Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 1

MINGGU 01 HARI ISNIN TARIKH 20 03 2023


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN TINGKATAN 2 CEMPAKA
MATA PELAJARAN
TINGKATAN 2 MASA 5.40 – 6.10 PETANG
TEMA UNIT 8 : KECERGASAN
TAJUK Kapasiti Aerobik – Formula Karvonen
STANDARD
3.1 Melakukan aktiviti menigkatkan kapasiti aerobik PdPc ABAD 21
KANDUNGAN
3.1.1 Mengira kadar nadi Latihan (KNL) diri sendiri berdasarkakn kadar nadi rehat (KNR) dan kadar nadi Think Pair /
STANDARD maksimum (KNM) dengan menggunakan rumus Karvonen Gallery Walk
PEMBELAJARAN 4.1.1 Mengenalpasti peratus intensiti yang sesuai bagi menentukan kadar nadi Latihan untuk meningkatkan Games
kapasiti aerobik Group Presentation
Pada akhir pembelajaran, murid dapat : Role Play
OBJEKTIF
Traffic Light
PEMBELAJARAN 1. Menggunakan rumus Karvonen untuk mengira kadar nadi Latihan (KNL) dengan betul.
PETA i-Think
Murid Berjaya jika : Peta Bulatan
KRITERIA 1. Mengira nadi rehat dan kadar nadi maksimum diri sendiri serta kadar nadi latihan menggunakan formula Peta Buih -
Karvonen. Peta Pokok
KEJAYAAN
2. Mengira sekurang-kurangnya 2 dari 4 pengiraan kadar nadi latihan berdasarkan peratus intensiti latihan Peta Dakap
dengan betul. KBAT
Set induksi : Mengaplikasi /
Murid menyatakan pencapaian dalam larian merentas desa pada tahun sebelum. Menganalisis
Menilai /
Pembelajaran/aktiviti :
Mencipta
1. Penerangan berkaitan kadar nadi rehat, kadar nadi maksimum dan kadar nadi latihan.
EMK
2. Contoh pengiraan kadar nadi latihan menggunakan rumus karvonen Murid diminta
Bahasa /
untuk mengira kadar nadi rehat dan kadar nadi maksimum.
Sains Sukan
3. Aktiviti berpasangan : Kadar Nadi Latihan
a) Murid membuat pengiraan kadar nadi rehat dan kadar nadi maksimum diri sendiri Nilai Murni
serta kadar nadi latihan menggunakan formula Karvonen. PENTAKSIRAN
b) Murid membandingkan dan berbincang hasil pengiraan dengan rakan Latihan Bertulis /
2. Murid melakukan pemanasan badan dan regangan. Borang Senarai
3. Aktiviti berkumpulan : Aktiviti Stesen Semak / Rubrik
a) Murid membuat pengiraan kadar nadi latihan 65%-85%, kemudian melakukan Lisan
aktiviti berdasakan FITT: Kuiz
AKTIVITI i) Kekerapan : 3-5 set Pembentangan /
ii) Intensiti: 65%-85% Persembahan
iii) Jenis: Aerobik Demonstrasi / Lakonan
b). Murid-murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. BAHAN BANTU MENGAJAR
i) A ke B – berlari pecut, Buku Teks
ii) B ke C – berjalan, Buku Latihan
iii) C ke D – striding (langkah luas) Kertas edaran /
iv) D ke A – berjoging. lembaran kerja
c) Lakukan aktiviti selama lima minit tanpa henti dan berehat selama seminit. Ambil Kertas sebak
kadar nadi setiap lima minit. Ulangi aktiviti sebanyak tiga kali. Poster / gambar /
4. Guru membuat pemerhatian dan penilaian terhadap aktiviti murid. jadual/ carta
5. Murid melakukan aktiviti penyejukan badan.
Tilam
6. Soal jawab dan perbincangan cara meningkatkan kapasiti aerobik dan kepentingan mengira kadar nadi
Kon
latihan.
Wisel
Penutup/rumusan :
Murid membuat rumusan/refleksi berkaitan topik/aktiviti yang dipelajari.
REFLEKSI Pdp ditangguh, program minggu pertama pembukaan sesi persekolahan 2023/2024
PGB/PENOLONG KANAN/PK PETANG :
