Anda di halaman 1dari 3

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

(RPP)

Satuan Pendidikan : SMK CENDIKIA RANCAKALONG


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XI/2
Tahun Pelajaran : 2014/2015
Standar komnpetensi : 11.3 Mampu memahami dan menangapi bacaan melalui
membaca biografi, novel, laporan jurnalistik perjalanan, dan
bahasan.
Kompetensi dasar : 11.3.2 Membaca Apresiasi Novel
Indikator :  Dapat memahami jenis karya sastra bentuk novel
 Dapat memahami unsur novel
 Dapat memahami isi novel
 Dapat memberi interpretasi nilai-nilai yang ada dalam
novel
Alokasi Waktu : 4 x 45 Menit
I. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca sebuah novel serta memahami unsur-
unsur novel dan menginterpretasi nilai-nilai moral yang
terkandung dalam novel
II. Materi Pokok : Maca Novel
III. Nilai BKB : 15. Gemar Membaca
IV. Desain Pembelajaran : 1. Pendekatan : kompetensi komunikatif, kontekstual
2. Metode : langsung
3. Tehnik: ceramah, tanya jawab, latihan, tugas

V. Langkah-langkah Pembelajaran
Lawungan 1
A. PENDAHULUAN
 Apersepsi: bubuka, nyiapkeun kondisi siswa, ngabsén 5 menit
 Motivasi : ngarahkeun siswa kana kompéténsi anu kudu
dihontal
B. KEGIATAN INTI
Eksplorasi
 Guru nerangkeun ciri-ciri jeung unsur novel
 Guru nerangkeun bagian-bagian karya sastra (hususna
novel) 75
Elaborasi menit
 Siswa maca sempalan novel
 Siswa nalaah unsur-unsur novel
Konfirmasi
 Guru babarengan jeung siswa ngadiskusikeun ajén moral
nu aya dina novel
C. PENUTUP
 Penilaian : Guru nanya pamahaman salah saurang siswa 10
kana sempalan novel menit
 Penutup : Guru nyimpulkeun pelajaran sarta nutup
pelajaran, sarta méré tugas pikeun nuluykeun maca novel pikeun
disawalakeun dina lawungan nu bakal datang

Lawungan 2

A. PENDAHULUAN 5 menit
 Apersepsi: bubuka, nyiapkeun kondisi siswa, ngabsén
 Motivasi : ngarahkeun siswa kana kompéténsi anu kudu
dihontal
B. KEGIATAN INTI
Eksplorasi
 Guru ngulas materi nu minggu kamari
 Guru ngarahkeun siswa pikeun méré koméntar kana novel 80
nu dibacana menit
Elaborasi
 Siswa méré koméntar kana eusi novel nu dibacana
 Siswa nalaah unsur-unsur novel sarta ajén moral nu aya
dina novel
Konfirmasi
 Guru nanya ka siswa ngeunaan karya sastra novel sarta
kamekaranna kiwari
C. PENUTUP 5 menit
 Penilaian : guru nanya hasil analisis salah saurang siswa
 Penutup : guru nyimpulkeun pelajaran sarta nutup
pelajaran
VI. Sumber dan media pembelajaran
Novel basa sunda
Majalah, koran, internet.
Buku Basa Sunda SMA XI

VII. Penilaian
Jenis instrumen : tugas individu
Bentuk instrumen : tes tulis dan lisan
Contoh Instrumen :

1. Caritakeun deui eusi éta novel nu dibaca ku hidep!


2. Tuliskeun deui tingkesan éta novel ku basa hidep sorangan!
3. Sabada maca éta novel, ajén-inajén naon nu aya dina éta novel?
4. Cing paluruh naon téma jeung amanat nu aya dina éta novel!

Mengetahui Sumedang, ……….


Kepala Sekolah, Guru Mata Pelajaran

Roni Cahyadi, S.Pd. Bayu Suarsa, S.Pd.


NIP: ......................... NIP: ........................
