Anda di halaman 1dari 30

DISEDIAKAN OLEH:-

Lorinda SJKC Cheng Hua


Rita SK. Ulu Bawan
Salimah SK. Nanga Machan
Suraimie SK. Nanga Jagoi

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN :
Dunia Seni Visual (Tahun 4)

MENGENAL KRAF TRADISIONAL
Tema: Alam Semula Jadi
Tajuk: Bunga
RPH 1 MINGGU P&P
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN :
Dunia Seni Visual (Tahun 1)
Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual
Masa: 60 minit
Kelas : 1
Bidang : Menggambar

Tema : Alam Benda
Tajuk : Rumah
Standard Pembelajaran

1.1 Persepsi Estetik
1.1.1 Unsur Seni
1.1.1.1 ,1.1.1.2 , 1.1.1.3
1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1
1.2 Aplikasi Seni
1.2.1 Media
1.2.1.1-Alat
1.2.2.2-Bahan
1.2.2 Proses danTeknik
1.2.2.1 Teknik - Capan
1.3 Ekpresi Kreatif
1.3.1
1.3.2


1.4 Apresiasi Seni
1.4.1
1.4.2
1.4.3

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam lukisan..
2. Menghasilkan lukisan yang menarik menggunakan media yang disediakan.
3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.

Aktiviti P&P

1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab tentang lukisan. (EK1-1.4, 1.6,1.7)
2. Guru menunjuk cara menghasilkan lukisan (EK2-2.1,2.5)(EK3-3.1,3.2,3.3)
3. Murid menghasilkan lukisan mengikut kreativiti menggunakan bahan dan alat yang betul.(EK4-4.1)
4. Murid mempamer dan menceritakan pengalaman menghasilkan karya.(EK5-5.1,5.3,5.5)

EMK Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan (EK1-EK5) dan Nilai murni

Bahan Bantu Belajar

1.Contoh : gambar lukisan
2.Media : Alat (berus lukisan, palet) Bahan (kertas lukisan, warna air)
Penilaian P&P

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat Standard Kandungan.

Refleksi

Pada akhir pembelajaran:
___orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____orang murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang.

RPH 2 MINGGU P&P
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN :
Dunia Seni Visual (Tahun 4)
Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual
Masa: 60 minit
Kelas : 4 Bestari
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional
(Resis)
Tema dan Tajuk : Alam Semulajadi
-Bunga
Standard Pembelajaran 4.1 Persepsi Estetik
4.1.1 Unsur Seni
4.1.1.1 ,4.1.1.2 , 4.1.1.3
4.1.2 Prinsip Rekaan
4.1.2.1, 4.1.2.2
4.2 Aplikasi Seni
4.2.1 Media
4.2.1.1-Alat
4.2.1.2-Bahan
4.2.2 Proses danTeknik
4.2.2.1 Teknik resis

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat corak batik.
2. Memulakan penghasilan batik yang menarik menggunakan media yang disediakan.
Aktiviti P&P

1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab tentang corak batik. (EK1-1.4, 1.6,1.7)
2. Guru menunjuk cara menghasilkan batik (EK2-2.1,2.5)(EK3-3.1,3.2,3.3)
3. Murid memulakan aktiviti membuat/menghasilkan batik.(EK4-4.1)

EMK Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan (EK1-EK4) dan Nilai murni

Bahan Bantu Belajar

1.Contoh : paparan skrin corak batik, contoh batik
2.Media : Alat (berus lukisan, palet) Bahan (kertas lukisan, lilin/krayon/warna air)
Penilaian P&P

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat pembalut hadiah berdasarkan 2 Standard
Kandungan.

Refleksi

Pada akhir pembelajaran:
___orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____murid yang tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN :
Dunia Seni Visual (Tahun 4)
Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual
Masa: 60 minit
Kelas : 4 Bestari
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional
(Resis)
Tema dan Tajuk : Alam Semula Jadi
- Bunga
Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat kraf batik.
2. Menghasilkan kraf batik yang menarik menggunakan media yang disediakan.
3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.

Aktiviti P&P

1. Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas.
2. Murid menghasilkan kraf batik mengikut kreativiti menggunakan bahan dan alat yang betul.
(EK3-3.4)(EK4-4.1)
3. Murid mempamer dan menceritakan pengalaman menghasilkan karya.(EK5-5.1,5.3,5.5)

EMK Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan ( EK3, EK4, EK5) dan Nilai murni

Bahan Bantu Belajar

1.Contoh : paparan skrin corak batik, Contoh karya batik
2.Media : Alat (berus lukisan, palet) Bahan (kertas lukisan, lilin/krayon/warna air)
Penilaian P&P

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kraf batik berdasarkan empat Standard
Kandungan.

Refleksi

Pada akhir pembelajaran:
___orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___murid yang tidak mencapai objektif akan
diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang.
Standard Pembelajaran

4.3 Ekpresi Kreatif
4.3.1
4.3.2
4.3.3

4.4 Apresiasi Seni
4.4.1
4.4.2
4.4.3

ALAT DAN BAHAN
KERTAS LUKISAN, LILIN/KRAYON, CAT AIR, PALET &
BERUS LUKISAN
LANGKAH-LANGKAH
HASILNYA
LANGKAH-LANGKAH
HASILNYA
SOALAN MENAAKUL
1) PERSEPSI ESTETIK 2) APLIKASI SENI
Konteks: Pengenalan

1) Pernahkah anda melihat proses
menghasilkan batik?
2) Adakah anda pernah
menggunakan kain batik untuk
tujuan-tujuan tertentu?
3) Adakah anda pernah melihat corak
batik selain daripada gambar yang
ditunjukkan?
Konteks: Tunjuk Cara

1) Bagaimana cara untuk
menghasilkan kesan lilin yang
menarik dan kemas?
2) Bagaimana hendak menghasilkan
corak batik yang menarik?
3) Bagaimana hendak
mempelbagaikan corak batik
dengan menggunakan bahan yang
sama?

