Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Rancangan Pengajaran 1
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh : 14 hb Febuari 2011
Masa : 8.40-9.40 pagi
Kelas : 4 Bestari
Bilangan Pelajar : 25 orang
Tema : Keluarga Berwawasan
Tajuk : Pendidikan Untuk Masa Depan
Fokus Utama :1.2 (ii) Aras 1
-Mengemukakan soalan dengan kata tanya dan tanpa kata tanya
untuk
mendapatkan maklumat
Fokus Sampingan :3.2 (i) Aras 1
-mengembangkan idea tentang sesuatu pekara dengan memberikan
sesuatu . alasan yang sesuai.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat:
i. Menyebut soalan yang menggunakan kata tanya.
ii. Menyampaikan idea tentang sesuatu pekara dengan bahasa yang bertatasusila.
iii. Membina lima soalan tanpa kata tanya dan lima soalan dengan kata tanya.
iv. Menghormati dan berterima kasih kepada ibu bapa.


Kemahiran Berbahasa: Membaca,mendengar,bertutur dan menulis
Sistem Bahasa : Kata Nama Am dan Kata Nama Khas

Kosa Kata : insuran,peratus,ansuran
Pengisian Kurikulum :i.ilmu
-Ekonomi dan Matematik
ii.nilai
-bersyukur,hormat-menghormati,bekerjasama
iii.kemahiran bernilai tambah
-kemahiran berfikir,kecerdasan pelbagai
Pengetahuan sedia ada:Murid sedia tahu apa barang yang perlu disiapkan sebelum ke sekolah.
Bahan bantuan mengajar: Buku teks,lembaran kerja,kad imbasan.

Langkah/
Masa
Isi
Pelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Catatan
Guru Murid
Set
Induksi
(5minit)
Menamakan alatan
yang perlu murid
bawa untuk datang ke
sekolah.contoh
buku,pemadam,pensel
dan sebagainya.
-Guru
bersoaljawab
dengan murid
tentang apakah
keperluan-
keperluan lain
yang perlu
mereka bawa
-murid akan
menjawab soalan
guru dan menyebut
seperti duit
saku,bekalan,pensel
warna dan
sebagainya
-penyoalan
seluruh
kelas.

-mencungkil
idea
selain yang
disebut oleh guru
tadi.

-guru
mengaitkan
jawapan dengan
tajuk pelajaran
hari ini.
Langkah
1
-Membaca petikan
daripada buku teks
yang
bertajukPendidikan
Untuk Masa Depan
-Guru meminta
murid membaca
petikan dalam
buku teks.
- Guru memilih
beberapa orang
murid membaca
petikan tersebut.
-Guru bersoal
jawab dengan
murid tentang
cerita dalam
petikan tersebut.


-Guru
menerangkan
tentang ayat
tanya tanpa kata
tanya.

-Guru
mengarahkan
murid mencari
ayat tanya tanpa
kata tanya dalam
petikan yang
baru di baca.

-Guru
menyebutbagus
Sambil
melekatkan kad
yang
mengandungi
ayat tanya tanpa
kata tanya dan
-Murid membaca
secara senyap.


-Mereka membaca
dengan sebutan dan
intonasi yang betul.

-Murid memjawab
soalan yang
diajukan oleh guru.



-Murid mendengar
dengan teliti.


-Murid mencari dan
menyebut ayat
tanya tanpa kata
tanya.



-Murid membaca
secara kelas
Buku teks








Penyoalan.








Mengcunkil
idea




Kad manila
arahkan murid
menyebutnya
sekali lagi.
Langkah
2
(15
minit)
Aktiviti dalam
kumpulan
-Guru
membahgikan
murid kepada
beberapa
kumpulan.

-Setiap
kumpulan
diarahkan
membina lima
soalan
berdasarkan teks
dengan
mengguankan
ayat tanya tanpa
kata kata tanya
-Murid bergerak
mengikut
kumpulan


-Dalam kumpulan
murid melakukan
aktiviti membina
soalan
Nilai
murni:bersun
gguh-
sungguh
Langkah3
(15minit)
Bentangkan hasil
kerja
-Guru
mengarahkan
ketua kumpulan
membentangkan
hasil kerja.

-Memberi ulasan
dan peneguhan
pada setiap
pembentangan

-ketua kumpulan
membentangkan
hasil kerja
-nilai murni:
bekerjasama

Langkah
4
(15
minit)
-
Menyudahkan
latihan
lembaran
kerja
-Guru
mengarahkan
murid
menyiapkan
latihan dalam
lembaran kerja.
-Murid
melengkapkan
boring
pengurusan
grafik pada
lembaran kerja.
Lembaran
kerja


Nilai murni:
Bersungguh-

-Menyiapkan
latihan yakni
menyiapkan
latihan mengira
keuntungan pada
buku latihan
berpandukan
petikan

-Menyudahkan
latihan yang
diarahkan
sungguh
Penutup
(5minit)
Rumusan -Guru menyoal
sekali tentang
persediaan murid
sebelum hadir ke
sekolah.
-Secara kelas
menyoal kembali
tentang ayat tanya
tanpa kata tanya
-Murid
menjawab
soalan guru
secara kelas
