Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT ( MINGGU 3 )

Kelas : Prasekolah Sigaram

Tarikh : 23/6/2021 ( Rabu )

Masa : 12.00 – 12.30 tengahari

Bilangan murid : 25 / 25 orang

Tajuk : Haiwan Liar

Tunjang Utama / Fokus : Sains dan Teknologi - Sains Awal

Standard Kandungan : SA 3.3 – Membuat penerokaan ke atas haiwan.

Standard Pembelajaran : SA 3.3.1 – Menamakan haiwan.

SA 3.3.2 – Menamakan nama tubuh haiwan.

Kesepaduan Tunjang : Matematik awal dan Seni kreatif dan Fizikal.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat :

1. Menamakan haiwan liar.

2. Mengenal nama-nama haiwan liar.

3. Mengenal haiwan liar mengikut jenis makanannya.

Elemen Merentas Kurikulum :

Nilai Murni : Mendengar arahan, berani, bersyukur dan bersungguh-sungguh.

Bahasa : Boleh menjawab soalan berdasarkan slaid.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat haiwan liar di zoo negara dan juga di

televisyen.

Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea, menghubungkait.

Bahan Bantu Mengajar : Gambar di hutan, gambar -gambar haiwan liar, games wordwall

(slaid) dan Lembaran kerja.

Fokus KP : Kinestetik, verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal.

Masa / Isi Pembelajaran Aktiviti PdP Catatan / Bahan


Langkah
Gambar di Hutan 1. Guru akan menunjukkan gambar di Nilai: Mendengar

hutan. arahan

2. Murid akan meneka apa yang

Persediaan dilihat dalam gambar tersebut. MI: Kinestetik,

Perbezaan haiwan liar dan 3. Murid-murid akan menyebut interpersonal,

Set Induksi jinak nama-nama haiwan liar yang intrapersonal.

( 5 minit ) tinggal di hutan.

4. Guru bersoaljawab tentang BBM: Laptop,

perbezaan haiwan jinak dan Gambar di Hutan,

haiwan liar. Gambar -gambar

5. Murid bincang mengenai apa isi Haiwan Liar,

yang dapat dilihat di gambar yang ( slaid ) , dan

ditunjukkannya. Lembaran kerja


Kenalkan nama-nama haiwan 1. Guru akan memperkenalkan Nilai: Mendengar

liar. haiwan-haiwan liar. arahan

 singa, harimau, kuda belang,

Imaginasi zirafah, badak air, gajah, MI: Kinestetik,

badak sumbu, buaya, interpersonal,

Langkah 1 kanggaru, ular, beruang, intrapersonal.

( 5 minit ) monyet, rusa, bangau dan

helang. BBM: Laptop,

2. Guru akan menerangkan tentang Gambar di Hutan,

makanan, habitat, tubuh badan Gambar -gambar

dan sebagainya. Haiwan Liar,

3. Murid-murid akan mendengar ( slaid ) , dan

penjelasan dan berbincang dengan Lembaran kerja

guru bersama-sama tentang

haiwan liar. Kesepaduan

4. Guru memuji murid-murid yang Bahasa Melayu

jawab dengan berani dan betul.

Bincang tentang makanan 1. Guru akan menunjukkan gambar


Nilai: Bersungguh-
haiwan-haiwan liar makanan-makanan haiwan liar
sungguh, berani,
seperti haiwan makan tumbuhan dan bersyukur.

Perkembangan (Herbivor), haiwan makan daging

(Karnivor), dan haiwan makan MI: Kinestetik,

Langkah 2 tumbuhan dan daging (Omnivor) interpersonal,

( 8 minit ) melalui slaid iaitu powerpoint. intrapersonal.

