Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIRAH DARJAH 5

MINGGU 3

NAMA : Mohamad Fakarudinhafiz Bin Mohammed Masrom

MATA PELAJARAN : Pendidikan Sirah

KELAS : 5 Bukhari

TARIKH : 7 Mac 2018

MASA : 3.00 petang- 3.30 petang

BILANGAN : 33/33

TAJUK : Diambang hijrah ke Madinah

KEMAHIRAN : Membaca, mendengar, menulis, melihat

KAEDAH : Syarahan, bercerita, dialog

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

1) Murid pernah mempelajari dakwah Rasulullah S.A.W.

2) Murid mendengar ceramah pada hari Maal Hijrah

3) Murid mengenali Nabi Muhamad S.A.W.

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat

1) Murid dapat menyebut isi pelajaran tentang diambang hirah ke Madinah

2) Murid dapat menulis tentang diambang hijrah ke Madinah

3) Murid dapat menyebut proses hijrah

KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus, soal jawab, menjelaskan, mengkategorikan


PENERAPAN NILAI :

Disiplin, berani, patuh, khusyuk, taat, hormat, disiplin, tolong menolong, yakin

BAHAN BANTU MENGAJAR :

Kad manila, buku, komputer riba, LCD, pembesar suara, kertas soalan
Masa/langkah- Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
Langkah pembelajaran

Pendahuluan Ucapan salam dan bacaan  Guru meminta Nilai : khusyuk,


(2 minit) doa murid membaca taat, yakin
‫بسم هللا الرحمن الرحيم‬ doa pelajaran
 Guru dan murid
‫صد ِّْري َويَس ِّْر‬ َ ‫ب ا ْش َرحْ ِّلي‬ ِّ ‫َر‬
‫سانِّي‬ ُ ‫ِّلي أ َ ْم ِّري َواحْ ل ْل‬
َ ‫ع ْقدَة ً ِّم ْن ِّل‬ ُ membaca
‫يَ ْفقَ ُهوا قَ ْو ِّلي‬ bersama-sama
doa pelajaran

Set induksi Video ( suasana di padang  Guru Kaedah : soal


(5 minit) pasir ) menayangkan jawab, kemahiran
video berfikir
 Guru
mengutarakan Strategi :
beberapa soalan berpusatkan
yang berkaitan murid,
 Pelajar cuba berpusatkan bahan
menjawab
 Guru mengaitkan Bahan yang
video dengan digunakan :
tajuk yang Komputer riba,

hendak dipelajari LCD, pembesar


suara

Nilai : berani
mencuba,
khusyuk, taat
Langkah 1 Proses Hijrah  Guru Teknik :
(10 minit) - Penindasan musyrikin menceritakan Syarahan,
Quraisy terhadap kaum bagaimana Nabi membaca
muslimin dan para sahabat
- Rasulullah sebagai ditindas oleh Alat bantu
pemimpin menyedari musyrikin mengajar : kitab,
penderitaan tersebut Quraisy kad manila,
 Murid mendengar komputer riba,
dengan teliti LCD

Nilai : Taat,
Khusyuk, Disiplin
Langkah 2 Pembesar musyrikin  Guru Kemahiran :
(5 minit) Mekah tercabar menjelaskan dapat memahami
- Kaum Muslimin mengapa dengan baik apa
berhijrah ke Madinah pembesar yang disampaikan
- Pembesar musyrikin musyrikin Mekah oleh guru
Mekah tercabar tercabar
- Mereka gagal mengesan  Murid Strategi :
rancangan penyebaran menghayati Berpusat guru,
Islam di Madinah lebih peritiwa tersebut berpusat murid
awal.  Murid menyebut
semula tentang Nilai : patuh,
peristiwa tersebut khusyuk, yakin
Langkah 3 Permainan ( kotak beracun  Guru memainkan Stategi : berpusat
(5 minit) ) lagu selawat ke murid, berpusat
atas Nabi bahan
1) proses hijrah  Guru
2) pembesar musyrikin mengarahkan Teknik : soal
Mekah tercabar murid jawab,
mengerakkan menjelaskan
kotak beracun
sehingga selawat Bahan bantu
berhenti. mengajar : Kad
 Murid tersebut manila, pembesar
menjawab soalan suara, computer
dalam kotak riba
beracun tersebut
Nilai : berani
mencuba, tolong
menolong, patuh
Penutup Merumuskan pelajaran  Guru mnyuruh Nilai : patuh, taat,
(3 minit) yang dipelajari murid mengulang hormat
isi pelajaran yang
dipelajari
 Guru menerapkan
nilai murni
berkaitan tajuk
yang dipelajari

Catatan refleksi: Saya berpuas hati terhadap pelajaran dan sikap yang ditunjukkan oleh murid
didalam kelas kerana memberikan perhatian kepada proses pengajaran dan pembelajaran.
Saya berharap suasana ini dapat diteruskan lagi di masa akan datang.

Nama : Mohamad Fakarudinhafiz Bin Mohammed Masrom
