Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 2 & 3

Minggu: 11 Tarikh:20.06.2022 Hari:Isnin


Kehadiran:
Masa: 7.30 – 8.30
Kelas: 2&3 Tahun 2 – 1 Orang
10.20 – 10.50
Tahun 3 – 3 Orang
Tajuk:
Tema: Nombor dan Operasi Tahun 2 - Tambah, Tolak, Darab dan Bahagi
Tahun 3 - Tambah, Tolak, Darab dan Bahagi
Kelas Tahun 2 Tahun 3
Standard Kandungan 2.3 Darab dalam lingkungan 1000. 2.3 Darab dalam lingkungan 10 000.
2.3.1 Menyelesaikan ayat matematik darab bagi
2.3.1 Mendarab dalam lingkungan fakta sebarang nombor hingga empat digit dengan
Standard Pembelajaran
asas. nombor satu digit, 10, 100 dan 1000, dan hasil
darabnya hingga 10 000.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid
dapat;
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,
1. Menyelesaikan ayat matematik darab bagi
Objektif Pembelajaran murid dapat;
sebarang nombor hingga empat digit dengan
1. Mendarab dalam lingkungan fakta asas.
nombor satu digit, 10, 100 dan 1000, dan hasil
darabnya hingga 10 000.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyelesaikan ayat matematik darab bagi
(Penilaian) 1. Mendarab dalam lingkungan fakta asas.
sebarang nombor hingga empat digit.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Darab (Buku Teks: 81 - 83) Darab (Buku Teks: 60 - 62)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk 1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
dengan bimbingan guru. dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru 2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
tentang isi pelajaran dan kaitannya pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
dengan tajuk pelajaran. pelajaran.
3. Murid menjalankan simulasi mengumpul 3. Murid mendarab menggunakan pembilang dan
objek dalam bilangan sama banyak kertas petak untuk memantapkan pemahaman
untuk membina ayat matematik darab. tentang konsep darab.
4. Murid melakukan simulasi yang 4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
melibatkan lajur dan baris untuk guru. (Buku Aktiviti: 39)
menunjukkan a x b = b x a.
Aktiviti Utama
5. Murid melakukan simulasi menyusun
kumpulan objek untuk menunjukkan
operasi darab yang memberikan hasil
darab yang sama.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi
oleh guru. (Buku Aktiviti: 56 - 58)
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz. (Cuba 5. Murid menjalankan kuiz. (Cuba Ini – Buku
Jawab: 83) teks: 60)
Aktiviti Penutup
8. Murid mendengar guru membuat 6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
kesimpulan tentang isi pelajaran. tentang isi pelajaran.
Bilangan murid yang mencapai kemahiran Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
yang ditetapkan adalah: 1 Orang ditetapkan adalah: _____

Murid yang tidak memcapai kemahiran yang Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
telah ditetapkan akan diberi bimbingan ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh pengayaan / pengukuhan oleh guru.
Refleksi/Impak:
guru.
Tindakan Susulan Tindakan Susulan
Pemulihan: __________ murid Pemulihan: __________ murid
Pengukuhan: 1 Orang murid Pengukuhan: 3 Orang murid
Pengayaan: __________ murid Pengayaan: __________ murid

PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES MATEMATIK
Penyelesaian masalah Penaakulan Komunikasi Perkaitan Perwakilan
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisi Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pembelajaran Masteri Simulasi Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Inkuiri Penemuan Hot Seat Pembentangan
Pembelajaran Berasaskan Projek Pendekatan Modular Permainan I-Think
Pembelajaran Penyelesaian Masalah Pendekatan STEM Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 4 & 5

