Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR

BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh : 3.3.2013
Masa : 7.45 - 8.45 pagi (1 jam)
Tahun : 1 Anggun
Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun 1
Tema : Keluarga
Tajuk : Keluarga Huda
Bilangan Pelajar : 30 orang
Jantina : Lelaki 15, Perempuan 15
Sosioekonomi : 10% kakitangan kerajaan
: 30 % petani
: 60 % nelayan

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mendengar, mengecam dan menyebut nama abjad dengan betul dan tepat.
2. Mendengar dan menyebut bunyi vokal dan suku kata terbuka sahaja dengan
sebutan yang betul.
3. Mengeja dan membatangkan suku kata terbuka dengan melodi yang ditetapkan
dan sebutan yang betul.

Fokus Utama
Standard Kandungan :
1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa dengan betul mengikut
konteks .
2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul.
4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik
hibur.
Standard Pembelajaran:
1.2.1 Mendengar, mengecam dan menyebut nama abjad dan suku kata dengan betul
dan tepat mengikut konteks.
1.2.2 Mendengar dan menyebut bunyi vokal dan suku kata terbuka dengan betul dan
tepat.
4.1.1 Menyebut seni kata lagu melalui nyanyian secara didik hibur.

Sistem Bahasa:
1. Huruf vokal
2. Suku kata
3. Sebutan abjad

Nilai : Kasih sayang.

Kemahiran Nilai Tambah:


1. Kemahiran berfikir: penyoalan, hubung kait dengan pengalaman
2. Belajar Cara Belajar (BCB): mengumpul maklumat dan memproses maklumat
3. Pembelajaran kontekstual

Bahan Bantu Mengajar:


1. Komputer riba
2. LCD
3. Lirik lagu: Sayang semuanya
4. Kad perkataan
5. Buku teks
6. Gambar keluarga
7. Gambar pokok abjad
8. Lembaran kerja

Pengetahuan Sedia ada:


1. Murid sudah pun memanggil ahli keluarga dengan panggilan ayah, ibu, bapa,
emak, adik dan abang.
2. Murid sangat menyayangi kedua ibu bapa mereka serta mematuhi arahan ibu
bapa.

Bahan Bantu Mengajar


1. Komputer riba
2. Projektor LCD
3. Speaker
4. Kad imbasan
5. Kad Gambar
6. Perisian Powerpoint
7. Lembaran kerja
8. Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 1
9. Carta Suku Kata
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa
Set induksi Keluarga Huda 1) Guru memastikan semua murid BBM:
(5 minit)  Menyanyikan berada dalam keadaan sedia dan Media:
lagu “Sayang terkawal. Video lagu “Sayang
semuanya” 2) Murid ditayangkan dengan video semuanya”
lagu “Sayang semuanya”. Perisian powerpoint
Lirik lagu:
“Sayang semuanya” 3) Murid diminta bangun dan KB
Satu satu saya menyanyikan lagu bersama-sama  Menghubungkait
sayang ibu , guru berdasarkan lirik yang
dua,dua, saya sayang dipaparkan. BCB
ayah ,  Memproses
4) Guru mengaitkan aktiviti dengan
Tiga tiga sayang adik maklumat
pembelajaran hari ini.
kakak
1 2 3 sayang Pembelajaran
semuanya. kontekstual
 Menghubungkait
dengan pengalaman
dalam kehidupan

Langkah 1 Keluarga Huda 1) Guru memaparkan kad imbasan BBM:


(15 init)  Huruf vokal huruf vokal kepada kelas. Material:
Kad imbasan huruf
 Menyebut 2) Guru memilih murid secara rawak vokal, buku teks.
nama ahli dan murid diminta menyebut huruf
keluarga pada kad imbasan.
a = ayah
mengikut huruf
vokal 3) Guru membuat pergerakkan tangan i = ibu
a = ayah membentuk huruf di udara dan
i = ibu murid diminta mengecamnya.
e = emak
4) Murid diminta membuar pergerakan
a= adik
seperti yang ditunjukkan oleh guru.
5) Murid diminta membaca huruf yang
terdapat di dalam gambar dalam
buku teks.

