Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN HARIAN MINGGU 25

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

25 Isnin 8 July 2019 2 UTM 5:00 - 6:00 petang (60 minit) SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 6.0 TERANG DAN GELAP

KEJELASAN BAYANG-BAYANG
Tajuk

6.1 Terang dan gelap


S/ Kandungan

6.1.4 Membanding dan membezakan kejelasan bayang-bayang apabila cahaya dihalang oleh objek yang
S/ Pembelajaran berlainan dengan menjalankan penyiasatan.

Pada akhir Pdpc murid akan dapat,


Objektif
Membanding dan membezakan kejelasan bayang-bayang apabila cahaya dihalang oleh objek yang berlainan
Pembelajaran
dengan menjalankan penyiasatan.

Kriteria Murid berjaya membuat uji kaji memerhati kejelasan bayang-bayang.


Kejayaan
1. Murid mengimbas semulapelajaran lalu. (PAK21)
2. Secara berpasangan, murid melakukan aktiviti ‘Saya Uji’ – Memerhati Kejelasan Bayang-bayang.
3. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan untuk uji kaji.
Aktiviti Pdpc 4. Murid mengikut langkah-langkah yang ditunjukkan dalam buku teks halaman 64-65. (KBAT)
5. Murid mencatatkan keputusan yang diperolehi mengikut jadual dalam buku teks dalam buku latihan.
6. Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.(PAK21)
7. Murid menjawab soalan ‘Saya Jawab’ halaman 42 sebagai kerja rumah.

Aktiviti PAK-21 Recap Group (Mengulangi / mengingat semula) Recap Group (Mengulangi / mengingat semula)

/ Menggunakan
Memerhati Mengelas Membuat inferens
KPS nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal
Mendefinisi Membuat hipotesis Mengeksperimen
pembolehubah

KMS Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains


Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /

BBB Buku teks, buku aktiviti.

KBAT/EMK/Nilai Menganalisis Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama

TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Lembaran kerja

Kehadiran : ___/___

___/___ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan tanpa bimbingan guru.
Refleksi
____/____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dengan bimbingan guru.
………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….
………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….
RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN HARIAN MINGGU 25
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

25 Khamis 11 July 2019 2 UTM 2:10 - 2:40 petang (30 minit) SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 6.0 TERANG DAN GELAP

KEJELASAN BAYANG-BAYANG
Tajuk

6.1 Terang dan gelap


S/ Kandungan

6.1.5 Mencipta permainan bayang-bayang


S/ Pembelajaran

Pada akhir Pdpc murid akan dapat,


Objektif
Pembelajaran Membuat kesimpulan tentang kejelasan bayang-bayang yang terhasil.

Kriteria Murid berjaya membuat kesimpulan tentang kejelasan bayang-bayang yang terhasil.
Kejayaan
1. Murid memahami petikan tentang Permainan Bayang-bayang dalam buku teks halaman 69.
2. Murid menjawab persoalan yang dikemukakan oleh guru. (PAK21)
3. Murid ditunjukkan video permainan wayang kulit.
Aktiviti Pdpc 4. Murid secara berpasangan cuba melakukan aktiviti ‘Reakreasi Sains’. (PAK21)
5. Murid berjaya membuat pelbagai corak bayang-bayang menggunakan tangan dan lampu suluh. (KBAT)
6. Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.
7. Murid menjawab buku aktiviti halaman 43 sebagai kerja rumah.
Presentations (Persembahan)- individu, berpasangan,
Brainstorming (Sumbangsaran)
Aktiviti PAK-21 berkumpulan.

/ Menggunakan
Memerhati Mengelas Membuat inferens
KPS nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal
Mendefinisi Membuat hipotesis Mengeksperimen
pembolehubah

KMS Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains


Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /

BBB Buku teks, buku aktiviti.

KBAT/EMK/Nilai Menganalisis Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama

TP (PBS) 4 Penilaian / Pentaksiran Lembaran kerja

Kehadiran : ___/___

___/___ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan tanpa bimbingan guru.
Refleksi
____/____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dengan bimbingan guru.
………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….
………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….………….
