Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 2 KREATIF


TARIKH/HARI 17/1/2022/ ISNIN MASA 10.35-11.35
TEMA TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN LESTARI
TOPIK 10.0 TEKNOLOGI
KPS MEMERHATI, KOMUNIKASI
STANDARD 10. Set
KANDUNGAN 1 binaan
STANDARD 10.1.5 Membuka hasil binaan mengikut urutan dan menyimpan komponen yang
PEMBELAJARAN telah dibuka ke dalam bekas penyimpanan.
10.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang campuran melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan.
STANDARD  Berkomunikasi tentang hasil binaan yang telah dibina.
PRESTASI  Mereka cipta binaan baru dan menerangkan hasil ciptaan.
KRITERIA Dapat mengamalkan sikap berhati-hati dan bertanggungjawab.
KEJAYAAN
AKTIVITI Window pane
PENGAJARAN &  Guru melukis satu gambar tentang sesuatu konsep / perkara / lakaran binaan pada
carta/ white board. Ahli dalam pasukan bergilir-gilir menyambung melukis untuk
PEMUDAH CARA menerangkan lagi konsep/perkara tersebut. lakaran tentang binaan yang dibina
(PdPC) akan dibentangkan kepada kelas. Sesi perbincangan bermula dengan pasukan lain
memberi komen terhadap lakaran tersebut. Kemudian mereka akan menyimpan
atau membuka hasil binaan dan menyimpannya dengan baik.
BAHAN BANTU  BUKU TEKS RADAS
BELAJAR(BBB)  MODUL SPESIMEN
 POWER POINT GAMBAR/CARTA
 INTERNET LAIN-LAIN_____________
 MODEL
ELEMEN  Sains dan Teknologi Patriotisme Nilai Murni
MERENTAS  Pendidikan Alam Sekitar TMK keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
KBAT / i-THINK  Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih Berganda
 Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
 Peta Titi Peta Pokok
PENILAIAN  Lembaran kerja Pemerhatian Lisan
PENGAJARAN &  Tugasan Hasil kerja Kuiz
PEMBELAJARAN  Drama Projek
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5
Minggu 43 Tarikh 1/17/2022 Hari Isnin
Kelas 5 INOVATIF Masa 8.45-9.45 am Kehadiran
Tema Sains Bahan Unit 8. Jirim
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
8.1 Keadaan Jirim 8.1.2 Mengelas bahan atau objek berdasarkan keadaan jirim.
8.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang keadaan jirim melalui
lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengelas bahan atau objek berdasarkan keadaan jirim. 1. Mengelaskan bahan atau objek berdasarkan keadaan
jirim.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Pepejal, Cecair dan Gas (Buku Teks: Aktiviti Ria: Mengelas Jirim (Buku Teks: 7. Murid menjalankan kuiz mudah
Halaman 178) Halaman 179) untuk meguji kefahaman.
1. Murid bersoal jawab dengan guru 3. Murid menjalankan Aktiviti Ria: 8. Murid mendengar guru membuat
tentang gambar dan tajuk. Mengelas Jirim secara terkawal kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru dengan bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 4. Murid mengelaskan bahan atau
dengan tajuk pelajaran. objek berdasarkan keadaan jirim.
5. Murid membentangkan hasil di
hadapan kelas.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan/Peralatan
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja
Ujikaji
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Sains Memerhati Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Pembelajaran
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Kontekstual
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
(EMK)
Sains dan Teknologi Abad Ke-21
Peta i-Think

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
item.
Tarikh 17/1/2022
Masa 10.35-11.35
Kelas 4 Inovatif
Tajuk TOKOH-TOKOH TERBILANG KESULTANAN MELAYU MELAKA
Unit PARAMESWARA PENGASAS MELAKA
Standard Kandungan 5.2 Parameswara sebagai pengasas Kesultanan Melayu Melaka.
Standard Pembelajaran 5.2.1, 5.2.2
Nilai Kenegaraan K5.1.5, K5.1.6
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;
1. Menyatakan latar belakang Parameswara sebagai pengasas
Melaka.
2. Menjelaskan rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari
Palembang ke Melaka.

Aktiviti Konsep (Buku Teks: 111-113)


1. Murid menceritakan pengalaman mereka mendengar
syair.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid menyatakan latar belakang Parameswara sebagai
pengasas Melaka.
4. Murid menjelaskan rentetan peristiwa perjalanan
Parameswara dari Palembang ke Melaka.
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
isi pelajaran.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK Kreativiti dan inovatif


BBM Buku teks, buku latihan
Penilaian Soalan (Lisan atau bertulis)
Refleksi
Minggu : 43 Hari : ISNIN Tarikh : 17/1/2022

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
3.1 Persepsi 3.2 Aplikasi 3.3 Ekspresi 3.4 Apresiasi
Dunia Seni Visual Estetik seni Kreatif Seni EMK
TMK
Tahun 3 Inovatif 3.3.1 3.4.1 Kreativiti,
3.3.2 3.4.2 Keusahawanan
Masa: 12.05-1.05 pm 3.3.3 (EK1- EK5) dan nilai
(60 minit ) murni

Bidang : Membentuk dan Bahan Bantu Belajar:


Membuat Binaan. 1. Contoh topeng
( Topeng Serkup ) Serkup, gambar
Muka bas, lori,
Tema : Objek Buatan Manusia kereta, kereta api.
2.Media : Gunting,
Objektif Pembelajaran
Tajuk : Muka Kenderaan kad manila,
krayon, pensel
Pada akhir pembelajaran murid dapat (rujuk 2 standard kandungan):
warna, gam, dan
bahan hiasan yang
1. Mengaplikasikan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik
sesuai.
dalam penghasilan topeng serkup.
2. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah
dipelajari.
Refleksi ;
seramai ..../.... orang
murid dapat mencapai
Aktiviti P&P
objektif yang
1. Guru mengimbas kembali pelajaran lepas.
telah ditetapkan.
2. Guru meminta murid memaparkan contoh karya dan contoh
gambar muka kenderaan menggunakan komputer guru.
..... orang murid yang
3. Murid menghasilkan topeng serkup
tidak mencapai objektif
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri dan
akan diberi bimbingan
rakan berdasarkan bahasa seni visual.
khas dalam sesi
pembelajaran yang akan
datang.
Penilaian P&P

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat topeng serkup


berdasarkan 4 standard kandungan.
