Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Kelas : 2R
Tarikh : 24 Ogos 2017
Hari : Khamis
Masa : 8.30pagi -9.30 pagi
Tema/Tajuk : KV+KV+KV / KV+KV+KVK
Bilangan Murid : 2 orang
Nama Murid : 1. Lum Yan Jiang 1. Grace Puang Hai Tang
Aras Murid Aras Rendah Aras Tinggi
Kemahiran : Kemahiran 6 Kemahiran 13
Perkataan KV+KV+KVK
Suku Kata KV+KV+KV
LINUS : Konstruk 3 Konstruk 5
Keupayaan membaca dan menulis
Keupayaan membaca dan menulis
perkataan suku kata tertutup
perkataan suku kata terbuka.
Standard Kandungan : Tahun 1 Tahun 1
2.1 Asas membaca dan memahami
2.1 Asas membaca dan memahami

Standard Pembelajaran : Murid boleh: 2.1.1 Murid boleh:


1.1.1 Membaca dengan Membaca dengan sebutan yang betul dan
sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai
intonasi yang sesuai; i. perkataan
i.perkataan
Hasil Pembelajaran : Pada akhir p&p, murid dapat: Pada akhir p&p, murid dapat:
1. Membaca 4 perkataan 1. Membaca 4 perkataan
KV+KV+KV KV+KV+KVK.
2. Memahami 4 maksud 2. Memahami 4 maksud perkataan.
perkataan. 3. Menulis 3 daripada 4perkataan
3. Menulis 3 daripada 4 KV+KV+KVK dengan betul.
perkataan KV+KV+KV.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah menguasai Kemahiran Murid telah menguasai Kemahiran 12 iaitu
5 iaitu membaca dan menulis membaca dan menulis perkataan
perkataan suku kata V + KV. KVK+KVK
EMK : Bahasa, Nilai Murni
Penggabungjalinan : Penggabungjalinan Kemahiran, Penggabungjalinan Kemahiran,
Penggabungjalinan Bahan, Penggabungjalinan Bahan,
Penggabungjalinan Aktiviti Penggabungjalinan Aktiviti
Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Membaca, Kemahiran Kemahiran Membaca, Kemahiran
Mendengar, Kemahiran Menulis Mendengar
Kemahiran Berfikir : Menghubungkait, Menyusun mengikut keutamaan
BBM : Slaid Powerpoint, Kotak Kamishibai, Sampul Surat, Gambar, Perkataan, Gum,
Cellephone tape, kotak, Kotak Misteri, Gambar, Butai Kamishibai,lembaran kerja,
video
Unsur Terapi : Terapi Main, Terapi Muzik Terapi Main, Terapi Muzik
Nilai-nilai Murni : Keyakinan, rajin, berhati-hati
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
MASA
Aras rendah Aras Tinggi Aras rendah Aras Tinggi Aras rendah Aras Tinggi
Set Induksi Slaid Powerpoint 1. Murid ditunjukkan gambar nombor satu Terapi:
±5 minit hingga empat. BBM: Slaid Powerpoint
2. Murid diminta memilih satu nombor daripada Nilai:
empat nombor yang telah dipaparkan. Kemahiran: Menghubungkait
3. Apabila murid memilih nombor
tersebut,mereka dikehendaki meneka benda
yang terdapat dalam gambar kabur.
4. Murid dikehendaki menyebut nama gambar
yang dipaparkan.
5. Guru membetulkan jawapan mereka
sekiranya salah.
6. Guru membimbing murid menyebut
perkataan sehingga mereka dapat menyebut
dengan betul.
Aras rendah Aras Tinggi Aras rendah Aras Tinggi Aras rendah Aras Tinggi
Langkah 1 Butai 1. Guru menunjukkan 1. Murid Nilai: Teknik: Latih
±15 minit Kamishibai gambar dalam kotak diminta mengulang Keyakinan, tubi
“kamishibai”. kaji perkataan Patuh kepada BBM:
2. Guru menarik kad KVK+KVK yang telah arahan Sampul
secara perlahan- dipelajari pada minggu KBT: Surat,
lahan sehingga lepas. Kemahiran Gambar,
hanya menunjukkan 2. Murid perlu Berfikir – Perkataan,
gambar sahaja. mencantumkan kad Menyelesai Gum
3. Murid diminta suku kata KVK masalah, Kemahiran
meneka nama dengan suku kata menghubung Berfikir:
gambar. KVK untuk menjadi kait Menghubung
4. Guru memberi perkataan yang betul BBM: kait,
tepukan jika murid dengan gambar. Kotak Menyusun
dapat meneka 3. Guru akan menyemak Kamishibai mengikut
gambar tersebut apabila murid sudah keutamaan
dengan betul. siap. Nilai: Rajin
5. Guru membetulkan
jawapan murid jika
dia salah meneka.
