Anda di halaman 1dari 19

1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 ROS
TARIKH/HARI MINGGU 1 / 02.01.2018 Selasa MASA 9.10 - 10.10 PAGI

TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU TAJUK Bakat Istimewa

STANDARD 1.2 Mendengar, menngecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan
KANDUNGAN ayat dengan betul

STANDARD 1.2.6 Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang
PEMBELAJARAN betul dan tepat
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
OBJEKTIF
a) Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang
PEMBELAJARAN
betul dan tepat

AKTIVITI 1. Murid mendengar dan menyebut pelbagai ragam ayat


PENGAJARAN & 2. Murid menggunakan pelbagai ragam ayat dalam perbualan
PEMBELAJARAN 3. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
(PdP) 5. Kumpulan murid memberi laporan kepada kelas secara lisan apa yang telah dipelajari (Recap
group (PAK21))

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  \Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas


Aktiviti pengajaran & pembelajaran
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti

 Aktiviti Luar Umum

 UB1  OTI 1

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 LILI

TARIKH/HARI MINGGU 1 / 02.01.2018 Selasa MASA 10.30 -11.30 PAGI

TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU TAJUK Bakat Istimewa

STANDARD 1.2 Mendengar, menngecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan
KANDUNGAN ayat dengan betul

STANDARD 1.2.6 Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang
PEMBELAJARAN betul dan tepat
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
OBJEKTIF
b) Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang
PEMBELAJARAN
betul dan tepat

1. Murid mendengar dan menyebut pelbagai ragam ayat


AKTIVITI 2. Murid menggunakan pelbagai ragam ayat dalam perbualan
PENGAJARAN & 3. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif.
PEMBELAJARAN 4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
(PdP) pelajaran.
5. Kumpulan murid memberi laporan kepada kelas secara lisan apa yang telah dipelajari
(Recap group (PAK21))

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

REFLEKSI  ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas


Aktiviti pengajaran & pembelajaran
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti

 Aktiviti Luar Umum

 UB1  OTI 1

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5 MELATI

TARIKH/HARI MINGGU 1 / 02.01.2018 SELASA MASA 10.20-11.20 pagi

TEMA KELUARGA BERWAWASAN TAJUK Impian Keluarga

STANDARD 1.2 Mendengar, menngecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan
KANDUNGAN ayat dengan betul

STANDARD 1.2.6 Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang betul
PEMBELAJARAN dan tepat

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


OBJEKTIF
a) Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang betul
PEMBELAJARAN
dan tepat

1. Murid mendengar dan menyebut pelbagai ragam ayat


AKTIVITI 2. Murid menggunakan pelbagai ragam ayat dalam perbualan
PENGAJARAN & 3. Murid dalam kumpulan berbincang untuk membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan
PEMBELAJARAN kata kerja pasif.(kolaboratif)
(PdP) 4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
5. Kumpulan murid memberi laporan kepada kelas secara lisan apa yang telah dipelajari (Recap group
(PAK21))

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas


Aktiviti pengajaran & pembelajaran
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti

 Aktiviti Luar Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5 MELATI

TARIKH/ HARI MINGGU 1 / 02.01.2018 SELASA MASA 10.20-11.20 pagi

TEMA KELUARGA BERWAWASAN TAJUK Impian Keluarga

STANDARD 1.2 Mendengar, menngecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan
KANDUNGAN ayat dengan betul

STANDARD 1.2.6 Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang
PEMBELAJARAN betul dan tepat

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


OBJEKTIF
b) Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang betul
PEMBELAJARAN
dan tepat

1. Murid mendengar dan menyebut pelbagai ragam ayat


AKTIVITI 2. Murid menggunakan pelbagai ragam ayat dalam perbualan
PENGAJARAN & 3. Murid dalam kumpulan berbincang untuk membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif
PEMBELAJARAN dan kata kerja pasif.(kolaboratif)
(PdP) 4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
5. Kumpulan murid memberi laporan kepada kelas secara lisan apa yang telah dipelajari (Recap
group (PAK21))

