Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

SAINS TAHUN 5

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Tema Pengenalan Kepada Sains Pemikir
Tajuk Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains Kerja sepasukan
1.1.1 Memerhati
1.1.2 Mengelas Bersifat ingin tahu
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor Berperinsip
1.1.4 Membuat inferens
1.1.5 Meramal Bermaklumat
Standard 1.1.6 Berkomunikasi
Pembelajaran 1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa Penyayang / Prihatin
1.1.8 Mentafsir data
1.1.9 Mendefinisi secara operasi Patriotik
1.1.10 Mengawal pembolehubah
1.1.11 Membuat hipotesis
1.1.12 Mengeksperimen Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
5P
1. Mengenal pasti perkara yang mempengaruhi suatu penyiasatan
2. Memerihalkan pemboleh ubah yang mempengaruhi suatu / Penyelesaian masalah
penyiasatan
3. Menentukan pemboleh ubah yang dimanipulasi dalam suatu Pembelajaran berasaskan
Objektif penyiasatan projek
Pembelajaran 4. Menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah
pemboleh ubah dimanipulasi di tentukan dalam suatu penyiasatan Pembelajaran kooperatif
5. Menerangkan hubungan pemboleh ubah dimanipulasi dengan
pemboleh ubah bergerak balas dalam suatu penyiasatan Pembelajaran kecergasan
6. Menukarkan pemboleh ubah yang dimalarkan kepada pemboleh pelbagai
ubah dimanipulasi dan menyatakan pemboleh ubah bergerak balas Pembelajaran Kontekstual
yang baru.
Pemerhatian Pembelajaran
/ Inferens Konstruktivisme
Membuat hipotesis
Membuat kesimpulan Kemahiran Belajar Cara
Mengawal pembolehubah Belajar
Mengelas Kajian Masa Depan
KPS Meramal
Berkomunikasi Pembelajaran Akses
Mengukur dan menggunakan nombor Kendiri
Menggunakan perhubungan ruang dan masa
Mengeksperimen Pembelajaran Luar Bilik
Mendefinisi secara operasi Darjah
Mentafsir data Pembelajaran Masteri
Ringkasan Aktiviti Kemahiran Proses Sains (Buku Teks – Halaman 2)
Pendekatan Modular
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis

Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Pentaksiran dan Lisan
Penilaian Tugasan
Projek

Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan


Refleksi ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan
khas dalam sesi akan datang.
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus 3 stray and 1 stay
Program Sekolah
Pembentangan
Mengiringi murid keluar
Catatan
Aktiviti luar Main Peranan
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Gallery Walk
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
