Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran : Matematik
Kelas : Tahun 5 Arif
Tarikh : 10 April 2014
Masa : 9.00 10.00 pagi (60 minit)
Bilangan Pelajar : 40 Orang
Tajuk : Perpuluhan
Bidang Pembelajaran : Nombor perpuluhan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid sudah tahu tentang nilai tempat sa, persepuluh dan perseratus
Objektif Pembelajaran : Murid memahami dan menggunakan perbendaharaan kata berkaitan perpuluhan
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat:
i. Mengenalpasti nilai tempat perpuluhan sehingga per seribu.
ii. Mengenalpasti nilai digit perpuluhan sehingga perseribu
iii. Mencerakinkan nombor perpuluhan perseribu
Alat Bantu Mengajar : Kad nilai tempat, papan soalan
Penerapan Nilai : Teliti, bekerjasama.
Kemahiran Berfikir : Berfikir secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

Langkah /
Masa

Isi
Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Sumber /
Catatan
Set Induksi
( 10 minit )

1. Guru bertanya kepada
murid tentang nilai tempat






2. Guru mengajak murid-
murid menyanyi bersama






3. Guru memperkenalkan
tajuk dan objektif
pembelajaran hari ini.



1. Guru bertanya kepada murid apa contoh nilai
tempat yang murid-murid tahu

Soalan: Boleh berikan contoh-contoh nilai tempat?

2. Guru menerangkan nombor perpuluhan mempunyai
nilai tempatnya yang tersendiri.

3. Guru akan memberikan setiap murid lirik lagu
perpuluhan



(letak lirik lagu)


4. Guru menulis tajuk dan objektif pelajaran hari ini di
papan putih supaya murid tahu apa yang perlu
difokuskan pada hari ini.



Langkah 1

( 15 minit )


1. Guru memperkenalkan
nilai tempat bagi
nombor perpuluhan
sehingga nilai tempat
per seribu.
.

























1. Guru menunjukkan satu contoh nombor perpuluhan
yang mempunyai 2 tempat perpuluhan

2.12

2. Guru melekatkan nilai tempat pada setiap nombor
dari nilai tempat sa, sehingga nilai tempat per
seratus.
2.1 2




3. Guru akan menambah satu lagi nombor pada
belakang nombor perpuluhan tersebut.

2.123

4. Kemudian guru akan memperkenalkan nilai tempat
yang akan dipelajari, iaitu nilai tempat per seribu.


2.123

5. Guru menerangkan ini merupakan nilai tempat per
seribu
Strategi:
Berpusatkan guru dan
murid.

Teknik:

BBM:

sa Per sepuluh Per seribu
Per seribu
2. Guru memberikan
contoh nombor
perpuluhan dan murid
dikehendaki
menyatakan nilai
tempat perpuluhan.
3. Murid bersama-sama
menjawab soalan jika
rakan tidak dapat
menjawab




















6. Guru memberikan papan soalan seperti dibawah.
Guru akan membimbing murid pada mulanya.
Daripada nombor perpuluhan tersebut, murid
diminta menyatakan nilai tempat pada nombor yang
digariskan.

7. Guru akan memilh seorang daripada setiap
kumpulan untuk datang ke hadapan
8. Kemudian guru akan memberikan kad nilai tempat
iaitu kad sa, persepuluh, dan perseribu. Murid
diminta mengambil kad nilai tempat yang betul dan
meletakkan di kawasan jawapan.

Nombor perpuluhan Nilai tempat

1) 3.156
2) 2.178
3) 0.999
4)
5)
6)











Langkah 2

( 15 minit )

1. Guru
memperkenalkan
nilai digit bagi
nombor perpuluhan.













2. Murid menjawab
soalan nilai digit
bersama-sama


1. Guru akan membimbing murid mencerakinkan
nombor dan menyatakan nilai digit bagi nombor
perpuluhan.

Cerakinkan 0.245

Nombor
perpuluh
an
0 2 4 5
Nilai
digit
0

0.2 0.04 0.005


Soalan guru: apakah nilai digit bagi digit 6 dlm nombor

Nombor perpuluhan Nilai Digit

1) 3.156
2) 2.178
3) 0.999
4)
5)
6)



_________________
_________________



Langkah 3

( 15 minit )

1. Guru memberikan
lembaran kerja kepada
murid





1. Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-
murd mengikut tahap kumpulan masing-masing

Kumpulan A = murid tahap baik
Kumpulan B = murid tahap sederhana
Kumpulan C = murid lemah / LINUS

2. Guru akan memantau, melihat dan membimbing
murid-murid yang bermasalah

3. Mana-mana murid yang telah siap akan hantar
lembaran kerja dan yang belum siap akan jadikan
sebagai kerja rumah



Penutup
(5 minit)
1. Rumusan/ Refleksi








2. Guru dan murid menyanyi
bersama2.






1. Pada akhir ini, guru akan mengajukan soalan
kepada murid untuk memastikan tahap
pemahaman mereka mengenai apa yang telah
dipelajari.

2. Soalahnya adalah:
Apakah yang telah kita pelajari hari ini?





Refleksi:
___________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________.
