(RPP)
B. Kompetensi Dasar
1.1.1 Mensyukuri anugerah Tuhan akan keberadaan bahasa Sunda dan menggunakannnya
sesuai dengan kaidah dan konteks sosial budaya.
1.1.2 Mensyukuri anugerah Tuhan akan keberadaan bahasa Sunda dan menggunakannya
sebagai sarana komunikasi dalam mengolah, menalar, dan menyajikan informasi lisan
dan tulis melalui teks BIANTARA, PAGUNEMAN, BIOGRAFI, OTOBIOGRAFI, AKSARA
SUNDA, DONGENG, PUPUH, DAN SISINDIRAN.
1. Bersikap positif terhadap basa Sunda sebagai bahasa daerah dan atau bahasa Ibu
2. Bersikap berbahasa Sunda sebagai bahasa daerah dan atau Ibunya sebagai sarana
3. Berlaku santun saat berkomunikasi dalam bahasa Sunda ketika melakukan biantara
(pidato)
D. Tujuan Pembelajaran
E. Materi Ajar
Nonoman Sunda Kiwari
Assalamu’alaikum Wr. Wb.
Bapa miwah Ibu girang pangajén anu ku sim kuring dipihormat,
Hadirin anu sami linggih di ieu patempatan anu ku sim kuring dipihormat, katut réréncangan nu
sami janten patandang anu ku sim kuring dipikanyaah tur dipikacinta.
Sateuacanna sim kuring ngaguar ngeunaan téma nu parantos ditangtoskeun, hayu urang sasarengan
sanggakeun puji sinareng sukur ka Gusti Nu Maha Agung anu parantos masihan kaséhatan réhna
dina dinten ieu urang tiasa kempel riung mungpulung paamprok jonghok di ieu patempatan dina
kaayaan séhat wal afiat.
Solawat miwah salam mugia tetep dilimpah curahkeun ka jungjunan urang sadaya Nabi
Muhammad SAW.
Hadirin hormateun sim kuring . . . .
Urang sadaya panginten parantos uninga, réhna murangkalih jaman kiwari téh seueur pisan anu
kakeunaan ku “virus budaya deungeun”. Naha pangna bet tiasa kitu? Manawi aya nu terang teu?
Kieu waleranana téh. Murangkalih jaman kiwari mah apalna téh ka Grup Band sapertos Ungu,
Déwa, D’Masiv, Nidji, Peterpan, jeung sajabana. Ari ka Juru Kawih atanapi pangarang lagu
sapertos Nining Méida, Euis Komariah, Nénéng Fitri, Atang Warsita, Mang Koko, Nano S., Bény
Corda, Kostaman Jaya jeung nu séjénna mah moal arapaleun. Dimana aya nu apal ogé panginten
tiasa kaétang ku panangan.
Teras kasenian Sunda sapertos Jaipongan, Longsér, Degung, Calung, Réog, Wayang Golék téh, tos
kahilapkeun ku murangkalih jaman kiwari. Padahal éta kasenian téh dipilari ku bangsa deungeun
mah. Contona baé kasenian Angklung nu tos diaku ku bangsa Malaysia.
Upami ditingal tina raksukanana, conto anu gampil urang tingal wé tina anggoan murangkalih
jaman kiwari, nu kakirangan bahan, pajar cenah gaya siga di India yén nu ngaranna udel kedah
katingal ku nu sanés. Kitu ogé sareng lancingan nu disebat gaya “rock n’roll” atanapi “lancingan
pensil”. Kacida pisan sampéan saageung tangkal kalapa kedah dilebetkeun kana lancingan
saageung paralon 2 in.11
Hadirin hormateun sim kuring . . . .
Basa Sunda ogé kedah janten émutan urang sadaya, réhna kiwari aya nu disebat “hari berbahasa
ibu”. Di sababaraha sakola tos diwajibkeun nyarios nganggo basa Sunda unggal dinten Rebo. Tapi
angger kénéh waé teu digugu. Pajar téh géngsi, jeung teu “gaul”. Sim kuring ngaraos prihatin, asa
karunya ningal kasénian, budaya, sareng basa urang ayeuna siga nu henteu diaku deui ku
nonomanana. Haget urang téh diajar kana budaya deungeun. Badé iraha atuh mekarkeun budaya
sorangan?
Hadirin hormateun sim kuring . . . .
