Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25

SUBJEK SAINS TAHUN 3


TEMA: SAINS FIZIKAL KELAS: 3 INOVATIF MINGGU: 43
UNIT: 10.0 MESIN MASA: 8.45-9.45 am TARIKH: 11/1/2022
TAJUK: Takal TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
10.1 10.1.1 , 10.1.2 Menjaga keselamatan Sains dan Teknologi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
Murid berjaya memerihalkan cara takal tetap berfungsi
Menyatakan maksud dan kegunaan takal, memerihalkan
dengan menggunakan model.
cara takal tetap berfungsi dengan menggunakan model.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 127-130, buku aktiviti halaman 85-86, model kren.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid memerhati dan memberi pendapat tantang situasi dalam buku teks. _____ /_____ murid dapat mencapai
(PAK21) objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid diterangkan tentang takal.
_____ / _____ murid dapat mencapai
2. Murid mengenali bahagian-bahagian takal. objektif pembelajaran dengan bimbingan
3. Murid ditunjukkan cara takal tetap berfungsi menggunakan model kren. dan diberi latihan pengukuhan.

4. Murid menamakan dan melukis komponen-komponen model kren dalam _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
peta minda. (PAK21) objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
5. Murid bercerita cara takal tetap berfungsi dengan menggunakan model
dalam kumpulan masing-masing. (PBD) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.(KBAT)

Memerhati / Membuat Inferens /


Kemahiran Proses Sains
Mengelas Meramal
(KPS)
Mengukur Menggunakan Nombor / Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif
(KM) Tidak berkenaan.
I See, I Think, I Wonder (Saya
KBAT Menganalisis PAK-21 lihat, Saya fikir dan saya
bertanya)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

SAINS
MASA
MINGGU 

ISNIN
SELASA
 0745 – 0815
 1105 – 1135
 0815 – 0845
 4 INOVATIF  1135 – 1205
43  RABU 

0845 – 0915
0915 – 0945
 1205 – 1235
 KHAMIS  1235 – 1305
 0945 – 1015
 JUMAAT  1015 – 1045
 1305 – 1335

TEKNOLOGI DAN
TEMA TOPIK MESIN M/S : 169 TARIKH 11/1/2022
KEHIDUPAN LESTARI
STANDARD KANDUNGAN 10.1 Tuas
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OPEM) KRITERIA KEJAYAAN (KJ)
STANDARD PEMBELAJARAN
Murid boleh : Di akhir PdPc, murid dapat:
10.1.1 Mengenal pasti beban, fulkrum dan 1. Menjalankan ujikaji tentang kaitan antara jarak beban 1. Murid dapat menyatakan bahawa semakin dekat
daya pada tuas dengan menjalankan aktiviti. dari fulcrum jarak beban dari fulcrum, semakin sedikit daya yang
10.1.2 Mengitlak hubung kait jarak beban dari diperlukan untuk mengangkat beban.
fulkrum dengan daya yang diperlukan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN ELEMEN PAK21
Rotating review.(pak 21)  Round Table
1. Guru menunjukkan gambar berkaitan lift, kren, dan penimbang ikan di pasar.  Think-Pair-Share
Guru bersoal jawab dengan murid tentang apakah jenis mesin ringkas yang terdapat dalam gambarajah yang  Hot Seat
Diberikan
 Deklamasi Sajak / Nyanyian
2. Guru melabelkan kedudukan beban, fulkrum dan daya yang merupakan elemen penting dalam takal. Murid
 Pembentangan
dikehendaki melabel ketiga2x elemen berdasarkan gambar yang diberikan.
 Role Play
3. Guru membuat simulasi bagaimana 2 keadaan berbeza fukrum pada kayu yang ingin digunakan untuk mencungkil
 Gallery Walk
beban yang terdapat pada sesuatu bahan.
 Three Stray One Stay
4. Murid membuat kenyataan perhubungan antara kedudukan fukrum dan daya yang digunakan.
5. Guru membimbing murid membuat ayat perhubungan yang betul berdasarkan situasi.  Peta I-Think
6. Murid membuat latihan berdasarkan buku aktiviti.  Lain-Lain

 Buku Teks  Internet  Radio/TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Carta
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain

ELEMEN MERENTAS  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Peta Bulatan  Peta Dakap  Peta Buih Berganda  Peta Pokok


KBAT / i-THINK
 Peta Buih  Peta Alir  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi

 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENILAIAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

REFLEKSI
Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana
 Mesyuarat
 Kursus
 Program Sekolah
 Mengiringi Murid Keluar
 Aktiviti Luar
 CRK / MC
CATATAN / SEMAKAN / PEMANTAUAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN SAINS KELAS 6 INOVATIF
TARIKH/HARI SELASA / 11/1/2022 MASA 12.35-1.35pm
TEMA TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN LESTARI
TOPIK 12.0 Mesin
KPS
STANDARD 12.2 Mesin kompleks
KANDUNGAN
STANDARD 12.3.1 Mereka bentuk model mesin kompleks dengan menggabungkan beberapa
PEMBELAJARAN konsep sains yang telah dipelajari seperti: elektrik ,magnet,Kelajuan,sifat cahaya
12.3.2 Memerihalkan model yang dicipta.
STANDARD Memahami sekurangnya 3 kelebihan mesin yang dicipta.
PRESTASI
KRITERIA Dapat menghasilkan sesuatu model dengan penggabungan beberapa konsep sains.
KEJAYAAN
AKTIVITI Roam the room
PENGAJARAN &  Dengan isyarat guru, murid secara individu bergerak untuk melihat hasil
perbincangan atau hasil kerja rakan-rakan. apabila guru beri isyarat kedua,semua
PEMUDAH CARA balik ketempat asal dan kongsi dalam pasukan apa yang mereka pelajari dari
(PdPC) rakan/pasukan lain berdasarkan rekabentuk pasukan lain.
BAHAN BANTU  BUKU TEKS RADAS
BELAJAR(BBB)  MODUL SPESIMEN
 POWER POINT GAMBAR/CARTA
 INTERNET LAIN-LAIN_____________
 MODEL
ELEMEN  Sains dan Teknologi Patriotisme Nilai Murni
MERENTAS  Pendidikan Alam Sekitar TMK keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
KBAT / i-THINK  Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih Berganda
 Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
 Peta Titi Peta Pokok
PENILAIAN  Lembaran kerja Pemerhatian Lisan
PENGAJARAN &
 Tugasan Hasil kerja Kuiz
PEMBELAJARAN
 Drama Projek
REFLEKSI ____/_____ murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.
Pelajaran tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada hari berikutnya kerana
__________________________________________.
