RPHMINGGU3
RPHMINGGU3
MATAPELAJARAN: BIOLOGI
Rangka Pengajaran
Set Induksi
-Aktiviti untuk menarik minat
Set Induksi :
murid 1.Guru menulis nama haiwan di papan putih dan meminta pelajar (CL: Idea-
-Maklumkan kepada murid
tentang objektif pembelajaran
menyatakan sama ada haiwan tersebut spesies terancam atau tidak. Rush)
-Merangsang ingatan terhadap (Pengenalan/Engage)
pembelajaran terdahulu
2.Guru menyatakan Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan
yang akan dicapai dalam pdp pada hari ini.
Aktiviti utama 3.Pelajar dalam kumpulan diminta menulis kesan aktiviti manusia ( CL :
-Penerangan kandungan
pembelajaran terhadap biodiversiti pada mini whiteboard. Roam and
-contoh&tunjukcara - (Penerokaan/Explore) remain).
peluang berlatih
4.Wakil kumpulan membentangkan hasil kerja masing-masing.
-bimbingan&
maklumbalas berterusan Sesi sumbangsaran dengan guru dan pelajar dijalankan.
-peluang belajar secara (Penerangan/Explain) Alat berfikir:
kolaboratif
5.Pelajar membuat peta bulatan berkaitan contoh-contoh haiwan peta i-THINK
endemik di Malaysia. Peta Bulatan
6.Pelajar dari setiap kumpulan diminta menjelaskan kaedah memelihara
dan memulihara biodiversiti.
(Pengembangan/Elaborate)
7. Pelajar menjawab latihan berkaitan topik pada lembaran kerja.
(Penilaian/Evaluate)
RANGKA PENGAJARAN
Guru bertanya kepada pelajar apa yang
1
mereka tahu mengenai ‘BIOLOGI”?
AKTIVITI
AKTIVITI Guru menerangkan maksud perkataan
2 SOAL JAWAB
PERMULAAN BIOLOGI
MEMBUAT NOTA
Guru memberikan satu contoh bidang
3 PERBINCANGAN
kajian biologi
Guru membahagikan bidang kajian biologi,
kerjaya dan kemajuan dalam bidang,
perkembangan bidang biologi dan
1
sumbangan teknologi biologi kepada PELANTAR / MEDIUM PDPC
AKTIVITI pelajar dalam kumpulan untuk
UTAMA dibincangkan
2
Pelajar dalam kumpuan kemudiannya perlu Choose an item.
bentang dalam kumpulan Choose an item.
3 Choose an item.
Pelajar membuat latihan pengukuhan di
1
dalam buku aktiviti
KEMAHIRAN PROSES SAINS
AKTIVITI BERKOMUNIKASI
2 Guru membuat rumusan tentang topik ini
PENUTUP MEMERHATI
3 Choose an item.
RANGKA PENGAJARAN
Guru bertanya kepada pelajar apa yang
1
mereka tahu mengenai ‘BIOLOGI”? AKTIVITI
AKTIVITI Guru menerangkan maksud perkataan
2 SOAL JAWAB
PERMULAAN BIOLOGI
MEMBUAT NOTA
Guru memberikan satu contoh bidang
3 PERBINCANGAN
kajian biologi
Guru membahagikan bidang kajian biologi,
kerjaya dan kemajuan dalam bidang,
perkembangan bidang biologi dan
1
sumbangan teknologi biologi kepada
PELANTAR / MEDIUM PDPC
AKTIVITI pelajar dalam kumpulan untuk
UTAMA dibincangkan
2
Pelajar dalam kumpuan kemudiannya perlu Choose an item.
bentang dalam kumpulan Choose an item.
3 Choose an item.
Pelajar membuat latihan pengukuhan di
1
dalam buku aktiviti KEMAHIRAN PROSES SAINS
AKTIVITI BERKOMUNIKASI
2 Guru membuat rumusan tentang topik ini
PENUTUP MEMERHATI
3 Choose an item.
Mata Pelajaran: Sains Tema: PENYENGGARAAN DAN Kelas: Hari : Rabu Masa:
KESINAMBUNGAN HIDUP 2 IBNU Tarikh: 12/4/2023 11.00-12.30pm
Tajuk: Bab 1 : BIODIVERSITI RUSHD
Kod Standard Nilai murni: Pautan Merentas Kurikulum: Geografi
Pembelajaran: 1.2 Bekerjasama dalam aktiviti KBAT : Menganalisis dan membincangkan
Pengelasan organisma berkumpulan kumpulan taksonomi utama.
Aspirasi Murid:
Pengetahuan KemahiranBerfikir Kemahiran Kemahiran Etika&Kerohanian Identiti Nasional
√ √ memimpin √ Dwibahasa √ √ √
MATAPELAJARAN: SAINS
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
1.2.2 Mencirikan kumpulan a) mengenalpasti ciri yang membezakan kumpulan
taksonomi utama. taksonomi utama.
b) membezakan tumbuhan monokotiledon dan dikotiledon.
