Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

25 Khamis 28/9/2023 5 11.00 – 12.00 SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 5.0 ELEKTRIK


TAJUK KECERAHAN MENTOL
STANDARD
5.2 Litar Bersiri dan Litar Selari
KANDUNGAN
STANDARD 5.2.3 Membanding dan membezakan kecerahan mentol dalam litar bersiri dan litar selari.
PEMBELAJARAN
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF Membanding dan membezakan kecerahan mentol dalam litar bersiri dan litar selari..
PEMBELAJARAN

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyiasat hubungan antara jenis litar dengan kecerahan mentol

Pengenalan:
1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tentang dua jenis susunan litar.

Aktiviti:
2. Murid membaca dan memahami tajuk hari ini.
3. Murid diterangkan tentang uji kaji yang akan dijalankan bagi menguji kecerahan mentol. (KBAT)
AKTIVITI PDPC 4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
5. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan.
6. Murid melaksanakan langkah 1 hingga 4 bagi mendapatkan jawapan. (PAK21)
7. Murid membentangkan hasil pemerhatian daripada uji kaji yang dijalankan. (PBD)
Penutup:
6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.

Stretch to Sketch (Lukis mengikut Presentations (Persembahan)- individu,


AKTIVITI PAK-21
kreativiti) berpasangan, berkumpulan.
Memerhatikan / Meramalkan
Mengelaskan Menggunakan perhubungan ruang dan masa
Mengukur dan menggunakan nombor Mentafsir data
KPS
Membuat inferens Mendefinisi secara operasi
Mengawal pemboleh ubah Mengeksperimen /
Membuat hipotesis Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU BELAJAR Kertas. Buku teks m/s 123-124
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Sains dan Teknologi Bekerjasama
TAHAP PENGUASAAN 5 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Projek Mudah
Kehadiran : ____ / ____
___SEMUA___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___TIADA___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

24 Khamis 28/9/2023 5 11.00 – 12.00 SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 5.0 ELEKTRIK


TAJUK FAKTOR YANG MEMPENGARUHI KECERAHAN MENTOL
STANDARD
5.2 Litar Bersiri dan Litar Selari
KANDUNGAN
5.2.3 Membanding dan membezakan kecerahan mentol dalam litar bersiri dan litar selari.
5.2.4 Mengeksperimen untuk membezakan kecerahan mentol dalam litar bersiri atau selari dengan mengubah
STANDARD bilangan mentol.
PEMBELAJARAN 5.2.5 Mengeksperimen untuk membezakan kecerahan mentol dalam litar bersiri atau selari dengan mengubah
bilangan sel kering.

Pada akhir Pdpc murid akan dapat,


Mengeksperimen untuk membezakan kecerahan mentol dalam litar bersiri atau selari dengan mengubah bilangan
mentol.
OBJEKTIF
Mengeksperimen untuk membezakan kecerahan mentol dalam litar bersiri atau selari dengan mengubah bilangan
PEMBELAJARAN
sel kering.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyiasat factor yang mempengaruhi kecerahan mentol.
Pengenalan:
1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tentang kecerahan mentol
Aktiviti:
2. Murid membaca dan memahami tajuk hari ini.
3. Murid diterangkan tentang eksperimen yang akan dijalankan bagi menguji hipotesis. (KBAT)
4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
AKTIVITI PDPC
5. Murid membaca dan memahami tujuan, penyataan masalah, hipotesisi, pemboleh ubah.
6. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan.
7. Murid melakukan langkah (a) hingga (c) bagi mendapatkan jawapan untuk dicatat dalam data. (PAK21)
8. Murid membuat kesimpulan tentang hipotesis. (PBD)
Penutup:
6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.
Presentations (Persembahan)- individu,
AKTIVITI PAK-21 Projek (Project)
berpasangan, berkumpulan.
Memerhatikan / Meramalkan
Mengelaskan Menggunakan perhubungan ruang dan masa
Mengukur dan menggunakan nombor Mentafsir data
KPS
Membuat inferens Mendefinisi secara operasi
Mengawal pemboleh ubah Mengeksperimen /
Membuat hipotesis / Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU BELAJAR Kertas. Buku teks m/s 125-126
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Sains dan Teknologi Bekerjasama
TAHAP PENGUASAAN 5 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Projek Mudah
Kehadiran : ____ / ____
___SEMUA___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___TIADA___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
