Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Matematik


2. Tarikh : 7 Ogos 2019 ( Rabu )
3. Masa : 10:00 pagi – 11:00 pagi (60 minit)
4. Tahun : 3 (Tiga)
5. Kelas : 4 Musytari
6. Bilangan Murid : 8 Orang

Kumpulan Berkefungsian Tinggi


Bil Nama Murid Kategori Kehadiran

1 LEE YING MEI Adhd

2 MOHAMMAD FAKHRULLAH BIN MOHD Lembam


ARIF

3 TEH SOFEA BINTI RAHIMI Autisme

4 TAM KAI YANG Lembam

Kumpulan Berkefungsian Rendah


Bil Nama Murid Kategori Kehadiran
1 MUHAMAD ASRI BIN MOHD FARIZAL Adhd

2 MUHAMMAD THAQIF TAQIUDDIN Adhd

3 BRYAN RAFAEL ANAK EDDY Disleksia

4 NUR ARINIE ARYSSA BINTI JAMADAL Lembam


AZMIR

7. Tajuk/ Tema : 4.0 Wang sehingga RM50

8. Standard Kandungan : 4.2 Menentukan nilai wang

9. Standard Pembelajaran : 4.2.1 Menentukan nilai wang syiling

4.2.2 Menentukan nilai wang kertas


10. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

Kumpulan berkefungsian tinggi

1) Murid dapat menentukan nilai wang kertas RM1, RM5


dan RM10 serta RM50
2) Murid dapat menentukan nilai wang syiling 10 sen, 20
sen dan 50 sen.

Kumpulan berkefungsian rendah

3) Murid dapat menentukan nilai wang kertas RM1, RM5


4) Murid dapat menentukan nilai wang syiling 10 sen, 20
sen dan 50 sen.

11. Pengetahuan Sedia Ada :


 Murid berkefungsian tinggi mengetahui nilai wang
kertas RM1
 Murid berkefungsian tinggi boleh mengira wang
kertas RM1

12. EMK : Kemahiran berfikir - menjana idea


- Penyelesaian masalah
- pemindahan maklumat

Nilai murni - bersemangat, patuh pada arahan,


memberi tumpuan, perasaan ingin tahu,
berdikari, berani, berkongsi idea,
tolong-menolong, berkeyakinan

13. Penggabungjalinan : - Seni

14. BBM : Speaker, laptop, kertas majung, gambar wang kertas, gambar wang
syiling, gam, marker, lembaran kerja, kotak misteri, batang wang.

15. Pentaksiran Bilik Darjah : Lembaran kerja, tugasan

16. Unsur Terapi : Pertuturan, pendengaran, penglihatan, psikomotor


Masa / Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Langkah

Set Induksi Aktiviti murid EMK :


1) Murid melihat video
menonton video :
(5 minit) tersebut. Kemahiran berfikir –
Lagu Kanak Kanak | menjana idea
Wahai Sahabat | Didi
Fasa : & Friends 2) Murid bersama-sama
guru menyanyi dan Nilai murni :
Persediaan Link :
https://www.youtube menari bersama. Memberi tumpuan
.com/watch?v=WN5pld Perasaan ingin tahu
YbtG0

Terapi :
Pendengaran
Penglihatan

Alatan / BBM :
- Speaker
- Laptop
Langkah 1 Penerangan tajuk 1) Murid mengimbas
pembelajaran kembali pengajaran
( 15 minit ) EMK :
lepas.
Kemahiran berfikir –
1. Guru 2) Murid menyebut menjana idea
Fasa :
mengimbas bersama-sama wang
Imaginasi kembali kertas dan wang
pengajaran syiling yang Nilai murni :
lepas. ditunjukkan oleh
Bersemangat
2. Guru guru.
menunjukkan Memberi tumpuan
wang kertas Perasaan ingin tahu
dan duit syiling Aktiviti 2 :
bagi Bekerjasama
mengimbas 1. Murid mengimbas
kembali kembali nilai wang
pengajaran menggunakan guli. Terapi :
lepas.
Pendengaran
Penglihatan
Aktiviti 2 : imbas Aktiviti 3
kembali Motor halus
1. Murid memahami
penerangan guru
berkaitan permainan Alatan / BBM :
3. Guru
batang wang
mengimbas - batang wang.
kembali nilai 2. Setiap murid diedarkan
wang - wang kertas dan
batang wang.
menggunakan syiling.
guli 3. Murid besedia dengan - Guli
arahan guru.
- Bekas telur.
Aktiviti 3 : Permainan 4. Guru membuat
batang duit bahagian nama di
hadapan.

