Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

23 Selasa 3 SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 6.0 PENGUKURAN

TAJUK: Mengukur Isipadu Kotak Lohong


STANDARD
6.1 Pengukuran luas dan isi padu.
KANDUNGAN
STANDARD
6.1.4 Mengukur isi padu kotak lohong dengan menggunakan kubus yang berukuran 1cm x 1cm x 1cm
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Mengukur isi padu kotak lohong dengan menggunakan kubus.
KRITERIA Murid berjaya mengukur isi padu kotak lohong dengan menggunakan kubus yang berukuran
KEJAYAAN 1cm x 1cm x 1cm.
1. Murid memerhatikan situasi halaman 86.
2. Murid memberikan pendapat tentang situasi tersebut.(PAK21)
3. Murid melakukan aktiviti Mari Uji secara berkumpulan. (PBD)
AKTIVITI PDPC 4. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan.
5. Murid mengikut langkah-langkah dalam buku teks. (KBAT)
6. Murid menjawab soalan dan membincangkan jawapan dengan guru. (PAK21)
7. Murid membuat kesimpulan topik hari ini.
Brainstorming (Sumbangsaran)
AKTIVITI PAK-21
Free Discussion (Perbincangan Bebas)
Memerhati Mengelas
KEMAHIRAN
Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens
PROSES SAINS
Meramal / Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan Membersihkan peralatan sains dengan
sains dengan betul cara yang betul
KEMAHIRAN Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul
MANIPULATIF dengan betul dan selamat dan cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan
Tidak berkenaan /
sains dengan betul
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 86-87, buku aktiviti halaman 57, alat dan bahan halaman 87.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalisis Nilai murni Bekerjasama

TP (PBS) 4 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Eksperimen


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

23 Selasa 3 SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 6.0 PENGUKURAN

TAJUK: Mengukur Isi Padu Cecair


STANDARD
6.1 Pengukuran luas dan isi padu.
KANDUNGAN
STANDARD 6.1.5 Mengukur isi padu cecair menggunakan alat dan teknik yang betul.
PEMBELAJARAN 6.1.7 Menjelaskan pemerhatian tentang pengukuran luas dan isi padu melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Mengukur isi padu cecair menggunakan alat dan teknik yang betul.
KRITERIA
Murid berjaya mengukur isi padu cecair menggunakan alat dan teknik yang betul.
KEJAYAAN
1. Murid memerhatikan situasi halaman 88-89.
2. Murid memberikan pendapat tentang situasi tersebut.
3. Murid melakukan aktiviti Mari Uji secara berkumpulan. (PBD)
4. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan.
AKTIVITI PDPC
5. Murid mengikut langkah-langkah dalam buku teks. (KBAT)
6. Murid bergerak dari stesen ke stesen untuk mendapatkan jawapan. (PAK21)
7. Murid membincangkan jawapan dengan guru. (PAK21)
8. Murid membuat kesimpulan topik hari ini.
Stesen
AKTIVITI PAK-21
Round Table
Memerhati Mengelas
KEMAHIRAN
Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens
PROSES SAINS
Meramal / Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan Membersihkan peralatan sains dengan
sains dengan betul cara yang betul
KEMAHIRAN Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul
MANIPULATIF dengan betul dan selamat dan cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan
Tidak berkenaan /
sains dengan betul
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 88-90, buku aktiviti halaman 58-60, alat dan bahan halaman 90.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalisis Nilai murni Bekerjasama

TP (PBS) 4 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Eksperimen


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
