Anda di halaman 1dari 4

z

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru: Chelsea Chong Chiau Chee


Sekolah: SK Lapasan
TARIKH 14/09/2023 MASA 10.50 – 11.50PAGI
MINGGU 03 HARI KHAMIS KELAS TAHUN 2
TEMA : Uli-Uli Tembikar
BIDANG : MENGENAL KRAF TRADISIONAL
AKTIVITI : Tembikar - (Meneroka bahan dalam menghasilkan sebuah
tembikar dengan teknik picitan.)
STANDARD : 1.1 BAHASA SENI VISUAL
KANDUNGAN 2.1 KEMAHIRAN SENI VISUAL
3.1 PENGHASILAN KARYA KREATIF
4.1 APRESIASI SENI VISUAL
: 1.1.4 Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual dalam
Bidang Mengenal Kraf Tradisional berdasarkan:
(ii) bentuk, jalinan, imbangan dan kepelbagaian yang ada pada
tembikar.
: 2.1.4 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
STANDARD media dan proses untuk menghasilkan karya dalam Bidang
PEMBELAJARAN Mengenal Kraf Tradisional menggunakan:
(ii) teknik picitan dalam penghasilan tembikar
: 3.1.1 Menghasilkan karya yang kreatif dengan:
(i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif
: 4.1.2 Membuat apresiasi karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik dan proses serta menghubungkaitkan seni
dengan diri sendiri dan alam sekitar.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran


Murid dapat :
1. Memahami bahasa seni visual melalui penggunaan bahan
sesuai dalam menghasilkan tembikar seperti doh tepung,
modeling clay dan dry clay.
2. Membanding beza jalinan sentuh dan jalinan tampak.
3. Menghasilkan tembikar melalui teknik picitan sambil
menekankan unsur bentuk dan prinsip keseimbangan.
4. Menghasilkan sebuah karya tembikar mengikut kreativiti
5. Membuat apresiasi terhadap karya.

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat :


1. Menghasilkan sebuah karya tembikar yang lengkap mengikut
kreativiti sendiri.
2. Menganalisis media, teknik, dan proses yang digunakan
dalam penghasilan karya.
3. Membuat apresiasi karya terhadap karya tembikar yang
dihasilkan.

STRATEGI PDP : Demonstrasi, Penghasilan karya tembikar


KEMAHIRAN ABAD KE-21 : Team Project
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM : Kreativiti dan Inovasi, Nilai Murni
(EMK)
KEMAHIRAN BERFIKIR : KBAT [Memahami, Mengaplikasi, Mencipta]
PENTAKSIRAN : Hasil karya tembikar, peta i-Think
BAHAN DAN ALAT BANTU : Modelling clay, papan putih, peta i-Think
MENGAJAR
REFLEKSI SEBELUM: Guru menyediakan BBM tembikar dalam bentuk maujud
untuk pengenalan topik. Guru juga memaklumkan kepada murid untuk
membawa bahan-bahan dan alatan yang diperlukan bagi aktiviti
menghasilkan hasil tembikar sebelum PDP dijalankan.
Bahan: Modelling clay

SEMASA: Guru melakukan imbas kembali dan menjalankan aktiviti


menghasilkan tembikar dan apresiasi seni dengan murid.

SELEPAS: Guru membuat penilaian berdasarkan sikap murid dan


kekemasan hasil tembikar yang sedang dihasilkan oleh murid.

Tindakan susulan: Guru memaklumkan murid untuk membawa bahan


dan alatan yang diperlukan bagi pembelajaran topik baharu minggu
hadapan.

KEHADIRAN 1.

Catatan
LANGKAH / MASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

GURU MURID
SET INDUKSI 1. Guru meminta semua 1. Murid kekal berdiri dan ABM/BBM: -
(Engage/ Penglibatan- murid berdiri untuk mencontohi guru dalam
5 Minit) melakukan regangan badan. memulakan regangan Strategi P&P:
badan. Berpusatkan guru
2. Guru membimbing murid
melakukan regangan. 2. Murid melakukan Kaedah/Teknik P&P:
regangan sebagai
Regangan badan
3. Guru meminta murid persediaan dalam
duduk di tempat masing- mengikuti PdP kelas.
masing selepas selesai aktiviti
regangan. 3. Murid duduk selepas
selesai dengan aktiviti
regangan.

