Anda di halaman 1dari 10

INSTITUT PENDIDIKAN GURU

KAMPUS RAJA MELEWAR


JABATAN ILMU PENDIDIKAN

TAHUN AKADEMIK : Semester 2

TUGASAN KERJA KURSUS


(BERKUMPULAN)

PAKK2053P
PEDAGOGI DALAM PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK
PROGRAM : PITO
AMBILAN: JUN 2020
SEMESTER: DUA

NAMA PENSYARAH: PN UMI KALSOM BINTI


TAKRIFF

NAMA PELAJAR ANGKA GILIRAN NO. KAD PENGENALAN

1.GOMATHY T15200525 820515105172


NALATAMBY
2.NORLELA 2020152430009 701010065062
BINTIJOHARI
3.

TARIKH HANTAR:

Pengesahan pelajar:
Saya mengesahkan bahawa maklum balas telah diberikan oleh
pensyarah.

Catatan (jika ada)

Tandatangan Pelajar: Tarikh:


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(SLOT PENGAJARAN KELAS)

Kelas : Pra Perdana


Tarikh : 18 Februari 2021
Masa : 9.00 pagi – 9.40 pagi
Bil. Murid : 25 orang
Modul : Teras
Tajuk : Bentuk Asas Geometri
Tunjang Utama : Tunjang Sains dan Teknologi
(Awal Matematik)
Standard Kandungan :
ST 11.2 : Mengetahui bentuk yang biasa dijumpai di persekitaran.
Standard Pembelajaran :
ST 11.2.2 : Mengecam bentuk segitiga, bulat, segiempat tepat dan
segiempat sama.
Kesepaduan Tunjang :
Tunjang Komunikasi, Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika, Tunjang Ketrampilan Diri
(Perkembangan Sosioemosi)
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
i. Mengecam dengan menyebut bentuk-bentuk segitiga, bulat, segiempat tepat dan
segiempat sama.
ii. Mewarnakan bentuk-bentuk segitiga, bulat, segiempat tepat dan segiempat sama
dengan warna yang telah ditetapkan.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melukis gambar kenderaan yang berbagai
bentuk.
Kemahiran Berfikir: Suai-padan,banding--beza
Penerapan Nilai : Bekerjasama, Berkeyakinan, Bersabar, Tekun
Alat Bantu Mengajar : Kerincing, jam dinding, tuala mandi,cermin muka, kad
perkataan, polistrin bentuk geometri, carta, pensel
warna, lembaran kerja
Fokus MI : Kecerdasan linguistik, kecerdasan spatial, muzik
Kosa Kata : Bentuk, suaikan, warna, pelbagai
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN (BBM,
PEMBELAJARAN Kesepaduan, KB,
MASA Nilai dll.)

Set induksi Pemerhatian 1. Murid melihat aktiviti jualan BBM :


lelong pelbagai barang.
(5 minit) buku, jam dinding,
2. Murid menyebutkan barang- tuala, bola,
barang yang ditunjukkan pembaris,
semasa aktiviti jualan lelong. pemadam,dll.

3. Murid meneka kaitan aktiviti Kesepaduan :


jualan lelong dengan tajuk
pelajaran. Bahasa Malaysia

Sosioemosi

Nilai :

Bekerjasama

Langkah 1 Mengecam bentuk 1.Guru menerangkan tajuk BBM :


pelajaran yang akan dipelajari.
(10 minit) Polistrin berbentuk
2. Guru menerangkan tentang geometri
bentuk-bentuk segitiga, bulat,
segiempat tepat dan segiempat Kesepaduan:
sama. Kreativiti &
3. Murid mengecam bentuk Estetika, Bahasa
pelbagai saiz dan menyebutkan Malaysia
bentuk-bentuk yang ditunjukkan Nilai :
guru secara bersilih-ganti.
Yakin, bersabar
4. Murid mengaitkan bentuk-
bentuk geometri dengan objek
yang terdapat di dalam kelas.

