Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Sekolah SK BALIK Tarikh 13/08/2018


PULAU
Tingkatan/Kelas 4 ADAM 3 Saiz Kelas

Waktu 9.15 – 10.15 Tempoh (minit) 1 JAM

Mata Pelajaran MATEMATIK Bidang SUKATAN DAN


Pembelajaran GEOMETRI
Topik MASA DAN
WAKTU
Tema

Konsep Utama Membuat perkaitan antara unit masa

Rasional Dapat menyatakan hubungan di antara


a) Hari dan Jam
b)Minggu dan Hari

Objektif Di akhir PDPC, muri-murid dapat Menyatakan perkaitan antara


Pembelajaran unit masa melibatkan:
(a) hari dan jam
(b) minggu dan hari

Murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan dengan


Hasil betul.
Pembelajaran

Pengetahuan Lepas Murid tahu membaca waktu dengan melihat jarum minit dan
Murid jarum jam.

Kemahiran Saintifik dan EMK : Keusahawanan


Kemahiran Berfikir Nilai : Bekerjasama, Yakin

Sikap Saintifik /Nilai Semangat Berpasukan


Murni/Nilai Patriotisme
(1) Rujukan Buku teks Matematik Tahun 4,
Buku Aspirasi Tahun 4
DSKP Tahun 4
(2) Alat
Pen Marker,

Sumber Pengajaran dan


Pembelajaran
(3) Bahan Kad Puzzle,
Lembaran kerja
Kad Soalan
Peta I-THINK
Mini Whiteboard
Pendekatan Pengajaran Kolaboratif

Proses Pengajaran
dan
Perkembangan Kandungan / Jangkaan
Pembelajaran Catatan/Nota
Pengajaran Konsep Pemikiran
(Tindakan Guru dan
Murid
Aktiviti Murid)
Mencungkil 1) Guru
Fasa 1 Pengetahuan mengedarkan Murid boleh
sedia ada. sampul surat meneka dan
SET INDUKSI / yang menimbas
PENGENALAN mengandungi kembali
( 5 minit) puzzle yang
berbeza kepada
setiap kumpulan.

2) Diminta murid
untuk
melengkapkan
puzzle tersebut
dan menampal
pada kertas A4
yang diberikan.

3) Diminta murid
untuk
menyebut
nama jam yang
digunakan oleh
orang zaman
dahulu.

a) Jam
matahari
b) Jam air
c) Jam pasir
d) Jam analog

4) Guru menyoal
kepada murid
bagaimana
terjadi siang
dan malam

Fasa 2 Memperkenalkan 1) Guru menerangkan


perkaitan antara tajuk topik hari ini
PERKEMBANGAN unit masa yang iaitu
(Penerokaan) melibatkan menghubungkaitkan
( 20 minit)
a) Hari dan a) Hari dengan Jam
Jam b) Minggu dan Hari
b) Minggu
dan Hari Contoh :
1 hari = 24 jam
1 minggu = 7 hari

2) Guru memberi
beberapa
contoh.
3) Guru bertanya
soalan secara
rawak.
4) Murid diberikan
ganjaran
apabila dijawab
dengan betul.

Fasa 3 Gallery Walk 1) Guru


mengedarkan Jangkaan murid -Murid
PERKEMBANGAN beberapa bahan tentang unit mencatatkan
(Penerangan) berikut kepada masa hasil dapatan
( 20 minit) setiap kumpulan lain
kumpulan.

