Anda di halaman 1dari 2

SMK LEMBAH KERAMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 1

TARIKH 16.08.2022 HARI SELASA SUBJEK SEJARAH KELAS 5 BIJAK MASA 8.30 – 9.30 AM
TEMA PEMBINAAN NEGARA
TAJUK 13 PEMBENTUKAN MALAYSIA
STANDARD 13.2 CABARAN SELEPAS PEMBENTUKAN MALAYSIA
KANDUNGAN
13.2.3 Menerangkan usaha-usaha menangani ancaman komunis
STANDARD
PEMBELAJARAN
K. 13.2. 7 : Menjelaskan kewibawaan pemimpin dalam memperjuangkan maruah bangsa
KEWARGANEGARAAN
Pada akhir sei pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:
1. Menerangkan 2/2 bentuk ancaman komunis dengan betul
OBJEKTIF 2. Menerangkan sekurang-kurangnya 2 usaha menangani ancaman komunis dengan jelas
PEMBELAJARAN 3. Menjelaskan sekurang-kurangnya 2 kepentingan kewibawaan pemimpin dalam memperjuangkan
maruah bangsa dengan contoh yang sesuai

Murid berjaya:
1) Menyebut bentuk ancaman komunis secara lisan
KRITERIA KEJAYAAN
2) Menyuai padan maklumat berkaitan ancaman komunis
3) Membuat hubungkait kewibawaan pemimpin dalam menangani ancaman komunis
Set Induksi: Murid bersoal jawab dengan guru mengenai komunis. ( 5 minit )

Aktiviti :

AKTIVITI 1. Murid membentuk kumpulan berdasarkan tahap keupayaan. ( 5 minit )


PEMBELAJARAN 2. Murid membaca maklumat yang terdapat di dalam buku teks. ( 15 minit )
3. Murid menjalankan aktiviti suai padan dan Fan-N-Pick yang diarahkan oleh guru mengikut
tahap keupayaan. ( 30 minit )
4. Rumusan oleh murid. ( 5 minit )

PAK21/ALAT Fan-N-Tick KBAT/KBKK Menghubungkait


PEMIKIRAN
Membuat rasionalisasi usaha-usaha EMK/SIVIK Patriotisme
KEMAHIRAN
menangani ancaman komunis
PEMIKIRAN SEJARAH
PENTAKSIRAN DAN Pemerhatian dan latihan BBM Buku teks, kad bergambar
PENILAIAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI
KUMPULAN TAHAP ASPEK YANG DINILAI
1 AGAK LEMAH Mengelaskan gambar dan peristiwa ancaman komunis di TM.
2 LEMAH Suai padankan gambar beserta huraian bentuk ancaman
komunis.
3 SEDERHANA Fan-N-Pick ( memilih kad dan memadankan huraian yang
bersesuaian dengan kad tersebut )
4 BAIK Fan-N-Pick ( bercerita tentang usaha mengatasi ancaman
komunis di TM berdasarkan kad yang dipilih )
5 CEMERLANG Berdasarkan gambar seorang tokoh, murid diminta
mengaitkannya dengan kewibawaan pemimpin tersebut
dalam menangani isu komunis.