Langkah 2 Mengecam dan suai- 1. Murid mengecam dan BBM :


padan bentuk menyebutkan bentuk-bentuk
(10 minit) yang terdapat pada gambar Carta bergambar,
robot. polistrin berbentuk
geometri
2. Murid diminta memadankan
bentuk yang sama mengikut
bentuk yang terdapat pada Kesepaduan :
gambar robot tersebut.
Kreativiti & Estetika
3. Murid menjawab soalan guru
tentang tentang jumlah bentuk Nilai :
segitiga, bulat, segiempat sama
dan segiempat tepat yang Fizikal, sosioemosi
terdapat pada gambar robot.

Langkah 3 Suai-padan 1. Guru mengedarkan lembaran BBM :


kerja.
(10 minit) Lembaran kerja,
2. Murid diminta mewarnakan pensel warna
bentuk-bentuk geometri
mengikut warna yang telah Nilai :
ditetapkan. Yakin, tekun
3. Murid menghantar lembaran
kerja kepada guru.

Penutup

(5 minit) Nyanyian : Lirik Lagu 1. Murid menyanyi lagu sambil Kesepaduan :


membuat gerakan.
Ada sebuah robot, Bahasa Melayu,

Bermacam-macam Kreativiti & Estetika


warna,

Bermacam-macam
bentuknya,

Merah dan juga biru,

Hijau dan juga ungu,

Gembiranya hatiku, la
la li lu.

Refleksi : Pengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan dengan lancar .

REFLEKSI

1.0 KEKUATAN
Penggunaan bahan bantu mengajar

Kelebihan pertama yang dikenalpasti dalam penyampaian pelajaran kami adalah perancangan
pnpkami dapat menimbulkan minat murid untuk belajar.Kami menggunakan bahan bantu mengajar yang
baik iaitu telefon bimbit dan komputerriba. Dengan adanya banhan bantu mengajar ini secara tidak
langsung dapat menarik perhatian pelajar serta mengekalkan minat belajar pelajar berkenaan. Seiring
dengan zaman teknologi ini, bahan-bahan tersebut dapat digunakan dengan baik seiring dengan kehendak
pelajar yang terdedah kepada bahan-bahan berteknologi tinggi ini. Seterusnya, penyampaian pengajaran
dan pembelajaran berjalan lancar.

Penggunaan ict

Dalam topik yang dipelajari ini, kami menyampaikan pengajaran dan pembelajaran dengan
menggunakan paparan powerpoint. Paparan power point yang berwarna-warni mampu menarik minat
pelajar untuk terus mengikuti topik yang dipelajari. Sememangnya, pelajar sekolah rendah lebih tertarik
dengan pelbagai warna yang jika dibandingkan dengan pengajaran dan pembelajaran tradisional lebih
kepada “Chalk and Taalk”.

Suara yang kuat

Berdasaarkan pengajaran dan pembelajaran yang telah dilaksanakan, kami mempunyai kekuatan
dan kelantangan suara yang membolehkan semua pelajar di dalam kelas berkenaan boleh mendengar
dengan jelas tentang isi pengajaran yang ingin disampaikan pada masa tersebut. Seterusnya perhatian
pelajar dapat dikekalkan. Ini kerana, di dalam sesebuah kelas yang mempunyai kapasiti pelajar yang
ramai, kekuatan bagi seorang guru selain kreativiti adalah suara yang jelas. Jika seseorang guru
mempunyai suara yang perlahan, pelajar yang duduk di bahagian belakang terutamanya kurang memberi
perhatian tentang isi yang disampaikan oleh guru. Seterusnya , objektif pelajaran gagal dicapai.

Respon pelajar

Sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran dilakukan, majoriti pelajar memberikan respon dan
maklumbalas yang baik. Situasi yang kondusif ini berlaku hamper sepanjang proses pengajaran dan
pembelajaran.Semua pelajar aaktif dalam memberi maklumbalas dan menjawab semua soalan yang
diajukan oleh guru kepada mereka. Ini menunjukkan proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar.
Sebenarnya, bagi menjayakan sesuatu pengajaran dan pembelajaran agar objektif pembelajaran dicapai.
Ini kerana guru dapat mengetahui tentang bahagian mana yang pelajar tidak faham. Seterusnya , guru
dapat mengulang dan merancang semula tentang topik yang pelajar kurang jelas tersebut.

