumat yang tersurat dan tersirat
daripada pelbagai bahan untuk memberi
respons dengan betul.
2. Murid dapat mengenal pasti idea utama
dan idea sampingan dalam pelbagai
bahan bagi membuat ramalan dengan
tepat.
PENGISIAN KURIKULUM Ilmu
 Ekonomi.
 Kemahiran Hidup.
EMK
 Keusahawanan.
 Kreativiti dan inovasi.
Nilai murni
 Kerajinan.
 Kesyukuran.
SISTEM BAHASA Kosa kata :
kesat, lut sinar, ultraungu
Sebutan dan Intonasi
BAHAN BANTU MENGAJAR  Teks bacaan.
 Gambar tunggal.
PENDEKATAN  Berpusatkan murid.
KAEDAH  Berasaskan kemahiran berfikir
STRATEGI (kontekstual).
TEKNIK  Kaedah linguistik.
 Teknik bercerita.
PENGETAHUAN SEDIA ADA  Murid telah mengetahui cara
menguruskan wang dengan betul.
LANGKAH AKTIVITI CARA PELAKSANAAN CATATAN
SET INDUKSI Bersoal jawab  Beberapa orang murid BBM :
(5 minit) mengenai gambar. dipilih secara rawak untuk Gambar tunggal.
bersoal jawab dengan guru
mengenai gambar.
 Guru mengaitkan soal
jawab tersebut dengan
tajuk pelajaran pada hari
ini.

LANGKAH 1 Perbincangan nilai  Secara berkumpulan BBM :


(15 minit) berdasarkan gambar murid diminta untuk Gambar tunggal.
tunggal. berbincang tentang
kepentingan wang pada
masa kini.
 Guru meminta wakil
untuk membentangkan
hasil perbincangan
kumpulan masing-masing.
LANGKAH 2 Membaca teks “Ciri  Guru memilih beberapa BBM :
(10 minit) Keselamatan Wang orang murid untuk Teks bacaan.
Kertas RM 1.00”. membaca teks tersebut.
 Murid diminta untuk
mencari dan menyatakan
maksud kosa kata yang
terdapat dalam teks.
LANGKAH 3 Mencari idea utama  Murid dibahagikan BBM :
(25 minit) dan idea sampingan dalam beberapa kumpulan. Teks bacaan.
yang terdapat dalam  Murid perlu mengenal
teks. pasti idea utama dan idea
sampingan yang terdapat
dalam teks tersebut.
 Setiap kumpulan mesti
menulis idea-idea tersebut
di dalam buku.
 Bentangkan idea-idea
tersebut di hadapan kelas.
PENUTUP Kognitif :  Guru memberi latih tubi Nilai :
(5 minit) Berhemah dalam dan latihan pengukuhan Kesyukuran,
perbelanjaan seharian mengenai apa yang telah kerajinan, hemah
Refleksi dan soal dipelajari. tinggi,
jawab  Guru memberi ulasan menghargai.
tentang proses pengajaran
dan pembelajaran.
 Murid menyatakan nilai
yang dipelajari pada hari
ini.