4. Guru 5. Bagi murid yang berjaya


menerangkan menjawab dengan betul
kepada murid dan cepat akan
permainan mendapat markah.
batang duit.
6. Murid yang mendapat
markah paling tinggi
akan mendapat hadiah.

Langkah 2 Aktiviti dam teka teki. 1) Murid melihat EMK:


penerangan
(20 minit) I. Guru menunjukkan Kemahiran berfikir –
bagaimana aktiviti
cara membuat menjana idea,
tersebut
aktiviti tersebut. pemindahan maklumat
dilaksanakan.
Fasa :
Aktiviti 1
2) Murid dibahagikan
Perkemban berkumpulan :
kepada dua Alatan / BBM :
gan kumpulan
- Guru
- papan dam
membahagikan
Berkumpulan
murid kepada - Soalan A-P
dua kumpulan Murid berkefungsian
iaitu tinggi - Slide

- 2 orang murid - Dua orang - Laptop


berkefungsian
Murid berkefungsian
tinggi dan 2 rendah
orang murid
- Dua orang Nilai :
berkefungsian
rendah. Memberi tumpuan
3) Murid akan Patuh pada arahan
Aktiviti 2 : Tayangan memulakan di
Berdikari
slide permulaana jalan di
papan dam. Bekerjasama
- Guru membuat
4) Jika murid berhenti
tayangan slide.
di tapak G misalnya,
murid dikehendaki Terapi :
mengambil soalan G. Pendengaran
5) Murid bersama ahli Penglihatan
kumpulan menjawap
soalan tersebut. Psikomotor

6) Jika murid berjaya Motor halus


menjawab dengan
betul
7) Murid dikehendaki
bergerak dua tapak
di papan dam.
8) Jika salah hanya
satu tapak
digerakkan.

Aktivti 2 : slide

9) Murid melihat slide


yang ditayangkan
oleh guru.
10) Murid bersama-sama
menjawab soalan di
slide tersebut.
Penilaian – Tugasan
Langkah 3 Aktiviti pengukuhan. Aktiviti 1 : Berkumpulan Alatan / BBM :
(15 minit) Murid membuat aktiviti Murid berkefungsian - lembaran kerja
iaitu padanan di dalam tinggi
- Kertas majung
peta i-think..
- Dua orang
Fasa : - Wang kertas dan
Murid melengkapkan
Murid berkefungsian syiling
Tindakan lembaran kerja
rendah
- Gam
- Dua orang
- Gunting

a. Setiap murid melihat


EMK:
penerangan guru..
Kemahiran berfikir –
b. Murid diedarkan satu
menjana idea,
kertas majung yang
pemindahan maklumat
mempunyai peta buih.
c. Murid dikehendaki
melengkapi dengan Nilai :
melekat wang kertas
dan syiling di peta i- Memberi tumpuan
think tersebut. Patuh pada arahan
Berdikari
Aktiviti 2 : Lembaran kerja
d. Guru mengedarkan Terapi :
lembaran kerja kepada
setiap murid mengikut Pendengaran
tahap kefungsian.
Penglihatan
Psikomotor
Murid berkefungsian
tinggi :

 Murid menjawab
soalan
menggunakan
lembaran kerja A
dan B

Murid berkefungsian
rendah :
 Murid menjawab
soalan
menggunakan
lembaran kerja B

Bagi murid yang tidak


sempat menyelesaikan
lembaran kerja yang
diberikan akan sambung di
rumah uantuk
menyelesaikannya.

Penilaian – Lembaran kerja

Penutup Rumusan 1) Beberapa orang EMK:


pembelajaran murid dijemput
(5 minit) Kemahiran berfikir
datang ke depan
kelas -membuat sekuen,
2) Murid ditanya sama -menjana idea
ada mereka faham
berkaitan
pembelajaran pada Nilai murni:
hari tersebut
Berkongsi idea
3) Guru membuat
rumusan Berkeyakinan
Berani

Terapi :
Pertuturan
Pendengaran

Refleksi PdPc :
Kekuatan____________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Kelemahan___________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Penambah Baikan
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