2. Guru akan menerangkan jenis-

jenis haiwan yang makan makanan BBM: Laptop,

tumbuhan, daging serta tumbuhan Gambar di Hutan,

dan daging. Gambar -gambar

3. Murid yang dipanggil oleh guru Haiwan Liar,

akan menjawab jenis-jenis haiwan ( slaid ) , dan

yang makan makanan tersebut Lembaran kerja

iaitu herbivor, karnivor dan

omnivor. Kesepaduan

4. Murid – murid yang jawab dengan Bahasa Melayu

betul akan diberikan pujian.


Kuiz mencari haiwan liar 1. Guru akan menunjukkan beberapa Nilai: Bersungguh-

gambar haiwan jinak untuk sungguh, berani,

Pelaksanaan melabelkan bahagian-bahagian dan bersyukur.

tubuh melalui slaid iaitu

Langkah 3 powerpoint. MI: Kinestetik,

( 7 minit ) 2. Guru akan memanggil murid untuk interpersonal,

menggariskan bahagian-bahagian intrapersonal.

tubuh haiwan jinak seperti ikan

dan kucing. BBM: Laptop,

3. Guru meminta murid menyebut Gambar bahagian-

perkataan bahagian tubuh haiwan bahagian tubuh

jinak yang ditunjukkan satu haiwan jinak

persatu. (Slaid )

4. Selepas murid menyebut, guru

akan menunjukkan beberapa Kesepaduan

bahagian tubuh haiwan. Murid Bahasa Melayu

akan menjawab ya atau tidak


kepada guru.
Melukis gambar-gambar 1. Guru akan menyediakan lembaran Nilai: Mendengar

haiwan jinak dan melabelkan kerja untuk menguji murid. arahan,

bahagian-bahagian tubuh 2. Murid-murid akan melukis Bersungguh-

Penutup haiwan gambar-gambar haiwan jinak yang sungguh

( 5 minit ) disukainya.

3. Murid-murid akan melabelkan MI: Kinestetik,

bahagian-bahagian tubuh haiwan interpersonal,

yang dilukisnya dengan betul. intrapersonal.


Kucing
4. Murid-murid akan membaca di

depan ibu bapa di rumah. BBM: Lembaran

5. Murid-murid akan mengambil kerja, Kertas A4,

gambar dan hantar kepada guru gambar haiwan dan

melalui whatsapp. pensel warna.


Itik

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT ( MINGGU 3 )

Kelas : Prasekolah Sigaram


Tarikh : 21/6/2021 ( Isnin )

Masa : 1.00 – 1.30 tengahari

Bilangan murid : 21 / 25 orang

Tajuk : Perkataan KVKVK

Tunjang Utama / Fokus : Komunikasi – Bahasa Melayu

Standard Kandungan : BM 2.3 Membina dan membaca suku kata dan perkataan.

BM 3.2 Menguasai kemahiran menulis.

Standard Pembelajaran : BM 2.3.1 Membaca perkataan dgn suku kata terbuka dan tertutup :

KVK, V+KV, V+KVK, KV+KVK, KVK+KV, KVK+KVK

BM 3.2.3 Menyalin perkataan

Kesepaduan Tunjang : Sains Awal Seni kreatif dan Fizikal.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat :

4. Mengeja dan membaca perkataan yang ditunjukkan.

5. Menulis dan menyalin perkataan yang ditunjukkan.

Elemen Merentas Kurikulum :

Nilai Murni : Mendengar arahan, berani, bersyukur dan bersungguh-sungguh.

Bahasa : Boleh mengeja dan membaca perkataan KVK di slaid.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mengeja dan membaca di dalam buku bacaan atau

di buku latihan.

Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea, menghubungkait.

Bahan Bantu Mengajar : Carta Perkataan ,Carta Gambar (slaid), Kuiz (Wordwall) , Buku

latihan

dan lembaran kerja.

Fokus KP : Kinestetik, verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal.