Minggu: 11 Tarikh: 20.06.2022 Hari: Isnin


Kehadiran:
Kelas: 3&4 Masa: 8.30 – 9.30 Tahun 4 – 1 Orang
Tahun 5 – 1Orang
Tajuk:
Tema: Nombor dan Operasi Tahun 4 - Nombor dan Operasi
Tahun 5 – Nombor Dan Operasi
Kelas Tahun 4 Tahun 5
Standard Kandungan 1.6 Operasi asas dalam lingkungan 100 000 4.1 Pendaraban dua nombor.
1.6.4 Menyelesaikan ayat matematik darab
(i) Mendarab sebarang nombor dengan nombor
bagi sebarang nombor hingga lima digit
Standard Pembelajaran hingga dua digit, 100 dan 1000 dan hasil darabnya
dengan nombor hingga dua digit, 100, 1000,
hingga 1 000 000 termasuk membuat anggaran.
hasil darabnya hingga 100 000.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid
murid dapat; dapat;
1. Menyelesaikan ayat matematik darab 1. Mendarab sebarang nombor dengan nombor
Objektif Pembelajaran
bagi sebarang nombor hingga lima digit hingga dua digit, 100 dan 1000 dan hasil
dengan nombor hingga dua digit, 100, darabnya hingga 1 000 000 termasuk
1000, hasil darabnya hingga 100 000. membuat anggaran.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat; 1. Membaca ayat matematik dan mendarab
(Penilaian) 1. Menyelesaikan ayat matematik darab. sebarang nombor dengan nombor satu digit
tanpa mengumpul semula.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti Buku teks, buku latihan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Darab (Buku Teks: 30-36) Darab (Buku Teks: 35)
1. Murid bersoal jawab tentang tajuk 1. Murid bersoal jawab berdasarkan topik
dengan bimbingan guru. dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru 2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
tentang isi pelajaran dan kaitannya pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
dengan tajuk pelajaran. pelajaran.
3. Murid menulis ayat matematik darab 3. Murid mengaitkan penggunaan darab dalam
berpandukan kad gambar situasi. kehidupan harian.
4. Murid menjalankan aktiviti kuiz atau 4. Murid menggunakan cara mudah bagi
pengiraan pantas dengan bimbingan mendarab nombor gandaan 10, 100, 100
Aktiviti Utama guru. dengan mental.
5. Murid menjalankan aktiviti Aktif Minda – 5. Murid meletakkan bilangan digit yang banyak
Roda Darab secara terkawal. di atas untuk memudahkan pengiraan.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi 6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
oleh guru. (Uji Diri: 22) guru. (Celik Minda - Buku teks: 39)
7. Murid mendengar guru membuat 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
Aktiviti Penutup
kesimpulan tentang isi pelajaran. tentang isi pelajaran.
Bilangan murid yang mencapai kemahiran
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
yang ditetapkan adalah: 1 Orang
ditetapkan adalah: 1 Orang
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
telah ditetapkan akan diberi bimbingan
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
Refleksi/Impak: guru.
Tindakan Susulan
Tindakan Susulan
Pemulihan: 1 Orang murid
Pemulihan: __________ murid
Pengukuhan: __________ murid
Pengukuhan: 1 Orang murid
Pengayaan: __________ murid
Pengayaan: __________ murid
9.
8.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES MATEMATIK
Penyelesaian masalah Penaakulan Komunikasi Perkaitan Perwakilan
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai murni Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan
Kreativiti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotisme
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisi Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pembelajaran Masteri Simulasi Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Inkuiri Penemuan Hot Seat Pembentangan
Pembelajaran Berasaskan Projek Pendekatan Modular Permainan I-Think
Pembelajaran Masalah Pendekatan STEM Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
DAILY LESSON PLAN
ENGLISH LANGUAGE YEAR 1 - PHONICS LESSON
Week 11 Date 20/6/2022 Day Monday
Class 1 Time 10.50 – 11.50 Attendance
World of Self, Family and
Lesson 1 (Listening 1) Topic Unit 1 Fun at the Beach Theme
Friends
Skills Main: Listening Complementary: Reading
1.1 Recognize and reproduce target 3.1 Recognize words in linear and non-linear
Content Standard
language sounds texts by using knowledge of sounds of letters
1.1.1 Recognize and reproduce with 3.1.1 Identify and recognize the shapes of the
support a limited range of high letters in the alphabet
frequency target language phonemes 3.1.2 Recognize and sound out with support
Learning Standard
beginning, medial and final sounds in a word
3.1.3 Blend phonemes (CVC, CCVC)
3.1.4 Segment phonemes (CVC, CCVC)
By the end of the lesson most pupils will be able to:
Objectives 1. Listen to the sounds in the audio 1. Identify and find out the at least 2 shapes
and circle at least 2 correct of the letters in the alphabet in pairs.
pictures in the worksheet.
Pupils will be assessed on their ability to:
Success Criteria 1. Listen to the audio and circle at least 2 pictures in the worksheet correctly.
2. Match at least 2 pictures to the words in the worksheet given correctly.
Language/
Row a.: /s/ (s), /æ/ (a), /t/ (t), /p/ (p)
Grammar Focus
Teaching Aids Textbook, speaker, flashcards, worksheets
Assessment and Evaluation Individual Worksheet
Performance Level 1 2 3 4 5 6
No. of Pupils
Higher Order Thinking
21st Century Skills Communicator Skills (HOTS)
Application
Teaching and Learning
Strategies
Values and Citizenship Cross - Curricular Elements Language
21st Century Classroom Teaching and Learning Activities Lyrical Lessons
Learning Outlines Impact
1. Pupils sing the Phonics Song.
2. Pupils listen to the teacher's explanation of the lesson objectives and
Starter
success criteria to be achieved and their relevance to the topic of the
lesson.
3. Pupils listen to the teacher’s explanation on today’s content/lesson.
4. Pupils carry out activities.
 Pupils listen to the sounds and do the actions.
 Pupils listen to the words and identify the relevant sounds.
 Pupils listen and circle the correct pictures.
Main Activities
 Pupils sing a song again.
 Pupils match the pictures to the correct words.
 Pupils play word search.
5. Pupils complete the worksheet based on the topic that have been
discussed. (Worksheet)
6. A few pupils are called to recap the lesson.
Plenary
7. Pupils listen to the teacher’s conclusion from the whole of today’s lesson.
Follow-up Actions Remedial Reinforcement Enrichment
Worksheet Worksheet Worksheet
All pupils achieved the stipulated skill.
Reflection Enrichment activities were given to achievers and remedial activities
were given to non-achievers
Remarks The lesson was carried out successfully.
