Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Kelas : Tahun 3 Fatanah

Bilangan Murid : 32 Orang

Tarikh : 20 Julai 2017 ( Khamis )

Masa : 9.00-9.30 pagi

Tema/ Tajuk : Kejar Mengejar

Kemahiran/ Fokus : Kemahiran Berlari (Buku Panduan Pengajaran PJ. T3 :unit 26 ms 91)

Standard Kandungan : Berkebolehan melakukan aktiviti kelajuan.

Standard Pembelajaran : 1.9.1 Berlari dalam pelbagai kelajuan.


2.9.1 Mengenal pasti postur badan yang betul semasa berlari.
2.9.2 Mengenal pasti koordinasi tangan dan kaki semasa berlari.
5.3.2 Mengiktiraf kebolehan dan menerima kekurangan rakan sebaya.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempunyai pengalaman berlari sama ada secara sedar ataupun tidak.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


Psikomotor – mempamerkan satu contoh lakuan
Kognitif – menyatakan cara berlari yang betul
Afektif – bekerjasama membantu rakan sepanjang aktiviti PdP

EMK : Keusahawanan

Sumber/BBM : Kon, bola besar, baton dan pundi kacang

Penilaian PdP : Penilaian melalui Pemerhatian


Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Set Induksi 1.Pemanasan badan BBM : Kon , wisel
( 3 Minit )  Senaman gerakkan badan
ikut arahan guru KP: Intrapersonal
Interpersonal

-Kinestetik

Perkembangan Aktiviti 1 : KP : Intrapersonal


(12 minit ) Lari zig zag   Interpersonal
 Murid masih dalam
kumpulan set induksi. BBM : Kon, baton.
 Mereka akan berlari sambil Kawasan : 15m x 15m
membawa baton mengikut
susunan kon yang telah
diaturkan oleh guru.
 Murid perlu menyerahkan - Kontekstual & ruang
baton kepada pelari yang
- Latihan lakuan
seterusnya.
 Ulang lakuan sampai habis.
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Aktiviti 2 : BBM : bola, kon dan baton
Lari zig zag sambil kelecek bola 
 Murid akan berlari seperti   Kawasan : 15m x 15m
dalam aktiviti 1. 
 Murid akan mencuba
mengelecek bola sambil
berlari. - Kontekstual & ruang
 Murid perlu menyerahkan - Latihan lakuan
baton dan bola kepada
kawan yang seterusnya KP : Intrapersonal
untuk menyambung Interpersonal
permainan.
 Ulang lakuan sampai habis.
Kemuncak Permainan kecil : BBM : Kon
( 13 minit ) “Permainan “Pukul berapa sekarang  
Harimau?”   Kawasan : 15m x 15m
 Murid akan dibahagikan   harimau
kepada 2 kumpulan.  penanya jam 
 Salah satu kumpulan akan  
 
menjadi harimau manakala - Kontekstual & ruang
yang satu lagi akan menjadi
- Latihan lakuan
penanya jam.
 Harimau akan menyebut KP : Intrapersonal
pukul berapa dan penanya Interpersonal
jam perlu melangkah
mengikut angka jam.
 Harimau akan mencuba
menangkap penanya jam
sebanyak yang mungkin.
 Tukar peranan.
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti p&p Catatan
Penutup Penyejukkan badan. KB : Merumuskan
( 3 minit ) 1. Murid akan diarahkan 
membuat bulatan.  
2. Dua orang murid akan   
berada di tengah bulatan  
dan mengetuai senaman 
penyejukkan badan
3. Guru akan merumuskan apa
yang dipelajari hari ini.