Masa / Isi Pembelajaran Aktiviti PdP Catatan / Bahan

Langkah
6. Guru akan menunjukkan carta

Memperkenalkan perkataan perkataan kepada murid-murid. Nilai: Mendengar

KVKVK 7. Murid-murid akan mendengar dan arahan, dan

Persediaan menyanyi bersama-sama. bersungguh-

8. Guru akan berbincang tentang sungguh

Set Induksi perkataan-perkataan yang

( 5 minit ) terdapat di carta tersebut iaitu MI: Kinestetik,

dam (KVK), ayam (VKVK), baju interpersonal,

(KVKV), dan belon (KVKVK). intrapersonal.

9. Murid-murid akan meneka

perkataan KVKVK yang ada di BBM: Laptop,

carta tersebut iaitu belon Carta Lagu KVK,

(KVKVK). VKVK, KVKV.

10. Guru bersoaljawab bersama KVKVK (Slaid)

murid mengenai apa isi yang dapat

dilihat di perkataan yang

ditunjukkan.
Memperkenalkan perkataan 5. Guru akan memperkenalkan

KVKVK perkataan - perkataan KVKVK Nilai: Bersyukur,

semut lembu kepada murid. Mendengar arahan,

6. Guru menunjukkan beberapa berani, dan


gajah pintu
gambar – gambar yang ada bersungguh-

bakul bendi perkataan KVKVK supaya murid – sungguh

Imaginasi murid senang diingat.


kasut kunci
7. Murid-murid akan mengeja dan MI: Kinestetik,

Langkah 1 bayam garpu membaca perkataan – perkataan interpersonal,

( 7 minit ) tersebut dengan bimbingan guru. intrapersonal.


nanas kurma
8. Murid-murid akan mengikut
belon jambu giliran masing-masing. BBM: Laptop,

9. Murid–murid mengeja dan Perkataan dan


gelas bomba
membaca di depan ibubapa Gambar KVKVK
lampu teksi (Slaid )
selepas dieja oleh guru.

baldi laksa 10. Guru akan bersoaljawab dengan

panda warna
murid tentang gambar yang

ditunjukkannya.

Permainan – Mengeja dan 5. Guru akan menjukkan beberapa

menyebut perkataan gambar-gambar kepada murid- Nilai: Bersyukur,

murid. Mendengar arahan,

Perkembangan 6. Murid-murid akan meneka berani, dan

perkataan-perkataan KVK yang bersungguh-


garpu panda
Langkah 2 betul dengan gambar yang sungguh

( 7 minit ) ditunjukkan mengikut giliran oleh

guru. MI: Kinestetik,


gajah pintu
7. Guru akan mengulang beberapa interpersonal,

gambar dan perkataan supaya intrapersonal.

murid-murid boleh mengingat.


lembu belon BBM: Laptop,
8. Guru akan menunjukkan jawapan

yang betul supaya murid-murid Gambar dan

boleh betulkan jawapannya Gambar KVKVK


teksi kasut (Slaid )
dengan sendiri.

9. Murid – murid yang mengeja

dengan betul akan diberikan


semut nanas pujian.
Ejaan perkataan KVKVK 1. Guru akan mengarahkan murid- Nilai: Mendengar

murid bersedia dengan kertas A4 arahan dan

belon kosong dan pensel. bersyukur

Pelaksanaan 2. Guru akan mengeja dan menyebut

perkataan KVKVK untuk murid- MI: Kinestetik,

Langkah 3
panda murid menulis dalam kertas, interpersonal,

( 6 minit ) 3. Murid-murid menulis perkataan intrapersonal.

yang disebut oleh guru.

lembu 4. Guru menunjukkan jawapan yang BBM: Laptop,

betul untuk memeriksa Perkataan KVKVK

jawapannya. (Slaid )
6. Guru akan menberikan latihan

Latihan atau kerja rumah. atau kerja rumah untuk menguji Nilai: Bersungguh-

murid-murid. sungguh dan


7. Murid-murid akan menulis mengikut arahan

Penutup jawapan yang betul di dalam buku

( 5 minit ) latihan (perkataan KVKVK). MI: Kinestetik,

8. Murid-murid akan membaca interpersonal,

perkataan tersebut di depan ibu intrapersonal.

bapa di rumah.