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas


Aktiviti pengajaran & pembelajaran
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti

 Aktiviti Luar Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 LILI

TARIKH/HARI MINGGU 1 / 02.01.2018 Selasa MASA 10.30 -11.30 PAGI

TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU TAJUK Bakat Istimewa

STANDARD 1.2 Mendengar, menngecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan
KANDUNGAN ayat dengan betul

STANDARD 1.2.6 Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang
PEMBELAJARAN betul dan tepat
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
OBJEKTIF
c) Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang
PEMBELAJARAN
betul dan tepat

AKTIVITI 1. Murid mendengar dan menyebut pelbagai ragam ayat


PENGAJARAN & 2. Murid menggunakan pelbagai ragam ayat dalam perbualan
PEMBELAJARAN 3. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
(PdP) 5. Kumpulan murid memberi laporan kepada kelas secara lisan apa yang telah dipelajari (Recap
group (PAK21))

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

REFLEKSI  ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Program Sekolah
 Cuti Peristiwa / Cuti
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
 OTI 1

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 ROS

TARIKH/HARI MINGGU 1 / 02.01.2018 Selasa MASA 9.10 - 10.10 PAGI

TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU TAJUK Bakat Istimewa

STANDARD 1.2 Mendengar, menngecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan
KANDUNGAN ayat dengan betul

STANDARD 1.2.6 Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang
PEMBELAJARAN betul dan tepat
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
OBJEKTIF
d) Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang
PEMBELAJARAN
betul dan tepat

1. Murid mendengar dan menyebut pelbagai ragam ayat


AKTIVITI 2. Murid menggunakan pelbagai ragam ayat dalam perbualan
PENGAJARAN & 3. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif.
PEMBELAJARAN 4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
(PdP) pelajaran.
5. Kumpulan murid memberi laporan kepada kelas secara lisan apa yang telah dipelajari
(Recap group (PAK21))

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  \Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Program Sekolah
 Cuti Peristiwa / Cuti
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
 OTI 1

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 ROS
TARIKH/HARI MINGGU 1 /03.01.2018 RABU MASA 8.30-9.30 pagi
Bakat Istimewa
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU TAJUK

STANDARD 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul
KANDUNGAN .
STANDARD 2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman dalam bahan bacaaan
PEMBELAJARAN prosa dengan sebutan yang betul daripada pelbagai sumber dan memahami perkara yang dibaca
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
OBJEKTIF Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman dalam bahan
PEMBELAJARAN bacaaan prosa dengan sebutan yang betul daripada pelbagai sumber dan memahami perkara yang
dibaca

AKTIVITI 1. Murid membaca dan mengenal pasti ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman
PENGAJARAN & 2. Murid mencari maksud perkataan berimbuhan pinjaman
PEMBELAJARAN 3. Murid menjawab soalan pemahaman yang diberikan oleh guru
(PdP) 4. Murid mengunakan kaedah Saya lihat, Saya fikir dan saya bertanya (PAK21)
Murid membuat latihan di buku tulis.Guru bertindak sebagai pembimbing

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

REFLEKSI  ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Program Sekolah
 Cuti Peristiwa / Cuti
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
 OTI 1

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5 MELATI
TARIKH/HARI MINGGU 01 / 03.01.2018 RABU MASA 11.50-12.50 TENGAH HARI

TEMA KELUARGA BERWAWASAN TAJUK Keluarga Kreatif


STANDARD 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas
KANDUNGAN
STANDARD 3.2.7 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai dengan betul dan
PEMBELAJARAN kemas

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


PEMBELAJARAN a. Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai dengan betul dan kemas

AKTIVITI 1. Murid meneliti bentuk tulisan berangkai


PENGAJARAN & 2. Murid menulis ayat yang berwarna biru dalam perenggan dalam bentuk tulisan berangkai
PEMBELAJARAN 3. Murid membaca teks dengan lancar , sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
(PdP) 4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
5. Murid membuat latihan di buku tulis

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas


Aktiviti pengajaran & pembelajaran
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti

 Aktiviti Luar Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6LILI

TARIKH/ HARI MINGGU 1 /03.01.2018 RABU MASA 10.10-11.10pagi


Bakat Istimewa
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU TAJUK

STANDARD 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul
KANDUNGAN .

