Anda di halaman 1dari 5

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

TARIKH MASA MATA PELAJARAN TAHUN BILANGAN MURID BIDANG


TAJUK

: 24.06.2009 : 8.30 9.30 pagi : PENDIDIKAN SENI VISUAL : 4 Cempaka : 30 ORANG : Membentuk dan Membuat Binaan : Boneka Tali : Pada akhir pelajaran murid dapat: 1. Memahami, mengenali dan membanding beza jenis-jenis boneka 2. Menggunting dan mencantumkan bahagian-bahagian untuk menghasilkan boneka tali 3. Mewarna, menghias dengan kemas dan teliti 4. Menghasilkan boneka tali mengikut kreativiti masing-masing

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

ALAT DAN BAHAN

: 1. Alat: templet boneka, gunting, jarum dan ranting/kayu 2. Bahan: kad manila, benang, lidi, gam kertas warna dan bahan-bahan terpakai (manik, butang, kapas dan sebagainya)

BAHAN BANTU MENGAJAR

1. 2. 3.

Radio Contoh jenis-jenis boneka (2D dan 3D) Tayangan boneka menggunakan LCD

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid-murid telah memahami bahagian-bahagian anggota manusia Mempunyai kemahiran memotong dan menggunting

KEMAHIRAN BERFIKIR STRATEGI P&P NILAI

Pemilihan warna dan bahan Mengolah mengikut kreativiti

: Kecerdasan Pelbagai, Konstruktivisme, Konstektual, : Bekerjasama, ketekunan, ketelitian dan kekemasan

LANGKAH \ MASA

PERKEMBANGAN ISI PELAJARAN

AKTIVITI P&P Guru menayangkan persembahan boneka. Guru menunjukkan beberapa contoh boneka - bertanyakan murid sama ada mereka pernah melihat boneka. Guru memainkan muzik menyuruh murid melakukan pergerakan mengikut gerakan boneka. Murid melakukan pergerakan

CATATAN / STRATEGI/ GAMBARAJAH Kecerdasan Pelbagai Verbal Linguistik

Tayangan boneka menggunakan LCD Contoh-contoh pelbagai jenis boneka

Set Induksi (5 minit)

Langkah 1 (5 minit)

Memperkenalkan tajuk pelajaran


Mengenalkan dan menerangkan jenis-jenis boneka seperti: Boneka wayang kulit Boneka sarung Boneka tali Penerangan alat,bahan dan proses menghasilkan boneka tali

Murid mendengar penerangan guru dan melihat contohcontoh boneka.

Langkah 2 (10 minit)

Tunjukcara Membahagikan kumpulan Cara mencantum boneka yang telah digunting

Membahagikan murid kepada 6 kumpulan (5 orang) Guru mengedarkan templet bahagian-bahagian anggota boneka kepada setiap kumpulan. Guru menunjukkan cara mencantum bahagian boneka yang telah digunting secara - Tebuk bahagian yang ditanda - Menyambung menggunakan benang dan jarum

Konstruktivisme Urutan(kritis) Kontekstual

Langkah 3 (20 minit)

Proses: Menekap Mewarna Menggunting Menyambung dan mengikat bahagianbahagian anggota boneka Menghias

Murid memulakan proses membuat boneka secara: Mengikat dan menyambung tali ke bahagian-bahagian anggota boneka supaya boleh digerakkan Menghias bahagian-bahagian anggota boneka dengan menggunakan bahan-bahan terpakai (manik, butang, kapas dan sebagainya)

Teori Kecerdasan Pelbagai Verbal Linguistik Interpersonal Spatial

Membimbing murid menyambung bahagian anggota boneka pada kayu

Langkah 4 (15 minit)

Sesi Apresiasi, Penilaian dan Refleksi - Penilaian Objektif - Pamerkan hasil karya murid-murid - Rumusan Penilaian: Unsur Seni Kemasan Persembahan Pendek Refleksi

Beberapa soalan di ajukan pada murid-murid seperti: - namakan jenis-jenis boneka, alat dan bahan untuk menghasilkan boneka - Kuiz Mempamerkan hasil karya mengikut kumpulan. Murid-murid menerangkan proses menghasilkan boneka Guru membimbing murid semasa mengadakan sesi tersebut Membuat persembahan pendek berdasarkan skrip yang disediakan oleh guru (kumpulan terbaik) Guru membimbing murid membuat refleksi

Teori Kecerdasan Pelbagai


- Verbal Linguistik Interpersonal - Kinestetik

Penutup (5 minit)

Guru membuat rumusan terhadap aktiviti yang telah berlangsung pada hari ini Murid mengemaskan kelas