9. Murid akan mengambil gambar BBM: Buku Latihan

dan hantar kepada guru melalui Bhs Melayu

whattapp.

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT ( MINGGU 3 )

Kelas : Prasekolah Sigaram


Tarikh : 25/6/2021 ( Jumaat )

Masa : 12.00 – 12.30 tengahari

Bilangan murid : 20 / 25 orang

Tajuk : Kasih Sayang

Tunjang Utama / Fokus : Pendidikan Moral

Standard Kandungan : PM 7.1 Menyayangi diri sendiri, orang lain dan haiwan.

Standard Pembelajaran : PM 7.1.1 Menceritakan cara menunjukkan kasih sayang terhadap diri

sendiri, orang lain dan haiwan.

PM 7.1.2 Menunjukkan kasih sayang terhadap diri sendiri, orang lain

dan haiwan

Kesepaduan Tunjang : Awal matematik, Seni kreatif dan Fizikal.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat :

6. Mengenali adab makan dan minum dengan betul.

7. Menceritakan cara menunjukkan kasih sayang terhadap diri

sendiri.

Elemen Merentas Kurikulum :

Nilai Murni : Mendengar arahan, berani, kasih sayang dan bersungguh-sungguh.

Bahasa : Boleh mengenali adab makan dan minum dengan betul di slaid.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah makan dan minum di rumah setiap hari dengan
mengikut

Adab makan dan minum dengan betul.

Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea, menghubungkait.

Bahan Bantu Mengajar : Carta gambar adab makan dan minum (slaid) , kuiz (slaid), latihan

dan lembaran kerja.

Fokus KP : Kinestetik, verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal.

Masa / Isi Pembelajaran Aktiviti PdP Catatan / Bahan

Langkah
Gambar gigi 11. Guru menunjukkan gambar makan Nilai: Mendengar

dan minum kepada murid di slaid. arahan

12. Guru akan menanya beberapa

Persediaan soalan tentang gambar yang MI: Kinestetik,

ditunjukkan. interpersonal,

Set Induksi 1) Apakah gambar yang 13. Murid-murid akan memberi intrapersonal.
dilihat dalam slaid?
( 5 minit ) pendapat masing-masing tanpa
2) Apa yang perlu kita buat bimbingan guru. BBM: Laptop,
setiap hari?
14. Guru bersoaljawab bersama Gambar adab
3) Kenapa kita perlu buat murid mengenai apa isi yang dapat makan dan minum
sedemikian?
dilihat di dalam gambar yang (Slaid)

ditunjukkan.
Bincang tentang adab 11. Guru akan menunjukkan gambar- Nilai: Berani

sebelum makan minum gambar adab sebelum makan dan

minum kepada murid-murid. MI: Kinestetik,

Imaginasi 12. Guru menanya soalan tentang interpersonal,

adab sebelum makan dan minum intrapersonal.

Langkah 1 setiap hari di rumah.

( 8 minit ) 13. Murid-murid menceritakan BBM: Laptop,

pendapat atau pengalaman Gambar adab

masing-masing kepada guru. sebelum makan dan

14. Guru memuji murid-murid yang minum (Slaid )

jawab dengan baik dan berani.

Bincang tentang adab semasa 10. Guru menunjukkan gambar adab Nilai: Bersungguh-

makan dan minum semasa makan dan minum di sungguh, berani,

rumah setiap hari. dan kasih sayang

Perkembanga 11. Murid-murid akan menjawab

n dengan melihat gambar-gambar MI: Kinestetik,

yang ditunjukkan oleh guru di interpersonal,

Langkah 2 slaid iaitu powerpoint. intrapersonal.