Ku kaayaan urang ayeuna, ku kanyataan kahirupan urang ayeuna, hayu urang bebenah diri urang
ku cara mekarkeun basa, budaya jeung kasenian urang di lingkungan kulawarga, masarakat, sakola
atanapi lingkungan pamaréntah.
Sakola urut Walanda,
ayana di kota Banda,
lamun ngaku urang Sunda,
kudu nyaho budayana.
Panginten mung sakitu anu tiasa kapihatur, hapunten kana samudaya kalepatan. Akhirul kalam
billahi taufi wal hidayah.
Wassalamu’alaikum Wr.Wb.
1. Model/Metode Pembelajaran
Pendekata : scientific
Model : model bes learning
Penilaian : penialaian proyek
Kegiatan Pembelajaran
1. Alat/Media/Sumber Pembelajaran
1. Bahan tayang
2. Lembar penilaian
3. lembar percakapan
Tes keterampilan
Carilah sebuah naskah dialog/negosiasi baik tertulis ataupun lisan. Analisislah naskah
tersebut, kemudian susunlah menjadi sebuah naskah monolog .
Kelas/Semester : X/2
Waktu Pengamatan :
Indikator sikap aktif dalam pembelajaran Menyusun kembali teks negosiasi tentang penjual dan
pembeli
1. Kurang baik jika menunjukkan sama sekali tidak ambil bagian dalam pembelajaran
2. Baik jika menunjukkan sudah ada usaha ambil bagian dalam pembelajaran tetapi belum
ajeg/konsisten
3. Sangat baik jika menunjukkan sudah ambil bagian dalam menyelesaikan tugas kelompok
secara terus menerus dan ajeg/konsisten
1. Kurang baik jika sama sekali tidak berusaha untuk bekerjasama dalam kegiatan kelompok.
2. Baik jika menunjukkan sudah ada usaha untuk bekerjasama dalam kegiatan kelompok tetapi
masih belum ajeg/konsisten.
3. Sangat baik jika menunjukkan adanya usaha bekerjasama dalam kegiatan kelompok secara
terus menerus dan ajeg/konsisten.
Indikator sikap toleran terhadap proses pemecahan masalah yang berbeda dan kreatif.
1. Kurang baik jika sama sekali tidak bersikap toleran terhadap proses pemecahan masalah
yang berbeda dan kreatif.
2. Baik jika menunjukkan sudah ada usaha untuk bersikap toleran terhadap proses pemecahan
masalah yang berbeda dan kreatif tetapi masih belum ajeg/konsisten.
3. Sangat baik jika menunjukkan sudah ada usaha untuk bersikap toleran terhadap proses
pemecahan masalah yang berbeda dan kreatif secara terus menerus dan ajeg/konsisten.
Keterangan:
KB : Kurang baik
B : Baik
SB : Sangat baik
Kelas/Semester : X/2
Waktu Pengamatan :
Indikator terampil menerapkan konsep/prinsip dan strategi pemecahan masalah yang relevan yang berkaitan
dengan negosiasi.
1. Kurang terampil jika sama sekali tidak dapat menganalisis sebuah naskah negosiasi.
2. Terampil jika menunjukkan sudah dapat menganalisis naskah dialog/negosiasi menjadi sebuah naskah
monolog tetapi belum tepat.
3. Sangat terampill, jika menunjukkan dapat menganalisis naskah kemudian dapat menyusun naskah
tersebut menjadi sebuah naskah monologdengan tepat.
Keterangan:
KT : Kurang terampil
T : Terampil
ST : Sangat terampil
4. Pembeli : Ada patung Garuda Wisnu Kencana yang dibuat dari kayu?
5. Penjual : Ya, ada. Di sebelah sana, yang besar atau yang kecil?
(Penjual menunjukkan tempat patung yang ditanyakan pembeli)
6. Pembeli : Yang sedang saja. Yang dibuat dari kuningan ada?
7. Penjual : Ya ini, tidak terlalu besar. Tapi dibuat dari kayu. Yang dari kuningan .
Habis.
9. Penjual : Bagus ini, Mam. Cocok untuk dipakai sendiri atau untuk suvenir.
13. Penjual : Belum boleh. Dua ratus delapan puluh lima ribu. Ini sudah murah,
Mam. Di tempat lain lebih mahal.
14. Pembeli : Tidak mau. Kalau boleh, dua ratus lima puluh ribu rupiah.
17. Penjual : Ya, sebenarnya ini belum boleh. Tapi, untuk Nyonya boleh. Mau beli
apa lagi?