STANDARD 2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman dalam bahan bacaaan
PEMBELAJARAN prosa dengan sebutan yang betul daripada pelbagai sumber dan memahami perkara yang dibaca
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
OBJEKTIF Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman dalam bahan
PEMBELAJARAN bacaaan prosa dengan sebutan yang betul daripada pelbagai sumber dan memahami perkara yang
dibaca

AKTIVITI 5. Murid membaca dan mengenal pasti ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman
PENGAJARAN & 6. Murid mencari maksud perkataan berimbuhan pinjaman
PEMBELAJARAN 7. Murid menjawab soalan pemahaman yang diberikan oleh guru
(PdP) 8. Murid mengunakan kaedah Saya lihat, Saya fikir dan saya bertanya (PAK21)
Murid membuat latihan di buku tulis.Guru bertindak sebagai pembimbing

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

REFLEKSI
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Program Sekolah
 Cuti Peristiwa / Cuti
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
 OTI 1

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 ROS

TARIKH/HARI MINGGU 1 / 04.01.2018 KHAMIS MASA 9.00 – 10.00 PAGI

TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU TAJUK Bakat Istimewa

STANDARD 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan
KANDUNGAN kemas
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.2.6 Menulis teks puisi secara mekanis dengan betul dan kemas

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


PEMBELAJARAN a) Menulis teks puisi secara mekanis dengan betul dan kemas

1. Murid menulis sajak dengan kemas secara mekanis


AKTIVITI 2. Murid mendeklamasikan sajak
PENGAJARAN & 3. Murid menyatakan maklumat yang penting yang terdapat dalam sajak (KBAT)
PEMBELAJARAN menggunakan kaedah Rocket writing (Penulisan pantas)
(PdP) 4. Wakil Murid dalm tiap kumpulan kemudian bergerak untuk berbincang dengan
rakan-rakan kumpulan berkenaan hasil kerja rakan-rakan lain (Galery Walk)
Murid rujuk guru dan buat penambahaikan kemudian salin di dalam di buku tulis.
 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

REFLEKSI  ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Program Sekolah
 Cuti Peristiwa / Cuti
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
 UB1

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5 MELATI
TARIKH/ HARI MINGGU 1 / 04.01.2018 KHAMIS MASA 10.50 – 11.50 PAGI

TEMA KELUARGA BERWAWASAN TAJUK Impian Keluarga


STANDARD 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan
KANDUNGAN kemas
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.2.6 Menulis teks puisi secara mekanis dengan betul dan kemas

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


PEMBELAJARAN b) Menulis teks puisi secara mekanis dengan betul dan kemas

1. Murid menulis sajak dengan kemas secara mekanis


2. Murid mendeklamasikan sajak (persembahan)
AKTIVITI 3. Murid menyatakan maklumat yang penting yang terdapat dalam sajak (KBAT)
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
menggunakan kaedah Rocket writing (Penulisan pantas)
4. Wakil Murid dalm tiap kumpulan kemudian bergerak dari sudut point yang telah
(PdP)
disediakan oleh guru ke sudut point yang lain untuk berbincang dengan rakan-rakan
kumpulan berkenaan hasil kerja rakan-rakan lain. (Galery Walk)
Murid rujuk guru dan buat penambahaikan kemudian salin di dalam di buku tulis.
 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

REFLEKSI
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Program Sekolah
 Cuti Peristiwa / Cuti
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
 UB1