( 7 minit )  Adab semasa makan dan

1) Apakah adab-adab semasa minum BBM: Gambar adab

makan di rumah setiap 12. Guru akan memuji murid-murid semasa makan
hari ? yang berani menjawab dan (slaid)

menceritakan pengalamannya.
Bincang adab selepas makan 2. Guru akan menunjukkan gambar- Nilai: Mendengar

dan minum gambar adab selepas makan dan arahan, dan

minum kepada murid-murid. bersungguh-

Pelaksanaan 3. Guru akan bersoaljawab dengan sungguh

murid tentang gambar yang

Langkah 4 ditunjukkan. MI: Kinestetik,

( 5 minit ) 4. Murid-murid akan cuba berkongsi interpersonal,

pengalaman dan pendapat masing- intrapersonal.


1. Apakah adab-adab semasa
masing dengan bimbingan guru.
makan di rumah setiap
5. Guru akan memuji murid yang BBM: Gambar adab
hari ?
berani dan boleh berkongsi selepas makan dan

pengalamannya. minum
Mengimbas kembali 10. Guru akan mengimbas kembali Nilai: Bersungguh-

pembelajaran hari ini pembelajaran hari ini dengan sungguh

menanya soalan kepada muird.

Penutup 11. Muird-murid akan mengikut adab MI: Kinestetik,

( 5 minit ) sebelum, semasa dan selepas interpersonal,

makan dan minum di rumah setiap intrapersonal.

hari seperti yang diajar.

Adab sebelum, semasa dan 12. Murid-murid akan mengambil BBM: Gambar adab

selepas makan dan minum gambar dan hantar kepada guru makan dan minum

melalui whattapp. (slaid)

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT ( MINGGU 3 )

Kelas : Prasekolah Sigaram


Tarikh : 25/6/2021 ( Jumaat )

Masa : 1.00 – 1.30 tengahari

Bilangan murid : 20 / 25 orang

Tajuk : Nombor 1-10 (Tertib menaik dan menurun)

Tunjang Utama / Fokus : Sains dan Teknologi - Matematik Awal

Standard Kandungan : MA 2.1 - Memahami nombor 1 hingga 10

Standard Pembelajaran : MA 2.1.8 Membilang secara tertib menaik dan menurun

Kesepaduan Tunjang : Bahasa Melayu dan Seni kreatif dan Fizikal.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat :

1. Mengenal nombor 1 hingga 10.

2. Membilang secara tertib menaik

3. Membilang secara tertib menurun.

Elemen Merentas Kurikulum :

Nilai Murni : Mendengar arahan, berani, bersyukur dan bersungguh-sungguh,

bekerjasama

Bahasa : Boleh menjawab soalan berdasarkan slaid.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah membilang 1 hingga 10 semasa menaik tangga dan

mengira 10 hingga 1 semasa menurun tangga.

Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea, menghubungkait, membanding beza dan mencipta.

Bahan Bantu Mengajar : Gambar tertib menaik dan menurun, gambar nombor 1 hingga 10,

dan lembaran kerja.

Fokus KP : Kinestetik, verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal.

Masa / Isi Pembelajaran Aktiviti PdP Catatan / Bahan

Langkah
Nombor 1 hingga 10 1. Guru akan menunjukkan gambar Nilai: Mendengar

yang ada beberapa jenis haiwan arahan

12345 kepada murid-murid.

6 7 8 9 10
Persediaan 2. Murid-murid akan melihat dengan MI: Kinestetik,

teliti. interpersonal,

Set Induksi Contoh interaksi:


3. Guru akan bersoaljawab kepada intrapersonal.

( 5 minit ) murid-murid mengenai apa isi


1) Sila nyatakan nombor 1
yang dapat dilihat di gambar yang BBM: Laptop,
hingga 10.
ditunjukkannya. Gambar pelbagai
2) Sila nyatakan bilangan 4. Murid-murid akan mengira dan jenis haiwan
dengan tangan.
meneka jenis-jenis haiwan jinak (slaid)

yang ada dalam gambar tersebut.


