Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

1 Selasa 1/1/2019 2 SAINS

TEMA: INKUARI DALAM SAINS UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK BERKOMUNIKASI
STANDARD
KANDUNGAN
1.1 Kemahiran proses sains.
STANDARD
1.1.4 Berkomunikasi
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Memahami kemahiran komunikasi.
KRITERIA
Murid berjaya menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 kemahiran komunikasi.
KEJAYAAN
1. Murid memerhatikan jadual dalam buku teks halaman 10.
2. Murid menceritakan apa yang dilihat dalam gambar. (PAK21)
3. Murid menjawab soalan dalam buku teks, mencatat jawapan dan membacanya di hadapan kelas.
(PAK21)
AKTIVITI PDPC
4. Murid diterangkan bentuk-bentuk kemahiran komunikasi.(KBAT)
5. Murid menyenaraikan kemahiran-kemahiran komunikasi dalam bentuk peta i-think.
6. Murid membuat buku aktiviti halaman 7-8.
7. Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini.
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Presentations (Persembahan)- individu,
AKTIVITI PAK-21
Kongsi) berpasangan, berkumpulan.
Menggunakan
Memerhati / Mengelas Membuat inferens
nombor
KPS Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
pembolehubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU
Buku teks, buku aktiviti.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Lembaran kerja
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

1 Selasa 1/1/2019 2 SAINS

TEMA: INKUARI DALAM SAINS UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK ULANGKAJI
STANDARD
KANDUNGAN
1.1 Kemahiran proses sains.
STANDARD
1.1.1 Memerhati, 1.1.2 Mengelas, 1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor, 1.1.4 Berkomunikasi
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Memahami 4 jenis kemahiran Proses Sains (KPS)
KRITERIA
Murid berjaya menyenaraikan 4 jenis Kemahiran Proses Sains.
KEJAYAAN

1. Murid mengimbas pelajaran lalu. (PAK21)


2. Guru menunjukkan slide tentang 4 jenis Kemahiran Proses Sains.
3. Murid menjalankan aktiviti secara berpasangan.
AKTIVITI PDPC
4. Murid membuat peta minda yang menunjukkan ciri-ciri 4 KPS yang telah dipelajari. (KBAT)
5. Murid berkongsi peta minda dengan menampalnya di sudut sains dalam kelas. (PAK21)
6. Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini.

Recap Group (Mengulangi / mengingat


AKTIVITI PAK-21 Galery Walk (Lawatan ke galeri)
semula)
Menggunakan
Memerhati / Mengelas Membuat inferens
nombor
KPS Meramal / Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
pembolehubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Buku teks, buku aktiviti.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama
TP (PBS) 4 Penilaian / Pentaksiran Lembaran kerja
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