(Explore/Penerokaan - 1. Guru melakukan sesi 1. Murid melihat dan cuba ABM/BBM: Peta i-
10 Minit) imbas kembali dengan murid memahami peta i-Think Think, papan putih
tentang tembikar. yang dilukis oleh guru.
Modul: Bahasa Seni Strategi P&P:
Visual 2. Guru melukis peta i-Think 2. Wakil murid yang Berpusatkan guru
yang kurang lengkap pada dipilih oleh guru mengisi
Standard Pembelajaran : papan putih. tempat kosong dalam peta
Kaedah/Teknik P&P:
1.1.4 Mengenal dan i-Think.
Bersoal jawab,
menerangkan bahasa 3. Guru meminta wakil murid
penerangan
seni visual dalam Bidang untuk mengisi tempat kosong 3. Wakil murid memilih 2
Mengenal Kraf pada papan putih untuk lagi murid lain untuk
Tradisional berdasarkan: menjadikan peta i-Think menjawab selepasnya.
(ii) bentuk, jalinan, lengkap.
imbangan dan kepelbagaian 4. Murid kembali ke
yang ada pada tembikar. 4. Guru membuat rumusan tempat duduk masing-
tentang topik tembikar. masing dan mendengar
penerangan guru.
(Explain/Penerangan – 1. Guru meminta murid untuk 1. Murid bergerak kepada ABM/BBM:
15 Minit) bergerak ke kumpulan kumpulan masing-masing. Modelling clay
Modul: Kemahiran masing-masing seperti PdP
Seni Visual lalu. 2. Murid mengeluarkan Strategi P&P:
bahan (modelling clay) Berpusatkan guru
2. Guru memberitahu murid yang dipesan minggu lalu
Standard Pembelajaran : untuk mengeluarkan bahan di atas meja. Kaedah/Teknik P&P:
2.1.4 Mengaplikasikan (modelling clay) yang
Team Project
pengetahuan bahasa seni dipesan untuk dibawa. 3. Murid mendengar arahan
visual melalui media dan guru dan bertanyakan
proses untuk 3. Guru memberikan tema soalan jika ada sebarang
menghasilkan karya “Warna-warni Ceria” kepada kemusykilan.
dalam Bidang Mengenal murid.
Kraf Tradisional
menggunakan: 4. Guru memberi arahan
(ii) teknik picitan dalamkepada setiap kumpulan
penghasilan tembikar untuk menghasilkan
sekurang-kurangnya 3 jenis
3.1.1 Menghasilkan karya tembikar yang berbeza dari
yang kreatif dengan: segi hiasan dan warna.
(i) memilih dan
memanipulasi media
secara kreatif

(Elaborate/ 1. Guru memantau kemahiran 1. Murid mula ABM/BBM:


Pengolahan -15 Minit) murid dalam menghasilkan menghasilkan tembikar Modelling clay
tembikar mengikut tema. dalam kumpulan masing-
Modul: Kreativiti & masing. Strategi P&P:
Innovasi 2. Guru memastikan aktiviti Berpusatkan murid
dalam kelas berjalan lancar. 2. Murid bersoal jawab
Standard Pembelajaran : dengan guru jika
Kaedah/Teknik P&P:
2.1.4 Mengaplikasikan mempunyai sebarang
Team Project
pengetahuan bahasa seni pertanyaan.
visual melalui media dan
proses untuk
menghasilkan karya
dalam Bidang Mengenal
Kraf Tradisional
menggunakan:
(ii) teknik picitan dalam
penghasilan tembikar

3.1.1 Menghasilkan karya


yang kreatif dengan:
(i) memilih dan
memanipulasi media
secara kreatif

(Evaluation/Penilaian - 1. Guru meminta setiap 1. Setiap kumpulan ABM/BBM: Hasil


10 Minit) kumpulan untuk bersedia mempersembah tembikar tembikar murid
melakukan persembahan di hadapan kelas secara
Modul: Apresisiasi tentang tembikar yang bergilir-gilir. Strategi P&P:
Seni Visual dihasilkan. Berpusatkan murid
Standard Pembelajaran : 2. Murid kembali ke
4.1.2 Membuat apresiasi 2. Guru meminta setiap tempat duduk masing-
Kaedah/Teknik P&P:
karya sendiri dan rakan kumpulan mempersembah masing selepas selesai
Persembahan
berpandukan bahasa seni karya secara bergilir-gilir. persembahan.
visual, teknik dan proses
serta 3. Guru meminta murid
menghubungkaitkan seni kembali ke tempat duduk
dengan diri sendiri dan masing-masing setelah
alam sekitar. selesai persembahan.

PENUTUP (Engage – 1. Guru mengarah murid 1. Murid mendengar arahan ABM/BBM: -


5 Minit) untuk mengemas kelas dan guru dan mengemas kelas.
kembali ke tempat duduk Strategi P&P:
masing-masing. 2. Murid kembali ke Berpusatkan guru
tempat masing-masing.
2. Aktiviti susulan: Guru Kaedah/Teknik P&P:
membuat rumusan tentang 3. Aktiviti susulan: Murid
Gotong-royong
topik tembikar. Guru mendengar rumusan dan
memaklumkan murid untuk mencatat bahan dan alatan
membawa bahan dan alatan yang perlu dibawa pada
yang diperlukan pada sesi sesi PdP seterusnya.
PdP seterusnya.

Disediakan Oleh : Disemak Oleh:

Chelsea

Nama : CHELSEA CHONG CHIAU CHEE Nama :


TarikhNama
: 13.09.2023
: Tarikh :

Tarikh :
