Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun : 2 Unggul
Bilangan murid : 27 orang
Masa : 10.00 pagi - 11.00 pagi
Tarikh : 28 Februari 2017
Tema : Sihat Dan Cerdas
Tajuk : Gaya Hidup Sihat

Kemahiran Fokus: Aspek Seni Bahasa

Standard kandungan
4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur

Standard pembelajaran
4.1.1 Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian secara didik hibur.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


i. Menyebut seni kata lagu “ Gaya Hidup Sihat” dengan sebutan yang betul dan
jelas beserta gaya yang sesuai.
ii. Menyebut seni kata lagu Gaya Hidup Sihat melalui nyanyian secara didik
hibur dalam kumpulan

Sistem Bahasa
 Morfologi – Kata Adjektif
 Kosa kata – sihat , cergas
Pengisian Kurikulum(Elemen Merentas Kurikulum)
Kemahiran Berfikir : Menjana idea , menghubung kait, mentafsir
Kecerdasan Pelbagai : Muzik, interpersonal, verbal linguistik
Ilmu : Pendidikan Jasmani, Pendidikan kesihatan, Muzik
Nilai : Hormat menghormati, kerjasama, kebebasan

Bahan Bantu Mengajar (BBM):


Bil Jenis Kuantiti
1 Komputer riba 1
2 LCD Projektor 1
3 Teks Lagu 27
4 Video lagu 1

Pengetahuan Sedia Ada: murid pernah menyanyikan lagu secara didik hibur.

Aktiviti Pengajaran Dan Catatan


Langkah/masa
Isi Pelajaran Pembelajaran

Set Induksi Video Lagu “Gaya 1. Murid menonto video lagu Ilmu:Pendidikan Kesihatan
(5 Minit) Hidup Sihat” “Gaya Hidup Sihat”
2. Guru dan murid bersenam
seperti dalam BBM: video,
bersama-sama.
tayangan. komputer riba dan LCD
3. Guru dan murid mengaitkan
lagu dengan tajuk pelajaran
KB: menghubung kait

KBT: kemahiran berfikir

Langkah 1 Lirik lagu ‘Gaya 1. murid dibahagikan kepada


(20 minit) Hidup Sihat seperti beberapa kumpulan Nilai: kerjasama
2. guru memaparkan seni kata
dalam tayangan
lagu Gaya Hidup Sihat.
video KB: menghubung kait
3. Guru meminta murid
membaca lirik lagu baris demi
BBM: Teks lagu
baris dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
4. Guru meminta murid
menggayakan gerak badan
berdasarkan seni kata lagu
baris demi baris
5. Murid akan menggayakan lirik
lagu secara individu dan
secara berkumpulan
6. Guru dan murid membaca
semua lirik lagu sambil
melakukan gaya yang sesuai
sehingga semua murid telah
menguasai pergerakan
tersebut
Langkah 2 Aktiviti berkumpulan 1. Guru menunjukkan cara
(20 minit) nyanyian yang betul KBT: Kemahiran berfikir
2. Guru dan murid menyanyi
beramai-ramai.
Nilai: rasional
3. Murid diminta membuat
latihan dalam kumpulan.
4. Murid dikehendaki KB: mentafsir
menyanyikan lagu “Gaya
Hidup Sihat” beserta KP: interpersonal
pergerakan yang kreatif BBM: peta buih. Petikan
secara kumpulan. teks
5. Setiap kumpulan perlu
mempersembahkan nyanyian
beserta gaya yang sesuai di
hadapan kelas
6. Kumpulan yang paling baik
akan dberi hadiah

Langkah 3 Pentaksiran - Murid melihat gambar


(10 minit) Gambar seorang orang sedang bersenam Nilai: kejujuran
- Murid diberikan lembaran
murid sedang
kerja membina ayat
bersenam.
tunggal berdasarkan
gambar dan perkataan
yang diberikan
- Beberapa orang murid
membaca ayat tunggal
yang dibina
- Guru memberikan BBB:
pengukuhan tentang ayat Lembaran Kerja
tunggal yang betul

- Murid dikehendaki
menjawab soalan isi
Pengayaan
tempat kosong
kita perlu makan ___
berdasarkan pilihan
setiap hari. jawapan.
Setiap hari kita perlu
- Guru membimbing
___________ untuk
jawapan murid
mendapatkan tubuh
badan yang sihat.

Pilihan Jawapan
-sayur
-buah-buahan
-bersenam
-jogging

- Murid menyalin lirik lagu”


Gaya Hidup Sihat” dalam
buku teks masing-masing.
Pemulihan

Penutup Rumusan pelajaran: - Murid merumus BBB:komputer, speaker


(5 minit) a. Kognitif kandungan pelajaran dan LCD
pada hari ini
b. Sosial Nilai: keberanian
- Murid dan guru
menyanyikan lagu “Gaya
KBT: kemahiran merumus
Hidup Sihat” dengan gaya
masing-masing.
KP: menyanyi
- Guru memberikan pujian
Ilmu: Muzik
dan tepukan kepada
murid-murid.
