Anda di halaman 1dari 6

MINGGU 18

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 2 NERMAI

TARIKH/ HARI 2/5/2021 AHAD MASA 8.45 – 9.45

TEMA KELUARGA SAYA TAJUK CUCU YANG PRIHATIN

STANDARD
KANDUNGAN 3.1 Asas Menulis Nila Murni: Sayangi sesama manusia
3.1.1 Menulis secara mekanis;
STANDARD
PEMBELAJARAN (i) perkataan

OBJEKTIF Pada akhir unit ini, murid dapat


PEMBELAJARAN 1. Menulis penjodoh bilangan dengan betul.
1. Guru memperkenalkan penjodoh bilangan.
2. Murid membaca penjodoh bilangan.
3. Guru memberikan penjelasan mengenai penggunaan penjodoh bilangan.
AKTIVITI PENGAJARAN 4. Murid padankan penjodoh bilangan dengan gambar yang sesuai.
& PEMBELAJARAN
(PdPc)
5. Murid menulis penjodoh bilangan berdasarkan perkataan dengan betul.
Cth: Sebuah rumah, Sekaki payung
6. Murid menulis ayat lengkap berdasarkan perkataan.
7. Guru memperbetulkan kesilapan murid.

 Spesimen
BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV
MENGAJAR (BBM)  Gambar / Cerita
 Modul  Projektor  Radas
 Lain-lain :
 Powerpoint  Model  Buku Cerita
______________________

KECERDASAN PELBAGAI  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi


KURIKULUM (EMK)
 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
 Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

REFLEKSI
MINGGU 18
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 2 NERMAI

TARIKH/ HARI 3/5/2021 ISNIN MASA 8.45 – 9.45

TEMA KELUARGA SAYA TAJUK SAYANGI KELUARGA

STANDARD
KANDUNGAN 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.
4.2.2 Menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai serta melakukan
STANDARD aksi mengikut lirik
PEMBELAJARAN (i) melodi lagu kanak-kanak P.Sivik: Nilai Murni (Kasih sayang) Sayangi sesama manusia

OBJEKTIF Pada akhir unit ini, murid dapat


PEMBELAJARAN 1. Menyanyikan lagu dengan sebutan dan intonasi yang betul.
1. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan tajuk pelajaran hari ini.
2. Muridmenyanyikan lagu ‘Sayangi Keluarga’ di muka surat 5 dengan bimbingan guru.
AKTIVITI PENGAJARAN 3. Murid diterangkan dengan maksud setiap rangkap lagu tersebut.
& PEMBELAJARAN
(PdPc) 4. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
5. Murid dalam kumpulan diminta untuk menyanyikan lagu dengan aksi mengikut lirik.
6. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.

 Spesimen
BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV
MENGAJAR (BBM)  Gambar / Cerita
 Modul  Projektor  Radas
 Lain-lain :
 Powerpoint  Model  Buku Cerita
______________________

KECERDASAN PELBAGAI  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi


KURIKULUM (EMK)
 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
 Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

REFLEKSI
MINGGU 18
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 2 NERMAI

TARIKH/ HARI 4/5/2021 SELASA MASA 8.15 – 9.15

TEMA KELUARGA SAYA TAJUK CUCU YANG PRIHATIN

STANDARD
KANDUNGAN 3.1 Asas Menulis
3.1.1 Menulis secara mekanis;
STANDARD
PEMBELAJARAN (i) perkataan

OBJEKTIF Pada akhir unit ini, murid dapat


PEMBELAJARAN 2. Menulis sekurang-kurangnya 3 frasa/perkataan dengan betul.
1. Guru membaca perkataan di muka surat 4 dan diikuti oleh murid.
2. Murid dipilih secara rawak untuk membaca perkataan tersebut.
AKTIVITI PENGAJARAN 3. Murid diterangkan tentang perbezaan antara suku kata dan frasa.
& PEMBELAJARAN
(PdPc)
4. Murid dalam buku aktiviti menulis secara mekanis perkataan yang diberi dengan betul.
5. Guru membimbing murid.
6. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.

