Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran Matematik

Kelas 2 UKM

Bilangan murid 25 Orang

Tarikh (Hari) 5 Januari 2019

Masa 10.00 – 11.00 am (60 minit)

Bidang Pembelajaran Nombor dan Operasi

Tajuk Operasi Asas

Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid-murid telah mahir membuat penolakan tiga digit nombor tanpa pengumpulan semula
2. Murid telah memahami konsep nilai tempat dengan jelas

Standard Kandungan 2.2 Tolak dalam lingkungan 1 000

Standard Pembelajaran 2.2.1 Menolak dua nombor dalam lingkungan 1000


2.2.2 Menolak dua nombor dari satu nombor dalam lingkungan 1000

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1. Menolak sebarang dua nombor sehingga empat digit dengan pengumpulan semula dari puluh ke sa dan ratus
ke puluh
2. Memahami konsep penolakan dengan pengumpulan semula menggunakan petak asas sa, puluh dan ratus

a) Melalui aktiviti berkumpulan, guru memantau jalan penyelesaian yang ditunjukkan oleh murid
Pentaksiran b) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran
c) Hasil lembaran kerja digunakan sebagai indicator pencapaian standard pembelajaran
EMK (a) Kemahiran Berfikir – melihat pola, membanding beza dan membuat perkaitan
(Elemen Merentas (b) Nilai dan Sikap – sistematik, kerjasama dan berdisiplin
Kurikulum) (c) Kreativiti dan Inovasi – memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

Kemahiran Proses Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara guru dan murid serta semasa aktiviti berpasangan dan
Matematik berkumpulan

Sumber / Bahan Bantu Petak Asas, kad nombor, pelekat polisterin, kertas mahjong, pen marker dan jadual nilai tempat
Mengajar

Langkah / Aktiviti
Isi Kandungan Catatan
Masa Pengajaran dan Pembelajaran
Fasa
Set Induksi Pengenalan Tajuk Penolakan
Persediaan
(4 minit) a) Kad nombor 1. Secara berpasangan, murid diberi dua set kad nombor (a) Pemerhatian
Set A - Bentukkan nilai nombor terbesar iaitu set A terdiri daripada 4,8,6 dan set B iaitu 9,5,7 (b) Analisis

4 6 8 2. Murid diminta untuk membentuk nilai nombor


yang terbesar pada set A dan nilai nombor terkecil pada BBM
Jawapan: 864 set B Kad Nombor
Set B - Bentukkan nilai nombor terkecil
9 5 7 Nilai & Sikap

Jawapan: 579 Berdisiplin


Bekerjasama
4. Murid diminta mencari beza antara dua nombor tersebut
b) Cuba kamu tolak kedua-dua nombor ini.
5. Murid menulis jawapan pada sekeping kertas dan KB
Berapakah jawapan nya?
mengangkat kertas untuk ditunjukkan kepada guru Melihat pola
Jawapan: 285
Membanding beza
c) Bolehkah kamu menolak kedua-dua 6. Murid meramal operasi yang hendak dijalankan serta Membuat perkaitan
nombor ini? Inilah tajuk kita hari ini. Cuba meneka tajuk pembelajaran hari ini
kamu teka
Jawapan: Tolak dengan pengumpulan semula

Langkah 1 Pengenalan Petak Asas Fasa


(10 minit)
1. Murid diperkenalkan dengan petak asas sa, puluh dan Persediaan
a) Petak asas sa, puluh dan ratus
ratus (a) Pemerhatian
2. Murid diberitahu petak asas berwarna merah mewakili (b) Analisis
nilai tempat sa, kuning mewakili nilai tempat puluh dan
biru mewakili nilai tempat ratus BBM
Petak Asas
b) Guru menampal beberapa petak asas di
3. Murid membilang petak asas yang ditampal oleh guru
papan tulis
dan menyebut nilai nombor tersebut dengan bimbingan
guru Nilai & Sikap
Berdisiplin
Bekerjasama

Berapakah nilai petak asas ini? KB


Jawapan: 356
Melihat pola
c) Guru menampal jadual nilai tempat di papan Membuat perkaitan
4. Seorang murid diminta ke hadapan untuk mengisi nilai
tulis
ratus puluh sa setiap petak asas mengikut nilai tempat dalam jadual
yang disediakan dengan bimbingan guru
Jawapan murid:
ratus puluh sa

3 5 6
5. Secara berpasangan, murid diedarkan petak asas
d) Guru membentuk nombor pada jadual nilai
sa, puluh dan ratus
tempat dan murid menyusun petak asas
6. Murid menyusun petak asas mengikut nombor yang
Contoh:
diminta oleh guru
ratus puluh sa i.
5 7 2