Peneguhan Positif

Kami telah memberi peneguhan positif kepada pelajar sebaik pelajar menyatakan jawapan yang betul
serta memberi maklumbalas apabila saya mengemukakan pertanyaan. Perkataan yang baik yang
mempunyai nilai-nilai murni seperti bagus, terima kasih, pandai, tahniah, dan sbagainya perlu
diterjemahkan dengan mimic muka yang manis seperti menyebut perkataan “bagus” sambal tersenyum. Ini
membuatkan pelajar menerima mesej tersebut dengan hati yang giranggembira. Seterusnya, mengekalkan
minat dan tumpuan pelajar untuk terus belajar.

2.0 KELEMAHAN

Penggunaan waktu induksi

Kami menggunakan terlalu banyak masa untuk mmenjalankan set induksi. Sepatutnya, masa yang
menjalankan set induksi sepatutnya, masa yang diperuntukkan untuk menjalankan set induksi adalah 5
minit sahaja, kami telah menggunakan hamper 7 minit bagi aktiviti tersebut. Jadi, penyampaian bagi isi
pengajaran kekurangan masa 2 minit. Hal ini boleh dielakkan pada masa akan dating bagi mengelakkan
lebihan banyak masa digunakan untuk aktiviti set induksi.

Aktiviti

Sememangnya aktiviti yang dijalankan merupakan aktiviti yang dapat membina kreativiti pelajar. Cuma
saya memberi hanya sekeping sahaja kertas kepada pelajar, Jadi, kreativiti pelajar terhad. Pelajar yang
gagal berfikir menghasilkan sesuatu menggunakan sekeping kerts mungkin mengharapkan agar diberi
lebih daripada sehelai kertas. Jadi, pelajar di dalam kelompok ini gagal meghasilkan sesuatu dek kerana
kekurangan bahan yang ada pada mereka.

PENAMBAHBAIKAN

Penggunaan waktu induksi.


Sebagai seorang guru sudah pastinya mengetahui apa yang dimaksudkan set induksi. Set induksi
merupkan aktiviti yang dilakukan oleh guru pada awal pengajaran untuk menyediakan muridkepada
pelajaran yang seterusnya. Set Induksi yang mengambil masa lebih kurang 5 minit inisebenarnya
memainkan peranan yang besar dalam proses pengajaran dan pengajaran seorang guru. Dari sinilah
seorang guru itu dapat mengawal dissiplin muridnya, memastikan pelajar bersediauntuk pelajaran hari
ini dan menarik minat muridnya untuk mengkuti pelajaran yang seterusnya. Set induksi boleh dibuat
dalam bentuk cerita, teka-teki, puzzle dan sebarang cara yang mengambil masa yang pendek. Dengan
adanya set induksi juga, kita dapat menjadi guru yang sentiasa di tunggu oleh pelajar untukmasuk ke
kelas. Perancangan yang teliti juga merupakan kunci kepada kejayaan set induksi. Dengan adanya
perancangan yang teliti, seseorang guru pasti tidak menggunakan terlau banyak masa untuk set
induksi.

AKTIVITI
Sebagai penambahbaikan, aktiviti yang dijalankan seharusnya lebih kepada aktiviti berkumpulan
atau pembelajaran koperatif. Ini kerana pembelajaran koperatif lebih terarah kepada pembelajaran
masteri. Pembelajaran koperatif merujuk kepada kaedahpengajaran yang memerlukan kepada kaedah
pengajaran yang memerlukanpelajar dari pelbagai kebolehan, bekerjasama dalam kumpulan kecil
untuk mencapai satu matlamat yang sama. Sasaran adalah tahap pembelajaran yang maksimum
bukan sahaja untuk diri sendiri, tetapi juga untuk rakanyang lain. Pembelajaran koperatif menggalakkan
murid berinteraksi secara aktif dan positif dalam kumpulan. Ini membolehkan perkongsian idea dan
pemeriksaan idea sendiri dalam suasana yang tidak terancam, sesuai dengan falsafah kontruktivime.
Jadi, dengan adanya pembentukan kumpulan di dalam aktiviti yang dilakukan, pelajar akan dapat
berkongsi idea dengan rakan-rakan yang lain.
LAMPIRAN
