Anda di halaman 1dari 9

Rancangan Pelajaran Pendidikan Kesihatan tahun 2

Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan


Tahun : Tahun 2 Inovatif
Bilangan murid : (___/ 31) Orang
Tarikh : 18 Jun 2019
Masa : 10:30 pagi hingga 11:00 pagi
Modul : Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial (PEERS)
Tajuk : Perhubungan
Subtajuk : Bersyukur dan Kasih Sayang
Standard Kandungan : 5.1 Kemahiran interpersonal serta komunikasi berkesan
dalam kehidupan harian.
Kasih sayang kepada:
 Tuhan
 Diri
 Ibu
 Bapa
 Penjaga
 Ahli keluarga
 Guru
 Rakan
Standard Pembelajaran : 5.1.1 Mengetahui cara menzahirkan kasih sayang kepada
Tuhan, diri, ibu, bapa, penjaga, ahli keluarga, guru dan
rakan.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid
dapat:
Kognitif: 1. Menyatakan sekurang-kurangnya dua cara
menzahirkan kasih sayang kepada Tuhan, diri, ibu
bapa/ penjaga, ahli keluarga, guru dan rakan.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya dua cara untuk
mematuhi ajaran agama

Afektif : 1. Menunjukkan kerjasama dengan baik


sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran
berlangsung.
2. Memberikan respons yang positif dan
memberangsangkan terhadap soalan yang
diajukan guru.
Elemen Merentas Kurikulum : Bahasa- Bahasa Melayu, Peraturan Sosiobudaya- laras
bahasa, Nilai Murni, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
KBAT : Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian
Pengetahuan Sedia ada : Murid-murid mengetahui ajaran agama masing-masing.
Penerapan nilai : Berani, Yakin, Bekerjasama, Sifat ingin tahu
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Peralatan/ Bahan Kuantiti
Kad gambar 2
Kad situasi 5
Papan putih mini 5
Pen marker 5

BAHAGIAN/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN


MASA DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Sayang Mama Papa 1. Murid melihat video BBM:
 Video Omar dan
(± 5 minit) Omar dan Hana.
Hana
2. Murid menyanyi lagu
“Sayang Mama Papa”
Teknik:
3. Murid bersoal jawab  Soal jawab.
https://www.youtube.co dengan guru.
m/watch? Soalan EMK:
v=SRNBwxedEEI  Apakah tajuk video  Bahasa- Bahasa

ini? Melayu

 Apakah yang kamu  Peraturan

faham berdasarkan Sosiobudaya-

video tersebut? laras bahasa

Jangkaan jawapan  TMK- Video

 Sayang Mama Papa. Omar dan Hana

 Kita mestilah  Nilai Murni-

menyayangi ibu bapa Berani dan

kita. yakin.

4. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
isi pelajaran pada hari
ini.
Langkah 1 Kad situasi 1. Murid dibahagikan BBM:
(± 10 minit) kepada enam  Kad situasi
kumpulan.  Kertas sebak
2. Setiap kumpulan  Gam
diberikan sepuluh
keping kad situasi Teknik:
dan kertas sebak.  Perbincangan
3. Setiap ahli kumpulan  Round Robin
perlu mengelaskan
kad situasi tersebut EMK:
mengikut kategori  Peraturan
yang ditetapkan. sosiobudaya-
4. Setiap kumpulan laras bahasa
Kategori atas kertas
akan berbincang Nilai:
sebak
menggunakan teknik  Bekerjasama
 Tuhan
“Round Robin”.  Yakin
 Ibu bapa
5. Wakil kumpulan akan
 Berani
 Diri membentangkan hasil
 Rakan kerja mereka di
KBAT
 Guru hadapan kelas.
Mengaitkan dengan
6. Kumpulan yang
kehidupan seharian
berjaya menyiapkan
tugasan dalam
tempoh yang
ditetapkan diberikan
ganjaran.
Langkah 2 Kad Ayat 1. Wakil kumpulan perlu BBM:
(± 11 minit) tampil kehadapan kelas  Kad ayat
untuk mengambil 3 kad  Kertas A4
ayat secara rawak.  Pen marker
2. Secara berkumpulan,
murid dikehendaki Teknik:
mengenal pasti cara  Perbincangan
untuk mematuhi ajaran
 Three Stray
agama.
One Stay
3. Seterusnya murid akan
menggunakan teknik
EMK:
Three Stray One Stay
 Peraturan
untuk menulis jawapan
sosiobudaya-
yang diperolehi oleh
laras bahasa
kumpulan lain.
Nilai:
4. Wakil kumpulan perlu
 Bekerjasama
membacakan jawapan  Berani
yang diperolehi di  Yakin
hadapan kelas.
Pentaksiran 5. Murid dibimbing oleh Standard Prestasi:
murid untuk melakukan Tahap penguasaan: 1
aktiviti tersebut.
6. Seterusnya murid
diedarkan lembaran
kerja.
7. Murid dikehendaki
menandakan gambar
rajah berkaitan kasih
sayang yang ditunjukkan.

Penutup Kognitif 1. Guru bersoal jawab untuk EMK:


-Bersoal jawab dengan menguji kefahaman
 Peraturan
Penutup murid murid
sosiobudaya-
(± 4 minit) Soalan
kesantunan
 Bagaimana kamu
bahasa
menzahirkan kasih
sayang kepada Tuhan?
Jangkaan Jawapan Nilai:
 Mematuhi ajaran agama
 Sifat ingin tahu
dan menjaga adab
 Kerjasama
ketika berada di tempat
ibadat.
2. Guru merumuskan isi
Teknik:
pelajaran hari ini.
 Soal jawab
3. Murid memberikan
Penutup sosial tepukan kepada diri
- Pujian atas kerjasama sendiri.
yang diberikan 4. Guru memberikan pujian
kepada murid atas
kerjasama yang
ditunjukkan.
Refleksi:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

Ulasan pensyarah/ guru pembimbing:


_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Tandakan (/) pada gambar rajah yang menunjukkan perbuatan yang mengandungi nilai kasih
sayang.
Kad ayat

Tidak mengamalkan nilai


Mengamalkan nilai murni dalam
menghormati dalam kehidupan
kehidupan seharian
seharian

Menunaikan ibadah yang Tidak menunaikan ibadah yang


diperintahkan diperintahkan

Menghadiri majlis ilmu Tidak menghadiri majlis ilmu

Meninggalkan larangan Melakukan larangan

Mengamalkan akhlak baik dalam Mengamalkan akhlak negatif dalam


kehidupan harian kehidupan harian

Tidak menutup aurat dengan


Menutup aurat dengan sempurna
sempurna
Kad situasi

Menjaga adab ketika berada di tempat Mematuhi ajaran agama


ibadat

Menolong ibu bapa ketika berada di Menggunakan perkataan yang baik


rumah ketika bercakap dengan ibu bapa

Mengelakkan diri daripada terjebak


menjaga kesihatan diri
dalam tingkah laku yang bermasalah

Menyapa rakan dengan baik Menolong rakan yang berada dalam


kesusahan

Menyapa guru dengan panggilan yang


Menghormati guru
baik