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5 MELATI
TARIKH/HARI MINGGU 1 / 04.01.2018 KHAMIS MASA 9.00 – 10.00 PAGI

TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU TAJUK Bakat Istimewa


STANDARD 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan
KANDUNGAN kemas
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.2.6 Menulis teks puisi secara mekanis dengan betul dan kemas

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


PEMBELAJARAN c) Menulis teks puisi secara mekanis dengan betul dan kemas

5. Murid menulis sajak dengan kemas secara mekanis


AKTIVITI 6. Murid mendeklamasikan sajak
PENGAJARAN & 7. Murid menyatakan maklumat yang penting yang terdapat dalam sajak (KBAT)
PEMBELAJARAN menggunakan kaedah Rocket writing (Penulisan pantas)
(PdP) 8. Wakil Murid dalm tiap kumpulan kemudian bergerak untuk berbincang dengan
rakan-rakan kumpulan berkenaan hasil kerja rakan-rakan lain (Galery Walk)
Murid rujuk guru dan buat penambahaikan kemudian salin di dalam di buku tulis.
 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Program Sekolah
 Cuti Peristiwa / Cuti
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
 UB1

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 ROS
TARIKH/HARI MINGGU 1 / 05.01.2017 JUMAAT MASA 11.50 - 12.20 PAGI

TEMA ISTEMEWANYA KELUARGAKU TAJUK BAKAT ISTIMEWA


STANDARD 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks
KANDUNGAN
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dan
STANDARD
PEMBELAJARAN penjodoh bilangan mengikut konteks dengan betul

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


PEMBELAJARAN Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dan
penjodoh bilangan mengikut konteks dengan betul

1. Murid memahami gambar dan frasa yang diberikan.


2. Murid bincang dalam kumpulan untuk mengenal pasti penggunaan penjodoh
AKTIVITI bilangan. Parachute Building ( Membina payung terjun)
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
3. Murid bina peta pokok berkenaan gambar dan frasa yang diberi mengikut penjodoh
bilangan yang betul.
(PdP)
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran kemudian guru buat penilaian.
5. Murid salin hasil perbincangan di buku tulis.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Program Sekolah
 Cuti Peristiwa / Cuti
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
 UB

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5 MELATI
TARIKH/ HARI MINGGU 1 / 05.01.2017 JUMAAT MASA 8.30 -9.20 PAGI

TEMA KELUARGA BERWAWASAN TAJUK Impian Keluarga

STANDARD
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
KANDUNGAN

STANDARD 5.1.3 Memahami dan menggunakan kata ganti nama diri tanya mengikut konteks dengan
PEMBELAJARAN betul.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

OBJEKTIF a) Berbual tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber menggunakan kata ganti
PEMBELAJARAN
nama diri dan kata ganti nama tunjuk degan betu dalam situasi formal dan tidak formal
secara bertatasusila
1. Murid menyebut kata majmuk istilah khusus dan kata majmuk yang mengandungi maksud
AKTIVITI kiasan
PENGAJARAN &
2. Murid membina ayat dengan kata-kata tersebut
PEMBELAJARAN
3. Murid membina dan menulis jawapan berdasarkan soalan bertumpu yang dikemukakan
(PdP)
oleh guru

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas


Aktiviti pengajaran & pembelajaran
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti

 Aktiviti Luar Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 LILI
TARIKH/HARI MINGGU 1 / 05.01.2017 JUMAAT MASA 7.30-8.30 PAGI

TEMA ISTEMEWANYA KELUARGAKU TAJUK BAKAT STEMEWA

STANDARD 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks
KANDUNGAN
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dan penjodoh bilangan
STANDARD
mengikut konteks dengan betul
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


PEMBELAJARAN Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dan penjodoh bilangan
mengikut konteks dengan betul