Jawapan:

Langkah 2 Penolakan dengan Pengumpulan Semula Fasa


menggunakan Petak Asas Imaginasi
(10 minit)
(a) Penjanaan idea
a) Guru menunjukkan penolakan dengan (b) Sintesis Idea
1. Murid diterangkan proses penolakan dengan
pengumpulan semula menggunakan petak
pengumpulan semula menggunakan petak asas
asas BBM
contoh: 356 – 73 Petak Asas
Jadual Nilai Tempat
(i) Tolak sa. 6 sa – 3 sa 2. Bagi nilai tempat sa, murid ditunjukkan proses
mengeluarkan 3 petak asas sa daripada 6 petak
Nilai & Sikap
asas sa.
Berdisiplin
3. Petak asas sa yang tinggal ialah 3 petak asas sa

KB
Melihat pola
(ii) Tolak puluh. 5 puluh – 7 puluh tidak boleh 4. Bagi nilai tempat puluh, murid diterangkan bahawa 7
Membuat perkaitan
ditolak puluh tidak cukup untuk dikeluarkan daripada 5 puluh.
Kumpul semula: 1 ratus = 10 puluh 5. Proses pengumpulan semula berlaku dari rumah ratus
10 puluh + 5 puluh = 15 puluh ke puluh
15 puluh – 7 puluh = 8 puluh 6. 1 petak asas ratus dipindahkan kepada 10 petak asas
puluh dan digabungkan dengan 5 petak asas puluh
bersamaan 15 petak asas puluh
7. 7 petak asas puluh dikeluarkan daripada 15 petak
asas puluh
8. Petak asas puluh yang tinggal ialah 8 petak asas puluh
9. Petak asas ratus yang tinggal ialah 2 petak asas ratus

e) Guru memindahkan hasil penolakan petak 10. Murid memerhati langkah penyelesaian guru dalam
asas ke dalam jadual nilai tempat jadual nilai tempat
ratus puluh sa
2 1
3 5 6
- 7 3
2 8 3
Langkah 3 Menolak sebarang nombor 3 digit dengan 1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan yang terdiri Fasa
(15 minit) Perkembangan
pengumpulan semula daripada 5 orang
(a) Penambahbaikan
2. Setiap kumpulan diberi satu soalan penolakan yang (b) Menilai
Soalan:
berlainan pada satu kertas mahjong dan disertakan
BBM
(i) 740 – 385 =
dengan jadual nilai tempat Jadual Nilai Tempat
(ii) 613 – 187 = Kertas Mahjong
3. Setiap soalan perlu diselesaikan dengan kaedah
Pen Marker
(iii) 830 – 297 =
pengumpulan semula menggunakan jadual nilai tempat
(iv) 741 – 190 = Nilai & Sikap
Sistematik
(v) 941 – 392 =
Berdisiplin
ratus puluh sa Bekerjasama

- KB
Membanding beza
Membuat perkaitan
4. Murid mengisi jadual nilai tempat mengikut soalan yang
Contoh Kumpulan 1:
Kreativiti dan
telah diberikan dan memberikan jawapan yang tepat
Inovasi
740 385 5. Setelah selesai, setiap kumpulan murid Membuat perwakilan
- =
membentangkan hasil kerja di hadapan kelas dengan
bimbingan guru
Jawapan:
ratus puluh sa
6 7 134 10
- 3 8 5
3 5 5
Penutup Rumusan Pelajaran Fasa
(6 minit)
Tindakan
a) Masalah berayat: 1. Murid menjawab masalah berayat yang diberikan oleh (a) Pelaksanaan
Pak Ali mempunyai RM620. Beliau guru (b) Amalan
memberikan wang sebanyak RM265 kepada 2. Seorang murid dipanggil ke hadapan untuk Berterusan
isterinya, Mak Timah. Berapakah wang yang Menunjukkan jalan pengiraan bagi jawapan kepada
Pak Ali ada sekarang? masalah berayat. Nilai & Sikap
Jawapan: Berdisiplin
RM 620 – RM 265 = RM 355
KB
b) Guru memantau jawapan yang diberikan Membanding beza
murid Membuat perkaitan

c. Adakah kamu semua faham tentang kaedah 2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang pemahaman
penolakan dengan pengumpulan semula? murid pada hari tersebut
Siapa yang faham sila tunjuk “thumbs up” 3. Murid menunjukkan “thumbs up” sekiranya faham
kepada guru. tentang apa yang dipelajari
Jawapan: murid menunjukkan “thumbs up”
menandakan faham

d) Edaran lembaran kerja 4. Murid diberi lembaran kerja (lampiran 1) sebagai aktiviti
pengukuhan