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Sumber/ BBM:
Ciri-ciri sepunya, monokotiledon dan Buku teks, mini whiteboard,kad pelekat dan Modul
dikotiledon , vertebrata dan Sains.
invertebrata
Rangka Pengajaran
Set Induksi
-Aktiviti untuk menarik minat
Set Induksi : Info Folio
murid 1.Guru meminta wakil daripada setiap kumpulan untuk menulis satu ciri
-Maklumkan kepada murid
tentang objektif pembelajaran mana-mana kumpulan vertebrata yang dipilih pada kad pelekat. (CL: Idea-
-Merangsang ingatan terhadap (Pengenalan/Engage) Rush)
pembelajaran terdahulu
2.Guru menyatakan Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan
yang akan dicapai dalam pdp pada hari ini.
Aktiviti utama 3. Pelajar menggunakan pengetahuan sedia ada untuk menjalankan ( CL :
-Penerangan kandungan
pembelajaran aktiviti bagi mengenalpasti ciri yang membezakan kumpulan taksonomi Share and
-contoh&tunjukcara - utama. turns).
peluang berlatih
(Penerokaan/Explore)
-bimbingan&
maklumbalas berterusan 4.Wakil kumpulan membentangkan jawapan masing-masing.
-peluang belajar secara (MI : Lisan dan Interpersonal)
kolaboratif
Sesi sumbangsaran dengan guru dan pelajar dijalankan. Alat berfikir:
(Penerangan/Explain) peta i-THINK
5.Pelajar membuat peta bulatan berkaitan ciri-ciri tumbuhan Peta Bulatan
monokotiledon
6.Pelajar dalam kumpulan diminta membezakan tumbuhan
monokotiledon dan dikotiledon.
(Pengembangan/Elaborate)
7. Pelajar menjawab latihan berkaitan topik di dalam Modul Sains.
(Penilaian/Evaluate)
Penutup 8.Pelajar membuat rumusan bagi pdp pada hari ini. (MI : Lisan /Linguistik) ( CL :
Refleksi : Kajian &
penilaian pembelajaran 9.Pelajar menggunakan kad ‘traffic light” untuk mewakili kefahaman Share your
Akan datang : kenalpasti mereka. view)
langkah-langkah
seterusnya
PENILAIAN: Hasil kerja pelajar,penilaian kendiri, penilaian rakan sebaya Penutup :
Aktiviti penutup dan maklum balas guru. Show your
REFLEKSI : 26 murid tidak dapat menguasai objectif pembelajaran view
Tindakan susulan murid Pemulihan -Tiada Pengukuhan : Pengayaan -
Latihan dalam buku aktiviti Tiada
RANCANGAN PDPC HARIAN MINGGU 2
MATAPELAJARAN: BIOLOGI
RANGKA PENGAJARAN
Guru bertanya kepada pelajar apa yang
1
mereka tahu mengenai ‘BIOLOGI”? AKTIVITI
AKTIVITI Guru menerangkan maksud perkataan
2 SOAL JAWAB
PERMULAAN BIOLOGI
MEMBUAT NOTA
Guru memberikan satu contoh bidang
3 PERBINCANGAN
kajian biologi
Guru membahagikan bidang kajian biologi,
kerjaya dan kemajuan dalam bidang,
perkembangan bidang biologi dan
1
sumbangan teknologi biologi kepada
PELANTAR / MEDIUM PDPC
AKTIVITI pelajar dalam kumpulan untuk
UTAMA dibincangkan
2
Pelajar dalam kumpuan kemudiannya perlu Choose an item.
bentang dalam kumpulan Choose an item.
3 Choose an item.
Pelajar membuat latihan pengukuhan di
1
dalam buku aktiviti KEMAHIRAN PROSES SAINS
AKTIVITI BERKOMUNIKASI
2 Guru membuat rumusan tentang topik ini
PENUTUP MEMERHATI
3 Choose an item.
RANGKA PENGAJARAN
Guru bertanya kepada pelajar apa yang
1
mereka tahu mengenai ‘BIOLOGI”? AKTIVITI
AKTIVITI Guru menerangkan maksud perkataan
2 SOAL JAWAB
PERMULAAN BIOLOGI
MEMBUAT NOTA
Guru memberikan satu contoh bidang
3 PERBINCANGAN
kajian biologi
Guru membahagikan bidang kajian biologi,
kerjaya dan kemajuan dalam bidang,
perkembangan bidang biologi dan
1
sumbangan teknologi biologi kepada
PELANTAR / MEDIUM PDPC
AKTIVITI pelajar dalam kumpulan untuk
UTAMA dibincangkan
2
Pelajar dalam kumpuan kemudiannya perlu Choose an item.
bentang dalam kumpulan Choose an item.
3 Choose an item.
Pelajar membuat latihan pengukuhan di
1
dalam buku aktiviti KEMAHIRAN PROSES SAINS
AKTIVITI BERKOMUNIKASI
2 Guru membuat rumusan tentang topik ini
PENUTUP MEMERHATI
3 Choose an item.
IMPAK / REFLEKSI 18 Orang murid TIDAK DAPAT menguasai kemahiran / objektif yang dipelajari
/ PDPC DITANGGUHKAN kerana : Majlis Nuzul AlQuran
RANCANGAN PDPC HARIAN MINGGU 4
MATAPELAJARAN: BIOLOGI
IMPAK / REFLEKSI Orang murid TIDAK DAPAT menguasai kemahiran / objektif yang dipelajari
………………………………………………………
(PN ANITA BINTI SUKAMAT)
GKMP ScMt SAMTSSAAS