Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

24 Jumaat 22/9/2023 5 9.10-10.10 SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 5.0 ELEKTRIK


TAJUK LAKARAN MENGGUNAKAN SIMBOL
STANDARD
5.2 Litar Bersiri dan Litar Selari
KANDUNGAN
STANDARD 5.2.2 Melakar rajah litar bersiri dan litar selari menggunakan simbol.
PEMBELAJARAN
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF Melakar rajaah litar bersiri dan litar selari menggunakan simbol.
PEMBELAJARAN

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya melakar rajah litar bersiri dan litar selari menggunakan simbol.
Pengenalan:
1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tentang dua jenis susunan litar.

Aktiviti:
2. Murid membaca dan memahami tajuk hari ini.
3. Murid diterangkan tentang simbol bagi komponen yang terdapat pada suatu litar elektrik. (KBAT)
AKTIVITI PDPC
4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
5. Murid melakar rajah litar bersiri dan litar selari pada kad manila. (PAK21)
6. Murid mempamerkan lakaran yang dihasilkan di sudut sains. (PBD)
Penutup:
6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.

Stretch to Sketch (Lukis mengikut Presentations (Persembahan)- individu,


AKTIVITI PAK-21
kreativiti) berpasangan, berkumpulan.
Memerhatikan / Meramalkan
Mengelaskan Menggunakan perhubungan ruang dan masa
Mengukur dan menggunakan nombor Mentafsir data
KPS
Membuat inferens Mendefinisi secara operasi
Mengawal pemboleh ubah Mengeksperimen
Membuat hipotesis Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU BELAJAR Kertas. Buku teks m/s 120-121
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Sains dan Teknologi Bekerjasama
TAHAP PENGUASAAN 5 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Projek Mudah
Kehadiran : ____ / ____
___SEMUA___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ TIADA___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

24 Jumaat 22/9/2023 5 9.10 – 10.10 SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 5.0 ELEKTRIK


TAJUK MELAKAR RAJAH LITAR ELEKTRIK MENGGUNAKAN SIMBOL
STANDARD
5.2 Litar Bersiri dan Litar Selari
KANDUNGAN
5.2.2 Melakar rajah litar bersiri dan litar selari menggunakan simbol.
STANDARD 5.2.7 Menjelaskan pemerhatian tentang litar bersiri dan litar selari melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
PEMBELAJARAN secara kreatif.

Pada akhir Pdpc murid akan dapat,


Menjelaskan pemerhatian tentang litar bersiri dan litar selari melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
OBJEKTIF
kreatif.
PEMBELAJARAN

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya melakar rajah litar bersiri dan litar selari menggunakan symbol secara dalam kumpulan.
Pengenalan:
1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tentang dua jenis susunan litar.

Aktiviti:
2. Murid diterangkan tentang aktiviti ria yang akan dijalankan hari ini.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
AKTIVITI PDPC 4. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan. (KBAT)
5. Murid melakukan aktiviti mengikut langkah-langkah yang diberi. (PAK21)
6. Murid kongsi hasil lakaran gambar rajah symbol komponen litar elektrik kumpulan mereka di hadapan kelas.
(PBD)
Penutup:
7. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.

Stretch to Sketch (Lukis mengikut Presentations (Persembahan)- individu,


AKTIVITI PAK-21
kreativiti) berpasangan, berkumpulan.
Memerhatikan / Meramalkan
Mengelaskan Menggunakan perhubungan ruang dan masa
Mengukur dan menggunakan nombor Mentafsir data
KPS
Membuat inferens Mendefinisi secara operasi
Mengawal pemboleh ubah Mengeksperimen
Membuat hipotesis Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU BELAJAR Kertas. Buku teks m/s 122
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Sains dan Teknologi Bekerjasama
TAHAP PENGUASAAN 5 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Projek Mudah
Kehadiran : ____ / ____
___SEMUA___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___TIADA___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
