Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2018

Minggu : 5 Tarikh : 31-Jan-18 Hari : RABU Masa : 7.00 HINGGA 8.00 M/Pelajaran : Sains Kelas : 1 ZAMRUD
Tema TEMA 1 : KAEDAH SAINTIFIK
Standard
1.5 Ketumpatan
Kandungan
Standard 1.5.1 menyusun mengikut urutan bahan berdasarkan ketumpatan.
Pembelajaran 1.5.2 meramalkan sama ada bahan akan terapung dan tenggelam berdasarkan ketumpatan.
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, pelajar dapat:
Objektif
Aras 1: memberi definisi ketumpatan. (Pengetahuan)
Pembelajaran
Aras 2: Menyatakan rumus ketumpatan. (Kefahaman)
Aras 3: Mengaplikasikan rumus ketumpatan dengan betul. (Aplikasi)
Tahap Penguasaan:
Standard TP 1:Mengingat kembali pengetahuan dan kemahiran sains mengenai ketumpatan
Prestasi TP 2: Memahami ketumpatan serta dapat menjelaskan kefahaman tersebut.
TP 3: Mengaplikasikan ketumpatan untuk melaksanakan tugasan mudah.
Aktiviti Set Induksi:
Guru menunjukkan video telur yang direndam dalam air. Guru kemudiannya meminta pelajar
untuk memerhatikan apa yang berlaku kepada telur itu. Guru merumuskan topik berdasarkan
jawapan pelajar.
Aktiviti Utama:
1. Penerokaan ( 20 minit):
 Guru meminta orang pelajar untuk kehadapan dan meminta mereka memasukkan buah
oren dan guli ke dalam besen kaca.
 Guru meminta pelajar menyatakan apakah yang berlaku.
2. Penerangan (10 minit):
 Guru menerangkan tentang perbezaan ketumpatan.
3. Pengembangan (20 minit)*Soalan KBAT:
 Guru membahagikan pelajar kepada beberapa 6 kumpulan. Setiap kumpulan di berikan
bahan yang berbeza untuk menjalankan aktiviti ketumpatan.
 Pelajar Mengumpul dan mentafsir data aktiviti yang dijalankan.
 Menyelesaikan masalah yang melibatkan ketumpatan.
4. Penilaian (5 minit):
 Guru meminta pelajar untuk menyenaraikan apakah yang mempengaruhi nilai
ketumpatan.
 Guru meminta pelajar untuk menyusun ketumpatan berdasarkan nilai ketumpatan yang
diberi.
Penutup:
Guru merumuskan topik ketumpatan.
Bahan Bantu >Buku Teks >Laptop >Kertas Latihan >Projektor >Gambar
Belajar
Kemahiran Mengelas Berkomunikasi Membuat eksperimen
Proses Sains
Sikap Saintifik Minat & ingin tahu tentang alam sekeliling.
Kesedaran bahawa Sains adalah cara memahami alam.
i-Think Peta Buih Peta Pokok Choose an item. Choose an item.
EMK Kreativiti , Sains Teknologi , Alam Sekitar
PAK 21 Group Presentation Role Play Think Pair Choose an item.
Pentaksiran Latihan Bertulis Kuiz Lisan Choose an item.
Bilik Darjah 1. Murid mengenalpasti unit bagi ketumpatan. (S.P 1)
2. Wakil kumpulan membentang hasil dapatan daripada perbincangan dalam kumpulan.
(PBD) Guru membuat penilaian. (S.P 2 & S.P 3)

Refleksi 1. /26 orang murid mencapai semua objektif iaitu aras 1, 2 dan 3 dan diberikan latihan pengayaan.
2. /26 orang murid tidak mencapai objektif aras 2 dan 3. Murid diberikan latihan pemulihan dan akan
dibimbing dalam PdPc akan datang.
Kehadiran TIDAK HADIR :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2018
Minggu : 5 Tarikh : 31-Jan-18 Hari : RABU Masa : 10.30 HINGGA 11.30 M/Pelajaran : Sains Kelas : 2 MUTIARA SAINS
Tema TEMA 1 : KAEDAH SAINTIFIK
Standard
1.5 Ketumpatan
Kandungan
Standard 1.5.1 menyusun mengikut urutan bahan berdasarkan ketumpatan.
Pembelajaran 1.5.2 meramalkan sama ada bahan akan terapung dan tenggelam berdasarkan ketumpatan.
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, pelajar dapat:
Objektif
Aras 1: memberi definisi ketumpatan. (Pengetahuan)
Pembelajaran
Aras 2: Menyatakan rumus ketumpatan. (Kefahaman)
Aras 3: Mengaplikasikan rumus ketumpatan dengan betul. (Aplikasi)
Tahap Penguasaan:
Standard TP 1:Mengingat kembali pengetahuan dan kemahiran sains mengenai ketumpatan
Prestasi TP 2: Memahami ketumpatan serta dapat menjelaskan kefahaman tersebut.
TP 3: Mengaplikasikan ketumpatan untuk melaksanakan tugasan mudah.
Aktiviti Set Induksi:
Guru menunjukkan video telur yang direndam dalam air. Guru kemudiannya meminta pelajar
untuk memerhatikan apa yang berlaku kepada telur itu. Guru merumuskan topik berdasarkan
jawapan pelajar.
Aktiviti Utama:
1. Penerokaan ( 20 minit):
 Guru meminta orang pelajar untuk kehadapan dan meminta mereka memasukkan buah
oren dan guli ke dalam besen kaca.
 Guru meminta pelajar menyatakan apakah yang berlaku.
2. Penerangan (10 minit):
 Guru menerangkan tentang perbezaan ketumpatan.
3. Pengembangan (20 minit)*Soalan KBAT:
 Guru membahagikan pelajar kepada beberapa 6 kumpulan. Setiap kumpulan di berikan
bahan yang berbeza untuk menjalankan aktiviti ketumpatan.
 Pelajar Mengumpul dan mentafsir data aktiviti yang dijalankan.
 Menyelesaikan masalah yang melibatkan ketumpatan.
4. Penilaian (5 minit):
 Guru meminta pelajar untuk menyenaraikan apakah yang mempengaruhi nilai
ketumpatan.
 Guru meminta pelajar untuk menyusun ketumpatan berdasarkan nilai ketumpatan yang
diberi.
Penutup:
Guru merumuskan topik ketumpatan.
Bahan Bantu >Buku Teks >Laptop >Kertas Latihan >Projektor >Gambar
Belajar
Kemahiran Mengelas Berkomunikasi Membuat eksperimen
Proses Sains
Sikap Saintifik Minat & ingin tahu tentang alam sekeliling.
Kesedaran bahawa Sains adalah cara memahami alam.
i-Think Peta Buih Peta Pokok Choose an item. Choose an item.
EMK Kreativiti , Sains Teknologi , Alam Sekitar
PAK 21 Group Presentation Role Play Think Pair Choose an item.
Pentaksiran Latihan Bertulis Kuiz Lisan Choose an item.
Bilik Darjah 1. Murid mengenalpasti unit bagi ketumpatan. (S.P 1)
2. Wakil kumpulan membentang hasil dapatan daripada perbincangan dalam kumpulan.
(PBD) Guru membuat penilaian. (S.P 2 & S.P 3)

