Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PEMULIHAN BAHASA MELAYU

Mata pelajaran : Bahasa Melayu Pemulihan (Literasi)

Tahun : 3 Bijak

Bilangan Murid : 6 orang

Tarikh : 26 Julai 2017

Hari : Rabu

Masa : 12.00 hingga 1.00 tengahari

Tajuk : Perkataan KVKK+KV dan KV+KVK

KUMPULAN A ( LEMAH) B (SEDERHANA)

Nama Murid 1. Amirul Aizad 1. Ahmad Toyib Syahkirin

2. Aliah Batrisya 2. Nur Farina Nadia

3. Mohamad Hadzirul

4. NorAini

Kemahiran Pemulihan KVK+KV KV+KVK


Konstruk K5: Keupayaan membaca perkataan suku kata tertutup.

Standard Pembelajaran 1.0 Membaca dan memahami perkataan


1.5 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi gabungan suku kata tertutup dan terbuka
KVKK+KV.

1.0 Membaca dan memahami perkataan


1.11 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi gabungan suku kata KV+KVK.

Objektif Pembelajaran: 1. Membaca sekurang-kurangnya tiga daripada 1. Membaca sekurang-kurangnya tiga daripada empat
empat perkataan KV+KVK dengan betul. perkataan KVKK+KV dengan betul.
Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat:

Pengetahuan Sedia Ada Mengenal suku kata tertutup dan terbuka Mengenal suku kata terbuka dan tertutup

Bahan Bantu Mengajar Manila kad, kad perkataan, gambar dan lembaran kerja.

Nilai Berkerjasama dan kerajinan

Kemahiran Berfikir 1. Menghubung kait – menghubungkait perkataan KVKK + KV dan KV+KVK semasa membuat aktiviti.

Elemen merentas Kurikulum 1. Kreativiti


(EMK) 2. EK 1: mengamalkan sikap keusahawanan
3. EK 2: 2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian.
LANGKAH ISI PELAJARAN KUMPULAN A KUMPULAN B CATATAN
(LEMAH) (SEDERHANA)
Set Induksi “Puzzle Gambar”  Murid diminta duduk dalam satu bulatan. Fasa Permulaan
(5 minit)  Murid-murid diberikan sampul surat yang mengandungi kepingan
gambar. Kemahiran berfikir:
 Murid-murid dikehendaki menyambung gambar tersebut Menghubung kait
menjajdi suatu gambar yang lengkap.
 Murid dan guru bersoal jawab. BBM:
 Guru mengaitkan isi pelajaran pada hari ini. -Kepingan gambar
LANGKAH ISI PELAJARAN KUMPULAN A KUMPULAN B CATATAN
(LEMAH) (SEDERHANA)
Langkah 1 Perkataan KV+KVK Lembaran Kerja Mari Mengeja Fasa Tindakan
(25 minit) dan KVKK+KV (Kumpulan A)
 Murid diminta melengkapkan  Murid ditunjukkan kad perkataan
Contoh lembaran kerja yang diberikan. KVKK+KV oleh guru. BBM :
Perkataan Contoh : tang + ga -lembaran kerja
KVKK+KV :  Guru menyemak hasil kerja murid.
1. rangka  Murid diminta mengeja dan Nilai:
2. nangka menyebut gabungan suku kata -Kerajinan
3. banglo tersebut.
Fasa
 Murid diminta menulis perkataan Pengembangan
tersebut di dalam kertas. (Kumpulan B)

BBM:
-Kad perkataan

Kemahiran
berfikir:
-menyelesaikan
masalah

EMK:
EK 1 : 1.1
Bertanggungjawab
terhadap
keputusan dengan
menyiapkan
tugasan sehingga
selesai.
Langkah 2 Perkataan KV+KVK Ulat Huruf Lembaran Kerja Fasa
(25 minit) Dan KVKK+KV Pengembangan
• Guru memberi arahan kepada murid  Murid diminta melengkapkan (Kumpulan A)
Contoh perkataan cara bermain. lembaran kerja yang diberikan.
KV+KVK : • Secara berpasangan dalam satu  Guru menyemak hasil kerja murid. BBM:
1. katak kumpulan, murid diminta -Manila kad
2. serai menggunting kepingan bulatan huruf. -gambar
3. tikus • Murid perlu membina perkataan
melalui cantuman kepingan huruf Nilai:
yang digunting dan membentuk -Kerjasama
seekor ulat mengikut kreativiti murid.
• Murid diminta membentangkan hasil Kemahiran
kerja mereka. berfikir:
• Guru membimbing murid melakukan -Menyelesaikan
aktiviti dan menilai hasil kerja murid. masalah

Fasa Tindakan
(Kumpulan B)

BBM:
-Lembaran kerja

EMK:
EK 2: 2.3
Menghasilkan idea
dari pemerhatian.
Penutup Rumusan 1. Guru menyoal murid mengenai isi pelajaran pada hari ini. Nilai:
(5 minit) Kognitif dan Sosial 2. Secara rawak, murid dipilih dan dikehendaki menyebut perkataan suku kata Kasih sayang
terbuka dan tertutup.
3. Guru mengucapkan tahniah dan memuji murid-murid kerana memberikan
kerjasama kepada sambil bertepuk tangan.