- Kad
- Mini board
2) Diminta murid
untuk mencari
pasangan hari
dan jam @
minggu dan hari
dengan betul.
3) Kemudian,
melekat
pasangan kad
yang betul pada
board yang
diberikan.
4) Diminta setiap
kumpulan
memilih wakil
kumpulan
dimana boleh
membentang
jawapan
kumpulan
mereka kepada
kumpulan lain.
5) Setiap
kumpulan
bergerak secara
bergilir-gilir
untuk melihat
jawapan
kumpulan lain
dan mengambil
nota
Fasa 4
Pengukuhan 1) Setiap
PERKEMBANGAN kumpulan Jangkaan murid
(Aplikasi / diberikan peta terhadap
Penelitian) titi. hubungan di
( 10 minit) 2) Guru antara unit masa
menerangkan
fungsi peta titi.
3) Murid mengisi
hubungan di
antara unit
masa dalam
peta titi.
4) Murid diberikan
lembaran kerja.
5) Diminta murid
untuk menjawab
soalan.
6) Guru
menyemak
jawapan.

Fasa 5 Merumuskan 1) Guru merumus


pelajaran isi pelajaran -clien and
PENUTUPAN 2) Guru bertanya consultant
(Pentaksiran) soalan secara
( 5 minit) rawak.
3) Murid diberikan
bintang sebagai
ganjaran jika
menjawab
dengan betul.
4) Setiap
kumpulan
diedarkan
sehelai “ Sticky
note” dimana
murid-murid
dapat
menyuarakan
maklum balas
dengan menulis
dan menampal
pada papan
yang
disediakan.

Nota: Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH]
/ Lesson Plan. Ia boleh diubahsuai mengikut kesesuaian.
Tool Kit LS 3

Nama Ahli Kumpulan Lesson Study

Tarikh:_____________________

1)_____________________________________

Masa: ______________________ 2)_____________________________________

3)_____________________________________
Mata Pelajaran:_____________________
4)_____________________________________

Nama guru yang mengajar


Tajuk:_____________________________

_______________________________________
__________________________________

BORANG PEMERHATIAN

Refleksi:

1. Penjelasan hasil pembelajaran P&P dalam RPH : ______________________

2. Pemilihan Aktiviti :
_________________________________________________________

3. Penguasaan Pengetahuan dan Kemahiran dalam kalangan murid:


_________________________

4. Pencapaian hasil pembelajaran P &


P:_____________________________________________
5. Penglibatan murid dalam P & P:
___________________________________________________

6. Adakah ciri-ciri berikut diperhatikan? (sila tandakan √ dalam  )

 Penglibatan aktif ;  Perbincangan antara rakan;

 Pembelajaran berpusatkan murid;  Pemupukan kemahiran berfikir

Komen: _______________________________________________________________________

7. Sejauhmanakah soalan yang dikemukakan oleh guru mampu mencabar minda murid?

_____________________________________________________________________________

8. Sejauhmanakah penyoalan guru dapat mengukur kefahaman murid?

9. Sejauhmanakah aktiviti penutup dapat merumus dan memperkukuhkan P& P?

Secara Keseluruhan:

10. Apakah kekuatan P&P?

11. Apakah kelemahan P&P?

12. Apakah yang perlu diubahsuai/diperbaiki dalam RPH?


_________________________________

( )

Tandatangan/Nama Guru/Pemerhati

Nota: Dapatan data ini akan digunakan sebagai panduan bahan perbincangan dalam sesi
refleksi kumpulan selepas pengajaran.

Tool Kit 4
LAPORAN REFLEKSI LESSON STUDY

SEKOLAH :

TINGKATAN / KELAS :

MATA PELAJARAN :

TAJUK :

TARIKH :
CADANGAN UNTUK
ASPEK KOMEN
MENAMBAHBAI RPH
1. Rancangan Mengajar /
Lesson
Plan

2. Isi Kandungan /
Konten

3. Soalan-soalan yang
dikemukakan : Aras
dan kesesuaian

4. Keberkesanan
Bahan
Bantu Mengajar
5. Penglibatan Pelajar

6. Respon/Jawapan
Pelajar

7. Teknik Pengajaran
dan Hasil
Pembelajaran
Pelajar

8. Lain-lain

Nama ahli kumpulan Lesson Study :

1. 5. 2. 6. 3. 7.

4. 8.

Nama Pakar Rujuk / Knowledgeable Others :

Pencatat :