Refleksi 1. /28 orang murid mencapai semua objektif iaitu aras 1, 2 dan 3 dan diberikan latihan pengayaan.
2. /28 orang murid tidak mencapai objektif aras 2 dan 3. Murid diberikan latihan pemulihan dan akan
dibimbing dalam PdPc akan datang.
Kehadiran TIDAK HADIR :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2018
Minggu : 5 Tarikh : 31-Jan-18 Hari : RABU Masa : 12.00 HINGGA 13.00 M/Pelajaran : Sains Kelas : 3 ZAMRUD
Tema Penyenggaraan dan kesinambungan hidup
Objektif
2.1 Memahami sistem pengangkutan dalam manusia.
Pembelajaran
• membanding dan membezakan darah beroksigen dengan darah terdeoksigen.
Hasil
• mengilustrasikan laluan aliran darah dalam sistem peredaran.
Pembelajaran
• memerihalkan peranan sistem peredaran darah dalam pengangkutan bahan.
TD B4 :menggunakan pengetahuan saintifik dan kemahiran saintifik untuk mengkaji darah
Standard
beroksigen dengan darah terdeoksigen mengikut prosedur yang betul dengan
Prestasi
bimbingan.
Aktiviti Set Induksi:
Guru menunjukkan video jantung manusia kepada pelajar. Guru kemudiannya meminta
pelajar untuk menyatakan apa yang berlaku dengan jantung itu. Guru merumuskan fungsi
jantung.
Aktiviti Utama:
1. Penerokaan ( 20 minit):
 Guru meminta pelajar menyatakan fungsi utama jantung.
 Guru meminta pelajar menyatakan jenis peredaran darah yang ditunjukkan dalam
video tersebut.
 Guru menerangkan maksud peredaran darah sistemik dan peredaran darah
pulmonari.
2. Penerangan (10 minit):
 Guru meminta wakil pelajar untuk menyatakan apakah yang berlaku sekiranya jantung
tidak mengepam darah dengan baik.
3. Pengembangan (20 minit)*Soalan KBAT:
 Guru membahagikan pelajar kepada beberapa kumpulan.
 Guru meletakkan beberapa gambar rajah jantung yang berkaitan dengan peredaran
darah sistemik dan pulmonari.
 Guru meminta pelajar mewarnakan anak panah aliran darah yang membawa darah
beroksigen dan terdeoksigen.
 Guru menerangkan topik.
4. Penilaian (5 minit):
 Guru meminta pelajar untuk menyatakan darah beroksigen dan terdeoksigen dan salur
darah yang membawa nya dalam peta alir.
Penutup:
Guru memberi penerangan berkaitan peranan sistem aliran darah kepada manusia.
Bahan Bantu >Buku Teks >Laptop >Kertas Latihan >Projektor >Gambar
Belajar
Kemahiran Mengelas Berkomunikasi Membanding & membeza
Proses Sains
Sikap Saintifik Minat & ingin tahu tentang alam sekeliling.
Kesedaran bahawa Sains adalah cara memahami alam.
i-Think Peta Buih Peta Pokok Choose an item. Choose an item.
EMK Kreativiti , Sains Teknologi , Alam Sekitar
PAK 21 Group Presentation Role Play Think Pair Choose an item.
Pentaksiran Latihan Bertulis Kuiz Lisan Choose an item.
Bilik Darjah 1.Murid menyatakan maksud darah beroksigen dan terdeoksigen. (S.P 1)
(PBD) 2. Wakil kumpulan membentang hasil dapatan daripada perbincangan dalam kumpulan. Guru
membuat penilaian. (S.P 2 & S.P 3)
Refleksi 1. /26 orang murid mencapai semua objektif iaitu aras 1, 2 dan 3 dan diberikan latihan
pengayaan.
2. /26 orang murid tidak mencapai objektif aras 1, 2 dan 3. Murid diberikan latihan pemulihan
dan akan dibimbing dalam PdPc akan datang.
Kehadiran TIDAK HADIR :