6. Murid memahami gambar dan frasa yang diberikan.


AKTIVITI 7. Murid bincang dalam kumpulan untuk mengenal pasti penggunaan penjodoh bilangan. Parachute
PENGAJARAN & Building ( Membina payung terjun)
PEMBELAJARAN 8. Murid bina peta pokok berkenaan gambar dan frasa yang diberi mengikut penjodoh bilangan yang betul.
(PdP) 9. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran kemudian
guru buat penilaian.
10. Murid salin hasil perbincangan di buku tulis.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI  Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti


Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Mengiringi Murid Khas
ditangguhkan kerana ….
Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti

 Aktiviti Luar Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 ANGGERIK
TARIKH/HARI MINGGU 22 / 17.05.2017 SABTU MASA 8.30 - 9.30 PAGI
Warisan Berharga
TEMA TAJUK PERSEMBAHAN MUZIK YANG ISTIMEWA

1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai
STANDARD
sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
KANDUNGAN
1.4.2 Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata gelaran yang sesuai secara
STANDARD
bertatasusila.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


PEMBELAJARAN Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata gelaran yang sesuai secara
bertatasusila.

AKTIVITI 11. Murid membuat simulasi berdasarkan teks perbualan


PENGAJARAN & 12. Murid berbual dengan menggunakan kata gelaran yang sesuai
PEMBELAJARAN 13. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
(PdP) pelajaran.
14. Murid membuat latihan di buku tulis.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan
1. Murid dapat menggunakan pelbagai kata majmuk dalam pelbagai situasi

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Program Sekolah
 Cuti Peristiwa / Cuti
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
 UB

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


17

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5 MELATI

11.20 - 12.20 TENGAH


TARIKH/ HARI MINGGU 22 / 16.05.2017 JUMAAT MASA
HARI
Warisan Bangsa Pementasan Wayang Kulit
TEMA TAJUK

STANDARD
KANDUNGAN
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

STANDARD 5.1.3 Memahami dan menggunakan kata ganti nama diri tanya mengikut konteks
PEMBELAJARAN dengan betul.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

OBJEKTIF b)Berbual tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber menggunakan


PEMBELAJARAN
kata ganti nama diri dan kata ganti nama tunjuk degan betu dalam situasi
formal dan tidak formal secara bertatasusila
4. Murid menyebut kata majmuk istilah khusus dan kata majmuk yang mengandungi
AKTIVITI maksud kiasan
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 5. Murid membina ayat dengan kata-kata tersebut
(PdP) 6. Murid membina dan menulis jawapan berdasarkan soalan bertumpu yang
dikemukakan oleh guru

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan
1. Murid dapat mengenal pasti kata nama am tak hidup bukan institusi dan penjodoh
bilangan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

REFLEKSI  ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas


Aktiviti pengajaran & pembelajaran
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti

 Aktiviti Luar Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


18

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 LILI
TARIKH/HARI MINGGU 22 / 17.05.2017 SABTU MASA 10.20 - 11.20 PAGI
Warisan Berharga
TEMA TAJUK PERSEMBAHAN MUZIK YANG ISTIMEWA

1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai
STANDARD sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
KANDUNGAN

1.4.2 Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata gelaran yang sesuai secara
STANDARD bertatasusila.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


PEMBELAJARAN Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata gelaran yang sesuai secara
bertatasusila.

AKTIVITI 15. Murid membuat simulasi berdasarkan teks perbualan


PENGAJARAN & 16. Murid berbual dengan menggunakan kata gelaran yang sesuai
PEMBELAJARAN 17. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
(PdP) pelajaran.
18. Murid membuat latihan di buku tulis.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


 Lembaran Kerja
PENGAJARAN &  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama
PEMBELAJARAN

Kriteria kejayaan

1. Murid dapat menggunakan kata majmuk dalam pelbagai situasi dengan betul.

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

REFLEKSI  ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas


Aktiviti pengajaran & pembelajaran
ditangguhkan kerana ….  Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti

 Aktiviti Luar Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


19