(rujuk Buku Teks m/s 7)

KBT:
Menghubungkaitkan
BCB:
mendengar dengan
berkesan

Langkah 2 Keluarga Huda 1) Murid diminta menonton huruf-huruf BBM:


(15 minit) vokal sambil guru menyebutnya. media
 Huruf vokal Perisian Powerpoint
(a,e,i,o,u) 2) Murid dipilih secara rawak dan Material:
diminta mendengar dan menyebut Carta Suku kata
 Membezakan bunyi huruf vokal.
e (pepet) dan e
(taling)
3) Guru mengaitkan huruf vokal
 Mengaitkan huruf dengan huruf konsonan.
vokal bersama huruf
KBT:
konsonan menjadi 4) Murid dibimbing menyebut suku kata
Mengecam
dua suku kata terbuka dengan betul dan tepat serta
dibimbing untuk mengeja dan
BCB:
membatangkan suku kata terbuka
Mengingat

Contoh:
a= ba e=be i=bi
o=bo u=bu

a e i o u
Contoh perkataan:
 bapa
 baju

Langkah 3 Keluarga Huda Aktiviti 1 KBT:


( 20 minit) 1) Guru mempamerkan gambar Mengecam
Mengecam huruf dan sebuah keluarga. Menghubungkait
memadankan huruf 2) Guru mengadakan kuiz huruf vokal
vokal dengan gambar. mengikut kumpulan untuk tujuan BBM:
penilaian. Media:
Soalan kuiz  Murid dikehendaki menjawab Perisian Powerpoint
Keluarga Saya: menggunakan huruf vokal (Gambar Keluarga)
1.Saya adalah ketua yang terlibat. Material:
keluarga dan saya  Satu set kad perkataan Kad perkataan, ,
ada misai. Panggil panggilan ahli keluarga Lembaran kerja, buku
saya.. “a...”. Siapakah diberikan kepada setiap teks,
saya? kumpulan.
 Setiap ahli kumpulan
2. Tugas saya ialah mendapat satu kad
menjaga anak-anak perkataan.
dan menyediakan  Murid diminta menampal kad
makan malam kepada perkataan pada gambar ahli
keluarga. Panggil keluarga berdasarkan soalan
saya.. “i..”.. Siapakah kuiz.
saya?  Pemenang pertama, kedua
dan ketiga ditentukan
Jawapan jangkaan berdasarkan jumlah markah.
i. Ayah
ii. Ibu
iii. Adik Method:

iv. Abang 6 kumpulan berlima


1) Suku kata terbuka Aktiviti 2
Contoh: Penggayaan
 bapa 1) Murid diberikan lembaran kerja.
 bola
 buku 2) Murid diminta mengecam huruf
konsonan dan mewarnakan huruf
kecil

3) Murid dikehendaki menyesuaikan


suku kata supaya menjadi suku kata KP:

terbuka . verbal linguistik,


intrapersonal

BCB:
Jawapan jangkaan Pemulihan
Secara intensif
pemulihan 1) Murid diberikan lembaran kerja.
 bapa
 baju
2) Murid diminta melengkapkan petak
kosong untuk membina suku kata
terbuka berdasarkan gambar.

Penutup  Penutup Kognitif 1. Seorang murid diminta secara rawak BBM:


(5 minit) Rumusan isi membuat pergerakkan tangan Media
pelajaran. membentuk huruf. Video lagu
-Huruf vokal dan 2. Murid-murid lain dikehendaki KB:
suku kata terbuka. mengecam bentuk huruf yang di Menjana idea,
bina. merumus
 Penutup Sosial 3. Murid diminta membaca lirik lagu
yang dipaparkan. KP:
Menyanyikan lagu Muzik
“Sayang semuanya” 4. Murid diminta menyanyi bersama-
sama guru sambil bertepuk tangan. Nilai: kasih sayang,
kesyukuran

KP: verbal linguistik,


intrapersonal,
