Anda di halaman 1dari 1

SUBJEK SAINS BIL.

RPH

TARIKH / HARI KELAS / MASA /


16.07.2020 KHAMIS 2 INTEGRITI 11.00 – 12.00PM
BIL. MURID HADIR
TEMA PENYELENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
BAB 6.0 ASID DAN ALKALI
TAJUK / STANDARD
6.1 Sifat Asid dan Alkali
KANDUNGAN (SK)
STANDARD 6.2.1 Menerangkan proses peneutralan.
PEMBELAJARAN 6.2.2 Menerangkan dengan contoh penggunaan proses peneutralan dalam kehidupan harian.
KONSEP / ISTILAH peneutralan UNSUR / NILAI/ Bersifat ingin tahu
PATRIOTISME
KBAT (HOTs) Menerangkan, mengaplikasi pengetahuan ASPIRASI MURID Pengetahuan, Kemahiran Berfikir
THINKING ICT SUMBER / BBB Buku teks sains, buku latihan Sains
TOOLS/TMK
STRATEGI PdPc Berpusatkan murid PAPARAN PAPARAN
GURU(tick) PELAJAR
EMK - KSSM Sikap saintifik dan nilai murni, Teknologi STRATEGI KPS -
PBD - KSSM TP3 – Mengaplikasi pengetahuan asid alkali dalam menyelesaikan tugas mudah
OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]
Pada akhir PdPc, murid-murid akan Mempelajari peneutralan
dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan berjaya jika mereka 1. Menyatakan maksud peneutralan.
dapat:
(Saya dapat …) 2. Menerangkan kaedah pentitratan.

3. Menerangkan aplikasi peneutralan dalam kehidupan seharian

RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10 minit 5W1H


FOKUS MURID Individu  Pasangan Kumpulan Keseluruhan  Effective Q
1. Mengimbas pelajaran lepas: guru meminta beberapa orang pelajar berkongsi tentang pembelajaran yang lepas (No Apakah yang telah
Hand) kamu pelajari
2. Guru menyoal pelajar tentang pelajaran lepas
3. Guru berkongsi LO dan SC yang perlu dicapai oleh pelajar. Pelajar membaca SC yang perlu dicapai.
Aktiviti Pembelajaran - 40 minit
FOKUS MURID Individu  Pasangan Kumpulan  Keseluruhan  Effective Q
AKTIVITI 1: Penerangan tentang penulenan (SC1)(SC2) – Penerangan guru - 20 minit  Apakah yang
1. Pelajar diberi masa 5 minit untuk membuat bacaan maklumat tentang peneutralan dalam buku teks masing-masing. dimaksudkan
2. Pelajar berkongsi dengan rakan tentang apakah yang difahami dengan peneutralan. – No Hand dengan
3. Guru menyampaikan penerangan tentang proses peneutralan dan seterusnya kaedah pentitratan. peneutralan?

AKTIVITI 2: Aplikasi peneutralan dalam kehidupan seharian (SC2)–Peer Assessment– 20 minit


 Apakah
1. Pelajar diberi masa beberapa minit untuk berbincang dengan rakan sebelah tentang aplikasi proses peneutralan
kegunaan proses
dalam kehidupan seharian (dengan mengekalkan jarak) – Shoulders Partner
peneutralan
2. Masa perbincangan yang lebih akan diberikan kepada kumpulan yang masih tidak berjaya menyelesaikan tugasan -
dalam
Diff
kehidupan
3. Pelajar lain diminta memberi maklum balas kepada jawapan yang dikognsi oleh rakan – AfL-Peer Assessment
seharian?

Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit


FOKUS MURID Individu Pasangan Kumpulan  Keseluruhan  Effective Q
1. Guru membuat rumusan tentang topik pembelajaran pada hari tersebut.  Apakah yang
2. Share Your View: Guru menilai tahap kefahaman pelajar dengan menggunakan SC yang telah ditetapkan. telah kamu
3. Guru memberi gambaran kepada pelajar tentang topik yang akan dipelajari pada kelas seterusnya. pelajari?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
