Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

2 Selasa 3 SAINS

TEMA: INKUARI DALAM SAINS UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK: Kemahiran Proses Sains


STANDARD
1.1 Kemahiran proses sains.
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.1 Memerhati
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan deria yang digunakan untuk membuat pemerhatian.
KRITERIA
Murid berjaya menyenaraikan deria yang digunakan untuk membuat pemerhatian.
KEJAYAAN
1. Murid melihat gambar dan membaca dialog halaman 2.
2. Murid menceritakan apa yang dilihat dalam gambar. (PBD)
3. Murid diterangkan cara memerhati menggunakan 5 deria. (KBAT)
AKTIVITI PDPC 4. Murid dibawa ke Taman Sains Sekolah untuk melihat perubahan yang berlaku pada pokok
semalu sebelum disentuh, semasa disentuh dan selepas disentuh. (PAK21)
5. Murid membuat buku aktiviti ms 1-2.
6. Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. (PAK21)
Brainstorming (Sumbangsaran)
AKTIVITI PAK-21
Learning Experiences (Pengalaman Peribadi)
Memerhati / Mengelas
KEMAHIRAN
Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens
PROSES SAINS
Meramal Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan Membersihkan peralatan sains dengan
sains dengan betul cara yang betul
KEMAHIRAN Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul
MANIPULATIF dengan betul dan selamat dan cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan
Tidak berkenaan /
sains dengan betul
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 2-3, buku aktiviti halaman 1-2.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalisis Kelestarian alam sekitar Prihatin

TP (PBS) 4 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Bercerita


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

2 Selasa 3 SAINS

TEMA: INKUARI DALAM SAINS UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK: Kemahiran Proses Sains


STANDARD
1.1 Kemahiran proses sains.
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.1 Memerhati
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan deria yang digunakan untuk membuat pemerhatian.
KRITERIA
Murid berjaya menyenaraikan deria yang digunakan untuk membuat pemerhatian.
KEJAYAAN
1. Murid mengimbas pelajaran lalu.
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid mengikut langkah-langkah dalam buku teks halaman 3. (KBAT)
AKTIVITI PDPC
4. Murid diminta membandingkan ramalan mereka dengan bahan sebenar. (PAK21)
5. Murid menyatakan deria yang digunakan untuk pemerhatian tersebut.(PBD)
6. Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini.(PAK21)
Make Predictions ( Membuat andaian)
AKTIVITI PAK-21
Brainstorming (Sumbangsaran)
Memerhati / Mengelas
KEMAHIRAN
Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens
PROSES SAINS
Meramal / Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan Membersihkan peralatan sains dengan
sains dengan betul cara yang betul
KEMAHIRAN Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul
MANIPULATIF dengan betul dan selamat dan cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan
Tidak berkenaan /
sains dengan betul
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 2-3, buku aktiviti halaman 1-2, alat dan bahan halaman 3.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Kelestarian alam sekitar Prihatin

TP (PBS) 4 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Eksperimen


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
