Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 3 Wira

Bilangan murid : 24 orang

Tema : Mari Bersukan

Tajuk : Faedah Bersukan

Tarikh : 7 Febuari 2011 (Isnin)

Masa : 9.20 – 10.20 pagi (60 minit)

Objektif : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:

i. Mengenalpasti ayat tanya yang terdapat dalam sebuah petikan.


ii. Menyatakan faedah yang dapat diperolehi dengan bersukan.

Fokus Utama:

Hasil Pembelajaran umum:

5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi, dan gaya pembacaan yang
sesuai.

Hasil Pembelajaran Khusus:

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
memahami perkara yang dibaca.

Huraian Hasil pembelajaran:

Aras 1 (i) Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat
majmuk dengan sebutan yang betul.
Fokus Sampingan:

Hasil Pembelajaran umum:

1.0 Berbual dengan keluarga rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan
tidak formal.

Hasil Pembelajaran Khusus:

1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan


menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang sesuai.

Huraian Hasil pembelajaran:

Aras 1 (i) Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar dengan
menggunakan bahasa yang sesuai dan tepat.

Kemahirah bahasa : Kemahiran Membaca serta kemahiran mendengar dan bertutur.

Sistem bahasa : Tatabahasa (Kata tanya)

Ilmu : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

Nilai : Bekerjasama

Kemhiran Bernilai Tambah (KBT)

Kemahiran berfikir : Menjelaskan

Kemhiran Belajar : menerima dan menyimpan maklumat, menghubungkait.

Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat atau mengikuti kejohanan sukan
sebelum ini.

BBB : Buku latihan dan papan tulis


BAHAGIAN AKTIVITI PENGAJARAN
ISI PELAJARAN CATATAN
/ MASA DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Guru bersoal jawab 1. Murid ditanya samaada Kemahiran
5 minit dengan murid. pernah melihat atau berfikir.
mengikuti sebarang
kejohanan sukan. Kemahiran
2. Murid ditanya mengenai bertutur.
jenis sukan yang mereka
sertai dan ketahui. Kecerdasan
pelbagai:
interpersonal.

Langkah 1 Membaca petikan 1. Guru mengedarkan Kemahiran


20 minit “Faedah Bersukan” lembaran petikan bertajuk membaca.
“Faedah Bersukan”.
2. Guru meminta murid Kecerdasan
membaca secara beramai- pelbagai: verbal
ramai. lingiuistik
3. Guru meminta 5 orang
murid untuk membaca di
hadapan murid yang lain.

Langkah 2 Penerangan 1. Guru memberi penerangan Kemahiran


15 minit mengenai ayat mengenai ayat tanya. mendengar.
tanya. 2. Guru menjelaskan ayat
tanya dengan kata tanya.
Langkah 3 Guru memberi 1. Guru membagaikan 3 Dilaksanakan
15 minit latihan kepada murid dalam 1 kumpulan. dalam kumpulan.
murid. 2. Guru meminta murid
menggariskan ayat tanya
yang terdapat dalam
petikan yang diberikan.
3. Setiap murid diarahkan
menyalin semula ayat
tanya yang telah digariskan
tersebut.
Penutup Rumusan isi 1. Guru merumuskan isi Menghubungkait.
5 minit pelajaran pelajaran.
2. Guru menyoal murid
mengenai ayat tanya.
