Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [ PLC SAINS TAHUN 6 ]

Sekolah SJKC Ming Ching Tarikh 14.06.2022


Kelas Tahun 6 Waktu 0730-0830 pagi
Saiz Kelas 2 orang murid Tempoh masa 60 minit
Mata Pelajaran Sains Bidang Pembelajaran Sains
Topik Interaksi Antara Hidupan

Tema Sains Hayat


Konsep Utama Interaksi Antara Haiwan
Rasional
1.Memerihalkan jenis interaksi antara hidupan
2.Menjelas dengan contoh faktor persaingan bagi haiwan intraspesies dan haiwan interspesies.

Objektif Pembelajaran 1. Murid dapat memerihalkan jenis interaksi antara hidupan.


2. Murid dapat menjelas dengan contoh faktor persaingan bagi haiwan intraspesies dan haiwan interspesies.

Hasil Pembelajaran 1. Murid dapat menyatakan tiga jenis interaksi antara hidupan.
2. Murid dapat menjelas dengan empat faktor persaingan bagi haiwan intraspesies dan tiga contoh faktor persaingan
bagi haiwan interspesies.
Pengetahuan Lepas
Murid Murid telah mempelajari interaksi antara haiwan pada tajuk yang lepas.

Kemahiran Saintifik Memerhati, Pengelasan, Membuat Kesimpulan


dan kemahiran berfikir
Sikap Saintifik/Nilai Kerjasama, yakin diri dan berdikari, berfikir secara rasional dan berani
Murni/Nilai Patriotisme
Sumber Pengajaran 1.Rujukan : Buku Teks Tahun 6
dan Pembelajaran
2.Alat : Laptop,LCD,Speaker

3.Bahan: Peta Bulatan , Lembaran Kerja, Slaid PowerPoint


Pendekatan Penyelesaian Masalah
pengajaran
Perkembangan Kandungan/ Konsep Proses Pengajaran dan Pembelajaran Jangkaan Pemikiran Catatan / Nota
Pengajaran [ Tindakan Guru dan Aktiviti Murid ] Murid

Fasa 1 Menarik perhatian murid dan 1. Murid menonton video yang Video Haiwan Memburu Haiwan video -cheetah,
Set Induksi memperkenalkan objektif berkaitan dengan haiwan memburu Mangsa. Haiwan buaya
5 Minit pembelajaran kepada murid. mangsa. memburu bangsa untuk
mendapatkan makanan.
→https://bit.ly/3eIpw9E

2. Guru menanya soalan selepas


murid menonton video.
(a) Haiwan manakah yang menjadi
pemangsa?
(b) Haiwan manakah yang menjadi
pemangsa?

3. Guru memperkenalkan topik yang


akan dipelajari.

Fasa 2 Menonton Slaid PowerPoint Murid-murid dapat Slaids


Memerihalkan tiga jenis menyatakan tiga jenis
Perkembangan interaksi antara hidupan 1. Murid menyatakan tiga jenis interaksi antara hidupan.
[Penerokaan ] interaksi antara hidupan.
(a) Hubungan pemangsa dengan
[ 20 minit ] haiwan
(b) Persaingan antara haiwan
(c) Hubungan simbiotik antara
haiwan.
2. Guru membuat penerangan
berdasarkan slaids yang
ditayangkan.
3. Murid melihat gambar haiwan yang
terdapat dalam slaids.
4. Murid diminta menyatakan Murid-murid dapat
pemangsa dan mangsa yang menyatakan hubungan
terdapat dalam gambar. pemangsa dengan
5. Guru menanya soalan KBAT yang mangsa.
berkaitan dengan haiwan.
-Apakah yang akan berlaku jika
semua pemangsa di bumi hilang?
6. Guru memberi pujian kepada
murid yang dapat menjawab
soalan KBAT dengan betul.

Fasa 3 Peta Bulatan Peta Bulatan


-Meransang keupayaan Murid dapat menjelas
Perkembangan berfikir murid. 1. Guru menunjukkan peta dengan contoh faktor
[ Perbincangan ] -Menyatakan faktor bulatan, dan murid mencari faktor persaingan bagi haiwan
persaingan bagi haiwan perkaitan antara haiwan intraspesies dan haiwan
[ 25 minit ] intraspesies dan haiwan mengikut gambar. interspesies.
interspesies dengan betul. 2. Murid mencari jawapan yang
betul berdasarkan gambar.
3.Selepas murid selesai, murid
menyatakan perkaitan yang mereka
dapati dalam peta bulatan.
4. Guru dan murid mengulas
bersama.

Fasa 4 Jenis interaksi antara Lembaran Kerja Murid dapat


Perkembangan hidupan. 1. Guru meminta murid menyiapkan melengkapkan tugasan
[Aplikasi/Pentaksiran ] lembaran kerja yang disediakan dengan baik.
Faktor persaingan bagi oleh guru.
[5 minit ] haiwan intraspesies dan tiga 2. Murid diminta memerhati dan
contoh faktor persaingan bagi menganalisis serta menulis
haiwan interspesies. jawapan yang betul.
3 Guru memberi bimbingan kepada
murid yang lemah.

Fasa 5 Membuat rumusan 1.Murid membuat rumusan apa yang Murid dapat .
Penutup telah dipelajari pada hari ini. menyatakan jenis
[Rumusan ] interaksi antara hidupan
dan faktor persaingan
[5 minit ] bagi haiwan intraspesies
dan tiga contoh faktor
persaingan bagi haiwan
interspesies.

Disediakan oleh : PN.TANG KUI HUNG, EN.YII HUNG KIONG, EN.NGU YONG MING / SJKC MC/ 2022
LAMPIRAN

评估练习:

A)回答下列问题,填写正确的答案.

1.下图显示动物之间的竞争关系。

a. 图中的动物为了生存需求而竞争。它们为了哪项生存需求而竞争?写一写。

i. ii. iii. iv.


b. 上图中的哪一项竞争关系只发生在同类动物之间?

______________________________________________________________

c. 当动物之间相互竞争时,落败的一方会有什么下场?

______________________________________________________________

d. 上图所示的动物之间的竞争关系说明了什么?

______________________________________________________________

B. 根据图片,写出动物之间的相互关系。
1. 2.
C. 以下哪些竞争因素会造成同种类与不同种类的动物之间发生竞争?请打 。

竞争因素 同种类的动物 不同种类的动物

食物

地盘或庇护所

配偶

水源
GAMBAR SEBELUM SESI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN

GAMBAR SEMASA SESI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN


GAMBAR SELEPAS SESI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