Mengenal nombor 1 hingga 10 1. Guru akan menunjukkan nombor 1 Nilai: Bersyukur,

hingga 10 kepada murid. berani,

2. Murid-murid akan mengira ikut bersungguh-

Imaginasi giliran , haiwan jinak yang sungguh

ditunjukkannya bersama nombor 1

Langkah 1 hingga 10. MI: Kinestetik,

( 5 minit ) 3. Guru akan memberi penjelasan interpersonal,

kepada murid-murid tentang intrapersonal

aktiviti ejaan nombor,

4. Murid-murid akan mendengar BBM: Laptop,

penjelasan tersebut dan bersedia Gambar nombor 1

untuk ejaan nombor bersama hingga 10, gambar

beberapa kertas A4 kosong. haiwan jinak

5. Guru akan menyebut beberapa (Slaid )

nombor secara rawak dan murid-

murid akan menulis nombor yang Kesepaduan

disebutnya dan menunjukkan Sains awal, Bahasa

kepada guru. Melayu

Permainan – Cari Rakan Saya 1. Guru akan menunjukkan beberapa Nilai: Bersyukur,

Gambar 1 haiwan jinak dalam satu gambar bersungguh-

kepada murid-murid. sungguh

2. Murid-murid akan melihat dengan

teliti dan menyebut nama-nama MI: Kinestetik,

haiwan jinak tersebut. interpersonal,


5 6 3. Guru akan membuat satu intrapersonal

Perkembanga permainan dengan gambar-gambar


7 6
n seperti ini. BBM: Laptop,

4. Guru akan menunjukkan satu Gambar haiwan

Langkah 2 gambar haiwan jinak seperti jinak (Slaid),

( 5 minit ) ayam. Nombor

5. Murid-murid akan melihat dan


4 3
mengira gambar haiwan yang Kesepaduan

2 1 ditunjukkannya dalam gambar 1. Bahasa Melayu

6. Murid-murid akan sambung

permainan ini sehingga akhir.


Kira dan bulatkan jawapan 1. Guru akan menunjukkan beberapa Nilai: Bersungguh-
yang betul
gambar haiwan jinak untuk sungguh

Pelaksanaan mengira oleh murid-murid.

2. Guru akan memanggil nama murid MI: Kinestetik,

Langkah 3 seorang demi seorang untuk interpersonal,

( 5 minit ) menjawabnya.

3. Murid-murid akan mengira dan BBM: Laptop,

menjawab jawapannya dengan Gambar haiwan

betul. jinak (Slaid )

4. Murid yang menjawab dengan

betul akan diberikan pujian oleh Kesepaduan

guru. Bahasa Melayu

Mengira gambar yang 1. Guru akan menunjukkan beberapa Nilai: Bersungguh-


diberikan
gambar untuk mengira oleh sungguh,

murid-murid. bekerjasama

Pelaksanaan 2. Guru akan memanggil nama murid-

murid secara rawak.

3. Murid-murid yang dipanggil oleh

Langkah 4 guru akan mengira gambar MI: Kinestetik,

( 5 minit ) tersebut dan menjawab interpersonal,

jawapannya.

4. Murid-murid lain juga akan BBM: Laptop,


membantu murid yang menjawab Gambar haiwan

jawapan yang salah. jinak (Slaid )

5. Guru akan memberi pujian kepada

semua murid yang memberi Kesepaduan

jawapan yang betul. Bahasa Melayu


Kerja rumah – Buku latihan 1. Guru akan menyediakan lembaran Nilai: Mendengar
matematik
kerja untuk menguji murid. arahan,

2. Murid-murid akan mengira Bersungguh-

Penutup gambar-gambar yang disediakan. sungguh

( 5 minit ) 3. Murid-murid akan menulis

jawapan yang betul. MI: Kinestetik,

- Kerja rumah di dalam buku interpersonal,

latihan matematik intrapersonal.

(m/surat:31 dan 32)

4. Murid-murid akan mengambil BBM: Lembaran

gambar dan hantar kepada guru kerja ( buku

melalui whatsapp. latihan )
