Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Matematik

Hari : Isnin

Tarikh : 17 Jun 2019

Masa : 08.40 hingga 09.40 pagi (60 minit)

Kelas / Tahun : Gemilang 2

Bilangan murid : 10 orang

Tajuk : Nombor bulat dalam lingkungan 10

Standard Kandungan : 2.3 Menggunakan nombor dalam kehidupan harian

Standard Pembelajaran : 2.3.2 Membilang objek dalam persekitaran

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya untuk :

1) Membilang objek maujud yang ditunjukkan oleh guru.


2) Menunjukkan bilangan objek yang betul berdasarkan nombor yang disebutkan oleh guru

Elemen Merentas Kurikulum :

Penggabungjalinan :

Nilai Murni :

Terapi :

Pendidikan Abad ke-21 :

Teknik Pengajaran :

Bahan Bantu Mengajar :

Penetahuan Sedia Ada :

1) Nyanyi lagu 3 kupang dengan iringan ukulele


2) Menulis nombor 1 hingga 10 di papan tulis
3) Guru menunjukkan barang maujud dan diminta untuk membilang objek tersebut beramai-
ramai.
4) Murid perlu membentukkan nombor tersebut berdasarkan bilangan objek yang ditunjukkan
oleh guru.
5) Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
6)
Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Kemahiran Manipulatif

Hari : Isnin

Tarikh : 17 Jun 2019

Masa : 12 tengah hari - 01.00 petang (60 minit)

Kelas / Tahun : Gemilang 3

Bilangan murid : 10 orang

Tajuk : 2. Motor Halus

Standard Kandungan : 2.5 Pergerakan mencubit

Standard Pembelajaran : 2.5.1 Mencubit

(i) Diri sendiri


(ii) Benda-benda lembut

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya untuk :

1) 7 daripada 10 orang murid boleh melakukan pergerakan mencubit diri sendiri dan
benda-benda lembut seperti doh.
2) 7 daripada 10 orang dapat menghasilkan pasu kecil yang diperbuat daripada doh.

Elemen Merentas Kurikulum : Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK), Nilai murni, Kreativiti dan
Inovasi

Penggabungjalinan : Pendidikan Muzik, Pendidikan Seni

Nilai Murni : Memberikan tumpuan, bersemangat

Terapi : Terapi muzik dan nyanyian, fisioterapi,

Pendidikan Abad ke-21 : Komunikasi, kreatif

Teknik Pengajaran : Soaljawab, belajar sambal bermain


Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, alat pembesar suara,

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mencubit makanan seperti roti.

Aktiviti :

1) Set induksi
- Murid diperdengarkan oleh guru lagu enjit-enjit semut
- Murid menyanyikan lagu enjit-enjit semut bersama-sama guru
2) Guru menunjukkan demonstrasi cara mencubit garam dengan betul oleh guru.
Murid melihat demonstrasi cara mencubit garam dengan betul oleh guru.

- Murid diminta untuk cuba mencubit garam yang diberi.

3) Permainan cubit – Murid bermain permainan cubit sambal menyanyikan lagu enjit-enjit semun
bersama kawan-kawan.

4) Menghasilkan pasu dengan menggunakan doh.

5) Penutup – sesi soal jawab dan mengemas meja
