Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 5 Usaha

3. Bilangan Murid : 35 orang

4. Tarikh : 31 Julai 2018

5. Masa : 10.20 pagi – 11.20 pagi

6. Hari : Selasa

7. Tema : Warisan Bangsa

8.Tajuk : Tempat Warisan di Malaysia

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

10. Standard Kandungan 11. Standard Pembelajaran

2.4 Membaca dan memahami maklumat yang 2.4.2 Membaca dan memahami maklumat
tersurat daripada pelbagai bahan untuk yang tersurat daripada pelbagai bahan untuk
memberi respons dengan betul. membuat keputusan dengan alasan yang
betul.

12. Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

1. Membaca dua petikan tentang Tempat Warisan di Malaysia dengan sebutan dan
intonasi yang jelas.
2. Membuat satu keputusan berdasarkan petikan yang dibaca dengan alasan yang betul.

13. Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi


Tanda baca

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

Ilmu : Sosiobudaya, Sejarah


Nilai murni : Rasional, Menghargai Warisan, Patriotisme

1
Peraturan sosiobudaya
Elemen Keusahawanan :
EK 1 : 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea
EK 1 : 1.14 Boleh membina jaringan sosial : saling bekerjasama bagi mendapatkan
maklumat atau perkongsian sumber
EK 2 : 2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

Kemahiran Berfikir : membuat keputusan


Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal, kinestetik
Belajar Cara Belajar : mengumpul maklumat dan memproses maklumat melalui
petikan, bacaan intensif
Pembelajaran Kontekstual :

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah

1. Sampul surat 12

2. Kertas sebak 6

3. Pen marker 6

4. Petikan ‘Tempat Warisan di Malaysia’ 35

5. Kepingan gambar 6

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid menilai sesuatu perkara untuk membuat keputusan dalam kehidupan seharian.

2
Langkah Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
/Masa Pembelajaran

Pengurusan Persediaan murid 1. Murid perlu melakukan perbuatan


bilik darjah untuk belajar. berdasarkan arahan guru secara
serentak.
(2 minit) Ayat arahan:
1. Jika sudah bersedia,
sila angkat tangan
kanan anda dan
gerakkan jari-jari.
BBM
Set induksi
Permainan Mencantum 1. Murid diminta oleh guru untuk Kepingan gambar
(7 minit)
Gambar menghantar wakil kumpulan ke Sampul surat
hadapan untuk mengambil sampul
surat yang mengandungi kepingan KB
susun suai gambar Menghubung kait
2. Murid-murid membuka sampul
surat yang diberikan oleh guru. PAK 21
3. Secara berkumpulan, murid-murid Kerja
diberi masa selama 2 minit untuk berkumpulan
menyusun kepingan gambar menjadi
satu gambar yang sempurna. BCB
Jangkaan jawapan : 4. Guru meminta murid-murid untuk Memproses
1. Rangka menyatakan apakah gambar yang maklumat
Manusia disusun oleh mereka.
2. Perak Man 5. Murid diberi pujian oleh guru atas
3. Candi jawapan yang mereka berikan.
5. Guru mendedahkan tajuk
pelajaran pada hari ini.

Langkah 1 Membaca petikan BBM


1. Murid-murid diberi dua petikan
(20 minit)
(rujuk lampiran) Petikan Teks
yang berbeza tentang ‘Tempat
Warisan di Malaysia’. KB

3
2. Semua murid membaca kuat Menghubungkait
petikan yang diberikan oleh guru
dengan sebutan yang jelas. BCB
3. Setiap kumpulan diminta untuk Memproses
membaca kuat petikan yang diberi maklumat
mengikut perenggan.
4. Jika ada kesilapan yang dilakukan Nilai Murni:
oleh murid, guru akan menegur Kerajinan
dan memperbetulkannya. Kerjasama

Pembentangan Aktiviti 1
Langkah 2 BBM
Kumpulan 1. Murid-murid diminta oleh guru
(28 minit) Kertas sebak
untuk membaca kembali petikan
‘Tempat Warisan di Malaysia’ Sampul surat
secara mentalis. Papan putih
Arahan Guru : 2. Guru memberi sampul surat yang
Lembaran kerja
Anda dikehendaki mengandungi arahan seterusnya
memilih salah satu kepada wakil setiap kumpulan. KB
tempat warisan dalam 3. Semua murid diminta membaca Menjana idea
petikan untuk dilawati kuat arahan yang diberikan oleh
oleh Persatuan Sejarah guru iaitu memilih tempat yang BCB
SK Parit Kemang. sesuai untuk dilawati oleh Memproses
Persatuan Sejarah. maklumat
4. Secara berkumpulan, murid-murid
akan berbincang dan meneliti PA21
Contoh maklumat maklumat dalam petikan untuk Peta Buih
1. Keistimewaan memilih tempat yang sesuai untuk Berkomunikasi
tempat warisan dilawati oleh Persatuan Sejarah. secara lisan dan
2. Daya tarikan 5. Murid-murid dikehendaki mencatat tulisan dengan

4
3. Jarak maklumat di dalam papan putih berkesan
mini yang telah disediakan.
6. Murid-murid meneliti maklumat KP
yang telah dibincangkan dalam Verbal linguistik
kumpulan masing-masing. Interpersonal
7. Guru meminta murid untuk
membuat satu keputusan tentang Nilai Murni:
tempat yang sesuai dilawati oleh Kerjasama
Persatuan Sejarah.
8. Setiap kumpulan diberikan sehelai
kertas sebak.
9. Murid-murid diberi masa 10 minit
untuk menghasilkan peta buih ‘I-
think’.
10. Setiap kumpulan dikehendaki
membentangkan hasil dapatan
keputusan menggunakan peta
buih ‘I-think’.
11. Guru menambah maklumat jika
terdapat kekurangan maklumat
dalam pembentangan kumpulan.

Aktiviti 2
Pengayaan
Rujuk lampiran 1. Murid-murid melengkapkan
lembaran kerja yang diberikan
guru

Pemulihan
1. Murid dibimbing oleh guru untuk
membaca dengan sebutan yang
jelas.

5
Penutup
Kognitif 1. Guru merumuskan isi pelajaran. KB:
(3 minit)
1. Rumusan isi 2. Murid diminta oleh guru untuk Merumus

pelajaran menyatakan kepentingan tempat


Nilai:
Jangkaan jawapan warisan di Malaysia.
Kasih sayang
1. Menghargai
warisan negara Kerjasama

2. Menjaga
keharmonian
negara

Sosial
1. Pujian atas 1. Guru memberi pujian dan

penglibatan dan penghargaan kepada semua murid.

kerjasama murid 2. Guru mengakhiri pengajaran

dalam PdPc guru. dengan meminta murid-murid


menepuk tangan secara berirama
mengikut cikgu.

18. Refleksi:

6
19.Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
