Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Aktiviti (RPA)

Kelas 5 Pintar Tarikh 16 September 2023


Hari Rabu Masa 9.00 am – 9.45 pm
Umur 5 Tahun Bil Kanak-Kanak 15 Orang
Tema Kenali Haiwan Sub Tema Siapa Saya?
Tunjang (KSPK) / Tunjang Sains Dan Teknologi
Bidang Pemblajaran
(KPN)
Standard SA 3.3.4 Memerhati dan meniru pergerakan haiwan
Pembelajaran SA 3.3.5 Mengenal pasti tempat tinggal haiwan
(KSPK)
Pengetahuan Sedia Kanak-kanak telah mengenali beberapa jenis haiwan
Ada
Hasil Pembelajaran Pada akhir aktiviti, kanak-kanak dapat:
1. Menyebut 3 jenis haiwan berserta habitatnya (kognitif)
2.Membuat pergerakan haiwan seperti zigzag, lengkuk dan lurus
(psikomotor)
3. Mengelaskan haiwan mengikut habitat dan makanan utama (kognitif)

Senarai BBM / Alat Tali, topeng muka, gambar haiwan tanpa warna dalam kertas bersaiz A4,
pensil warna, kotak

Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan


Set Induksi Belajar melalui 1. Pendidik masuk ke KB: Menganalisis
bermain: main dalam kelas sambil
peranan memakai topeng Contoh Soalan:
haiwan Cikgu pakai topeng
haiwan apa tu?
2. Murid melihat dalam
keadaan tertanya-tanya
dan berinteraksi dengan Siapa tahu haiwan
guru. apakah ini?

NP: Bersifat ingin


tahu
Langkah 1 Teknik 1. Pendidik bermesra KB: Memahami
Penerangan sambil bertanya habitat
haiwan yang murid Contoh soalan:
ketahui Haiwan ini tinggal
dimana? (sambil
2. Pendidik memberi menunjukkan kad
penerangan imbasan gambar
berdasarkan alat bantu haiwan)
mengajar yang dibawa
HP 1

3. Murid menyebut habitat


haiwan berpandukan
kad imbasan yang
ditunjukkan oleh guru NP:Tanggungjawab

Langkah 2 Belajar melalui 1. Pendidik meminta KB: Mengaplikasi


bermain: Jom murid membuat
Pergi Zoo pergerakkan dan suara
haiwan yang mereka
pilih,
HP2

2. Murid yang lain perlu


meneka apakah haiwan
tersebut.
Langkah 3 Kaedah 1. Murid perlu KB: Memahami
mengingat memasukkan kad
semula: Mix and tersebut ke dalam kotak
Match mengikut kategori
habitat dan makanan
BBM: kad
utamanya.
imbasan, topeng
haiwan
2. Setelah selesai, murid
membuat topeng
haiwan dengan bantuan
guru.

HP3

Penutup Penyoalan 1. Pendidik bersoal jawab KB: Menilai


Nyanyian dengan murid tentang
apa yang telah mereka Contoh soalan:
pelajari pada hari ini. Apa akan terjadi
kalau ikan tinggal
2. Pendidik meminta di darat? (bukan di
murid menamakan habitatnya)
semula habitat haiwan
dan makanan
utamanya. NT: Kegembiraan

3. Pendidik meminta
murid berdiri dan BBM: Video
menyanyikan lagu habitat haiwan,
“Habitat Haiwan” topeng haiwan
dengan memakai
topeng haiwan ciptaan
mereka.
Refleksi:
Kekuatan : Seramai 14 orang murid dapat menguasai hasil pembelajaran dengan
baik kerana pendidik menggunakan strategi berpusatkan bahan yang
membolehkan pelajar memahami pelajaran dengan lebih mudah dan
berkesan. Perkara utama yang perlu diberi perhatian ialah BBM yang
digunakan dapat meningkatkan minat dan kefahaman murid semasa
proses pengajaran dan pembelajaran berjalan. Dalam proses pengajaran
tersebut, kanak-kanak telah memberikan kerjasama dan respons yang
baik ketika kami mengajukan soalan berdasarkan aktiviti yang telah
dilaksanakan. Contohnya, ketika pendidik meminta kanak-kanak
mengelaskan haiwan mengikut habitatnya, kanak-kanak menjawab
dengan teruja dan memberi jawapan yang tepat.
Kelemahan : Melalui aktiviti yang dilaksanakan, terdapat seorang murid belum
menguasai HP3 kerana kanak-kanak tersebut menggunakan Bahasa
Inggeris berbanding Bahasa Melayu sebagai bahasa utamanya
menyebabkan kanak-kanak tersebut tidak dapat memahami penerangan
yang diberikan oleh pendidik dengan baik
Penambahbaikan : Pendidik akan memperbaiki kemahiran dalam memberi penerangan yang
lebih baik bagi membolehkan kanak-kanak memahami setiap pengajaran
yang disampaikan oleh guru.

Pentaksiran
Bil. Nama HP 1 HP 2
T1 T2 T3 T1 T2 T3
1.

Indikator
T1: Kanak-kanak belum menguasai hasil pembalajaran.
T2: Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.
T3: Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.