6. Guru / Murid
menarik gambar
secara perlahan-
lahan sehingga
perkataan dan ayat
ditunjukkan.
7. Murid diberi peluang
untuk membaca
perkataan dahulu.
8. Guru membimbing
murid untuk
membaca jika dia
salah membaca.
9. Murid diminta untuk
mengulangi
perkataan dan ayat
dalam kad tersebut
sekurang-kurangnya
lima kali atau
sehingga betul.
10. Guru menjelaskan
maksud perkataan
dan ayat tersebut.
Langkah 2 Sampul surat Butai 1. Murid ditunjukkan 1. Guru menunjukkan Teknik: Latih Nilai:
±15 minit Kamishibai dengan gambar. gambar dalam kotak tubi Keyakinan,
2. Murid dikehendaki “kamishibai”. BBM: Patuh kepada
Huruf mengambil sampul 2.Guru menarik kad Sampul arahan
surat yang diletak secara perlahan-lahan Surat, KBT:
pada meja sehingga hanya Gambar, Kemahiran
belakang. menunjukkan gambar Perkataan, Berfikir –
3. Murid dikehendaki sahaja. Gum Menyelesai
menggunakan abjad 3.Murid diminta meneka Kemahiran masalah,
yang terkandung nama gambar. Berfikir: menghubung
dalam sampul surat 4.Guru memberi tepukan Menghubung kait
untuk membentuk jika murid dapat meneka kait, BBM:
perkataan gambar tersebut dengan Menyusun Kotak
KV+KV+KV yang betul. mengikut Kamishibai
berkaitan dengan 5.Guru membetulkan keutamaan
gambar yang jawapan murid jika dia Nilai: Rajin
ditunjukkan. salah meneka.
4. Murid dikehendaki 6.Guru / Murid menarik
menyusun abjad gambar secara perlahan-
dan lahan sehingga perkataan
menampalkannya dan ayat ditunjukkan.
pada gambar
berkenaan.
5. Murid dikehendaki 7.Murid diberi peluang
membaca perkataan untuk membaca
tersebut dengan perkataan dahulu.
betul.. 8.Guru membimbing
murid untuk membaca jika
dia salah membaca.
9.Murid diminta untuk
mengulangi perkataan
dan ayat dalam kad
tersebut sekurang-
kurangnya lima kali atau
sehingga betul.
10.Guru menjelaskan
maksud perkataan dan
ayat tersebut.
Langkah 3 Permainan “Ting Ting” 1. Sebelum permainan bermula, murid dikehendaki Terapi: Main
±15 minit berdiri di garisan permulaan. BBM:
2. Murid mencampakkan kotak ke dalam mana- Cellephone tape, kotak, Kotak
mana petak. Misteri, Gambar, Butai
3. Di mana kotak itu dibaling,petak itu merupakan Kamishibai
rumahnya. Kemahiran Berfikir:
4. Murid dikehendaki melompat dengan satu kaki Menghubungkait
hingga ke rumahnya. Nilai: Berhati-hati
5. Murid mengutip kotak dan guru akan memberi
Kotak Misteri kepada murid untuk mencabut satu
gambar yang ada di dalamnya.
Kotak Misteri 6. Murid diingati supaya berhati-hati dalam
permainan ini.
7. Guru akan memaparkan gambar yang dicabut
oleh murid menggunakan Butai Kamishibai.
8. Murid dikehendaki menyebut perkataan
berdasarkan gambar yang telah ditunjukkan oleh
guru.
9. Murid berjaya melaksanakan tugasan baru boleh
meneruskan permainan
1. Murid berjaya membaca keempat-empat
perkataan maka permainan ini akan tamat
Langkah 4 Lembaran Lembaran kerja 1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. Kaedah: Latih Tubi
±10 minit kerja 2. Guru membaca arahan. BBM: Lembaran Kerja
3. Murid diminta untuk menyiapkan lembaran kerja
dalam masa yang ditetapkan.
4. Murid menghantar lembaran kerja untuk
semakan.
Penutup Kalau Rasa Gembira | Lagu 1. Guru menayangkan video “Kalau Rasa Terapi: Muzik
±5 minit Kanak-Kanak Popular Gembira”. BBM:: Video
https://www.youtube.com/watch?v= 2. Murid-murid menyanyi bersama guru.
6_4cH3hA4ik 3. Murid-murid menyanyi beriringan tepukan
tangan.
Kalau rasa gembira sebut “xxx” xxx 4. Lirik lagu “Kalau Rasa Gembira” diubahsuai
Kalau rasa gembira sebut “xxx” supaya tepati dengan perkataan yang belajar
Kalau rasa gembira dan beginilah pada hari ini.
caranya
Kalau rasa gembira sebut “xxx”
xxx
*XXX digantikan dengan
perkatakaan yang dipelajari pada
hari ini.
