Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 5 MAHAKAVI


KEHADIRA /
TARIKH/ HARI 26/3/2019 JUMAAT MASA 10.20-11.20 TH
N 35
TEMA Kehidupan yang berkualiti TAJUK Cantiknya Pemandangan
STANDARD
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.3 Memahami dan menggunakan kata ganti nama diri laras bahasa istana dengan betul mengikut
PEMBELAJARAN konteks.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Menggunakan kata ganti nama diri laras bahasa istana.

1. Guru menayangkan video dan sesi soal jawab bermula dengan teknik Beach Ball.(PA-21)
2. Guru kaitkan dengan tajuk pelajaran dan menerangkan kepada murid tentang objektif P&P.
3. Murid menyenaraikan kata ganti nama diri laras bahasa istana yang terdapat dalam drama melalui
AKTIVITI peta bulatan.(i-Think)
PENGAJARAN & 4. Murid melengkapkan dialog dengan menggunakan kata ganti nama diri laras bahasa istana yang
betul.
PEMBELAJARAN
5. Murid menilai hasil kerja pembentangan kumpulan dari aspek sistem ejaan, kosa kata dan tanda
(PdP) baca secara Gallery Walk.(PA-21)
6. Murid berbual dengan menggunakan kata ganti nama diri laras bahasa istana.
7. Murid membina ayat dengan menggunakan kata ganti nama diri laras bahasa istana.
8. Guru membuat kesimpulan pelajaran.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 ____/ 35 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/ 35 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 5 MAHAKAVI
KEHADIRA
TARIKH/ HARI 16/4/2019 SELASA MASA 10.50-11.50 / 35 TH
N
TEMA Kehidupan yang berkualiti TAJUK Kursus kesihatan mental

STANDARD 1.3 Mendengar, memahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang
KANDUNGAN didengar dengan betul.
1.3.1 Mendengar, memahami dan memberikan respons yang sesuai secara lisan atau gerak laku
STANDARD terhadap
PEMBELAJARAN
arahan mengikut kronologi dengan betul.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
1. Memberi respons yang sesuai secara lisan atau gerak laku terhadap arahan mengikut kronologi
PEMBELAJARAN
dengan betul.
1. Gurumenunjukkan jadual dan sesi soal jawab bermula dengan teknik Beach Ball.(PA-21)
2. Guru kaitkan dengan tajuk pelajaran dan menerangkan kepada murid tentang objektif P&P.
AKTIVITI 3. Murid membaca dan memahami jadual.
PENGAJARAN & 4. Murid menyampaikan maklumat yang terdapat dalam jadual mengikut kronologi.
5. Murid membina soalan berdasarkan jadual.
PEMBELAJARAN
6. Murid menilai hasil kerja pembentangan kumpulan dari aspek sistem ejaan, kosa kata dan tanda
(PdP) baca secara Gallery Walk.(PA-21)
7. Murid menjawab soalan pemahaman.
8. Guru membuat kesimpulan pelajaran.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 ____/ 35 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/ 35 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 5 MAHAKAVI
KEHADIRA
TARIKH/ HARI 17/4/2019 RABU MASA 10.20-12.20 / 35 TH
N
TEMA Kehidupan yang berkualiti TAJUK Kebersihan asas kesihatan
STANDARD
2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
KANDUNGAN
2.3.2 Membaca kuat sesuatu bahan bacaan yang mengandungi ayat tunggal, dan ayat majmuk
STANDARD berbilang
PEMBELAJARAN
subjek dan predikat dengan lancar dan sebutan yang betul.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF 1. Membaca ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek dan predikat dengan lancar dan sebutan
PEMBELAJARAN yang betul.
2. Membina ayat dengan menggunakan kata ganda separa.
1. Guru menunjukkan beberapa gambar dan sesi soal jawab bermula dengan teknik Beach Ball.(PA-21)
2. Guru kaitkan dengan tajuk pelajaran dan menerangkan kepada murid tentang objektif P&P.
3. Murid membaca ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek dan predikat dengan lancar dan
AKTIVITI sebutan yang betul.
PENGAJARAN & 4. Murid menyenaraikan kata ganda separa yang terdapat dalam teks.
PEMBELAJARAN 5. Murid membina ayat dengan menggunakan kata ganda separa.
(PdP) 6. Murid menilai hasil kerja pembentangan kumpulan dari aspek sistem ejaan, kosa kata dan tanda
baca secara Gallery Walk.(PA-21)
7. Murid melengkapkan ayat dengan kata ganda separa yang sesuai.
8. Guru membuat kesimpulan pelajaran.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 ____/ 35 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/ 35 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 5 MAHAKAVI
KEHADIRA
TARIKH/ HARI 18/4/2019 KHAMIS MASA 10.50-11.50 / 35 TH
N
TEMA Kehidupan yang berkualiti TAJUK Syair bersih dan sihat
STANDARD
3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.
KANDUNGAN
STANDARD
3.2.6 Menulis teks petikan puisi secara mekanis dengan betul dan kemas.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN 1. Menulis teks petikan puisi secara mekanis dengan betul dan kemas.
1. Guru menunjukkan gambar dan sesi soal jawab bermula dengan teknik Hot seat.(PA-21)
AKTIVITI 2. Guru kaitkan dengan tajuk pelajaran dan menerangkan kepada murid tentang objektif P&P.
PENGAJARAN & 3. Murid melafazkan syair dan menyatakan bahasa yang indah.
4. Murid menulis syair dengan betul dan kemas.
PEMBELAJARAN
5. Murid menjawab soalan pemahaman dengan bimbingan guru.
(PdP) 6. Murid membina ayat mudah berdasarkan gambar.
7. Guru membuat kesimpulan pelajaran.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 ____/ 35 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/ 35 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________
