Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : Firus Tarikh : 20/10/2023

Hari :Isnin Masa : 10.30 pagi – 11.00 pagi

Umur : 4 tahun Bil. Kanak-kanak : 5 orang

Tema : Jom Mengenal Sub tema : Haiwan Peliharaan

Haiwan

Tajuk Aktiviti :Mengenal Haiwan

Tunjang :Sains dan Teknologi

Standard Kandungan : SA 3.3 Membuatkan penerokaan ke atas haiwan

Standard Pembelajaran :SA 3.3.1 Menamakan haiwan

Pengetahuan Sedia Ada : 1. Sudah mengenali haiwan burung,ayam,semut

2. Sudah mengenali haiwan dilaut dan didarat.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, kanak-kanak dapat

1. Mengenal nama haiwan tikus, kucing ikan ,arnab,singa itik.

2. Mengenal dan menyebut nama-nama haiwan dengan baik.

3. Membunyikan bunyi haiwan dan membuat pergerakan haiwan.

Senarai BBM : 1.Roda Haiwan, speaker, laptop, paparan skrin, gambar

haiwan,lembaran aktiviti
Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan

Set Induksi Teknik : 1. Guru menunjukkan video KB:Memahami


(5 minit) Sumbang Saran ‘Jom mengenali Haiwan’. BBM: - Video mengenali
2. Murid berinteraksi dengan haiwan.
guru berkaitan haiwan-haiwan. https://youtu.be/N5SB9uPo8-
3. Guru memberitahu murid Y?si=TBbshXXmcKr5DW59
berkaitan aktiviti yang ingin
dijalankan.
Langkah 1 Teknik:Belajar 1. Guru menunjukkan roda HP1
(7 minit) sambil bermain haiwan kepada murid. KB: Menilai
2. Guru meminta murid untuk
memutarkan dan memadankan BBM : Roda haiwan
nama haiwan pada roda haiwan
dengan betul.
3. Murid diminta untuk
membuat bunyi haiwan
berdasarkan roda haiwan.
Langkah 2 Strategi : 1. Guru menunjukkan gambar KB: Mengaplikasi
(7 minit) Pembelajaran haiwan kepada murid.
berpusatkan 2. Guru meminta murid untuk BBM : Gambar haiwan, laptop,
murid meneka nama-nama haiwan speaker,paparan skrin
yang ditunjukkan oleh guru.
3. Guru menunjukkan gambar
dan memperkenalkan nama-
nama haiwan.
4. Guru menunjukkan gambar
dan video sebenar haiwan
kepada murid.
5. Guru memilih beberapa orang
murid untuk kehadapan dan
meminta murid tersebut
membuat bunyi atau pergerakan
haiwan yang disebut oleh guru.
Langkah 3 Aktiviti 1. Guru memberikan lembaran
(6 minit) pengukuhan kerja kepada murid.
2. Murid membuat latihan BBM : Lembaran kerja
tersebut.
3. Guru dan murid menyemak
jawapan tersebut bersama-sama.

Penutup Teknik : 1. Semua murid menunjukkan KB: Memahami , kegembiraan


(5 minit) Imbas kembali hasil kerja kepada guru.
2. Guru memberikan pujian dan
galakkan kepada murid.
3. Guru meminta dua orang
untuk menyebut nama haiwan
tersebut dengan betul.

Refleksi :
Kekuatan

Kelemahan
Penambahbaikan

PENILAIAN KANAK-KANAK

Minggu :
Kali ke :
Tarikh :
Hari :

Bil. Nama Pentaksiran


HP 1 HP 2 HP 3
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1
2
3

Indikator
T1: Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran.
T2: Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.
T3: Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.

Senarai Singkatan:
BBM : Bahan Bantu Mengajar
HP : Hasil Pembelajaran
KB : Kemahiran Berfikir (Mengingat, Memahami, Mengaplikasi, Menganalisis, Menilai,
Mencipta)
KPN : Kurikulum PERMATA Negara 2013
KSPK : Kurikulum Standard Prasekolah Kebangsaan (Semakan 2017)
NT : Nilai Teras (Modul Sivik Prasekolah 2019)