 Spesimen
BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV
MENGAJAR (BBM)  Gambar / Cerita
 Modul  Projektor  Radas
 Lain-lain :
 Powerpoint  Model  Buku Cerita
______________________

KECERDASAN PELBAGAI  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi


KURIKULUM (EMK)
 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
 Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

REFLEKSI
MINGGU 18
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 2 UNMAI

TARIKH/ HARI 07/01/2020 SELASA MASA 10.45 – 11.45

TEMA KELUARGA SAYA TAJUK AKTIVITI KELUARGA

STANDARD
KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
5.1.1 Memahami dan mengenalpasti penggunaan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD
PEMBELAJARAN (i) kata nama am

Pada akhir unit ini, murid dapat


OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Murid mengenal pasti kata nama khas dalam petikan dan menggunakan kata nama
am dalam ayat.
1. Guru bersoal jawab tentang gambar yang terdapat dalam buku teks.
2. Murid membaca petikan mengenai Hotel Batu Kawan.
3. Minta murid ceritakan pengalaman mereka tinggal di hotel.
AKTIVITI PENGAJARAN 4. Murid mengenal pasti kata nama am yang terdapat dalam teks.
& PEMBELAJARAN
(PdPc) 5. Minta murid senaraikan kata nama am yang lain dalam kumpulan..
6. Guru membimbing murid.
7. Murid membuat pembentangan hasil kerja mereka.
8. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.

 Spesimen
BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV
MENGAJAR (BBM)  Gambar / Cerita
 Modul  Projektor  Radas
 Lain-lain :
 Powerpoint  Model  Buku Cerita
______________________

KECERDASAN PELBAGAI  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi


KURIKULUM (EMK)
 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
 Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

REFLEKSI

MINGGU 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 2 UNMAI
TARIKH/ HARI 5.5.2021 RABU MASA 8.45 – 9.45
TEMA Kita bersih kita sihat TAJUK Bersih
STANDARD
KANDUNGAN
3.2 Menulis perkataan, frasa dan ayat yang bermakna
3.2.4 Menulis sesuatu yang diimlakkan
STANDARD (i) Perkataan
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Mengecam,memahami dan menyebut frasa yang terdapat dalam buku teks secara betul.

1.Guru memberikan sebuah petikan


2.Murid membaca petikan (individu dan kumpulan)
AKTIVITI PENGAJARAN
& PEMBELAJARAN 3.Guru memberikan penerangan mengenai petikan
(PdP) 4.Guru kemukakan bererapa soalan mengenai petikan
5.Murid menjawab soalan pemahama
6.Guru memperbetulkan kesilapan murid.

 Spesimen
 Buku teks  Internet  Radio / TV
BBM  Gambar / Cerita
 Modul  Projektor  Radas
 Lain-lain :
 Power point  Model  Buku Cerita
______________________

KECERDASAN
 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid dibimbing oleh guru

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Rehat / Cuti Sakit
ditangguhkan kerana ….  Program Sekolah
 Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU 18
MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS 2 UNMAI
TARIKH/ HARI 6.5.2021 KHAMIS MASA 8.45 – 9.45
TEMA 1. KELUARGA SAYA TAJUK WAH SERONOKNYA
STANDARD
2.1 Asas membaca dan memahami
KANDUNGAN
2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai;
STANDARD
PEMBELAJARAN (ii) ayat

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Murid dapat membaca ayat tentang aktiviti keluarga Guan Hong dengan sebutan dan intonasi yang sesuai

1. Murid meneliti gambar aktiviti keluarga Guan Hong bercuti di Pulau Pinang.
2. Guru minta murid bercerita tentang aktiviti yang dilakukan oleh keluarga Guan Hong.
AKTIVITI PENGAJARAN
& PEMBELAJARAN 3. Murid membaca ayat yang terdapat dalam buku teks.
(PdP) 4. Murid menulis ayat secara kumpulan
5. Wakil murid membuat pembentangan.
6. Guru membimbing murid.

 Spesimen
 Buku teks  Internet  Radio / TV
BBM  Gambar / Cerita
 Modul  Projektor  Radas
 Lain-lain :
 Power point  Model  Buku Cerita
______________________

KECERDASAN
 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid dibimbing oleh guru

 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Rehat / Cuti Sakit
ditangguhkan kerana ….  Program Sekolah
 Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________