3) EKSPRESI KREATIF 4) APRESIASI SENI
Konteks: Berkarya

1) Bagaimana menggunakan media
(alat dan bahan) dengan cermat?
2) Bagaimana hendak menghasilkan
karya yang bersih dan kemas?
Konteks: Pengetahuan Murid

1) Apakah aktiviti yang kamu lakukan
sebentar tadi?
2) Bagaimana perasaan kamu setelah
dapat menghasilkan aktiviti ini?
3) Selain bunga, apakah motif/corak
lain yang sesuai untuk djadikan
batik?


MENGGAMBAR
Tema: Alam Semula Jadi
Tajuk: Hidupan Di Dasar Laut
RPH 1 MINGGU P&P
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN :
Dunia Seni Visual (Tahun 4)
Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual
Masa: 60 minit
Kelas : 4 Amanah
Bidang : Menggambar ( Gosokan)
Tema : Alam semula jadi
Tajuk : Hidupan di dasar Laut
Standard Pembelajaran

1.1 Persepsi Estetik
1.1.1. Unsur seni
1.1.1.1 bentuk
1.1.1.2 Jalinan
1.1.1.3 warna
1.1.2 prinsip rekaan
1.1.2.1 kepelbagaian
1.1.2.2 kesatuan
1.2 Aplikasi Seni
1.2.1
1.2.1.1 alat
1.2.1.2 Bahan

1.2.2
1.2.2.1 Teknik
1.3 Ekpresi Kreatif
1.3.1
1.3.2
1.3.3

1.4 Apresiasi Seni
1.4.1
1.4.2
1.4.3


Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam teknik gosokan.
2. Menghasilkan lukisan hidupan laut yang menarik menggunakan media yang disediakan.
3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti P&P

1. Guru menunjukkan contoh bahan maujud dan bersoal jawab jalinan yang disentuh dan dirasa.(EK1-
1.2,1.6)
2. Guru menunjuk cara menghasilkan teknik gosokan hidupan di dasar laut (EK4-,4.3)
3. Murid menghasilkan hasil karya dengan menggunakan teknik gosokan. ( EK1-1.1) (EK2-2.3) (EK 3-3.2)
4. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5-5.1,5.2,5.3)
EMK Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan (EK1-EK5) dan Nilai murni
Bahan Bantu Belajar

1.Contoh gambar teknik gosokan
2.Media : alat : permukaan yang mempunyai jalinan
bahan : kertas lukisan,pensel warna, dan pensel
Penilaian P&P

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan empat Standard Kandungan.
Refleksi

Pada akhir pembelajaran:
25 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 3 orang murid yang tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang.

RPH 2 MINGGU P&P
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN :
Pendidikan Seni Visual (Tahun 4)
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni
Visual
Masa: 60 minit
Kelas : 4 Amanah
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan
(Capan)
Tema : Alam Semulajadi
Tajuk : Hidupan Di Dasar Laut
Standard Pembelajaran

1.1 Persepsi Estetik
1.1.1. Unsur seni
1.1.1.1 bentuk
1.1.1.2 Jalinan
1.1.1.3 warna
1.1.2 prinsip rekaan
1.1.2.1 kepelbagaian
1.1.2.2 kesatuan
1.2 Aplikasi Seni
1.2.1
1.2.1.1 alat
1.2.1.2 Bahan

1.2.2
1.2.2.1 Teknik



Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam lukisan hidupan di dasar laut
menggunakan teknik gosokan.
2. Memulakan penghasilan lukisan hidupan di dasar laut menggunakan media yang disediakan.

Aktiviti P&P

1. Guru menunjukkan contoh bahan maujud dan bersoal jawab jalinan yang disentuh dan dirasa.(EK1-
1.2,1.6)
2. Guru menunjuk cara menghasilkan teknik gosokan hidupan di dasar laut (EK4-,4.3)
3. Murid memulakan proses menghasilkan lukisan.
EMK Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan (EK1 dan EK4) dan Nilai murni

Bahan Bantu Belajar

1.Contoh gambar teknik gosokan
2.Media : alat : permukaan yang mempunyai jalinan
bahan : kertas lukisan,pensel warna, dan pensel
Penilaian P&P

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan 2 Standard Kandungan.

Refleksi

Pada akhir pembelajaran:
23 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objektif akan
diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN :
Pendidikan Seni Visual (Tahun 4)
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa: 60 minit
Kelas : 4 Amanah
Bidang : Menggambar ( Gosokan )
Tema : Alam Semulajdi
Tajuk : Hidupan di Dasar Laut
Standard Pembelajaran

1.3 Ekpresi Kreatif
1.3.1
1.3.2
1.3.3
1.4 Apresiasi Seni
1.4.1
1.4.2
1.4.3


Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam teknik gosokan.
2. Menghasilkan lukisan hidupan laut yang menarik menggunakan media yang disediakan.
3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP

1.Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas
3. Murid menghasilkan hasil karya dengan menggunakan teknik gosokan. ( EK1-1.1) (EK2-2.3) (EK 3-3.2)
4. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5-5.1,5.2,5.3)
EMK Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan (EK1, EK2, EK3, EK5) dan Nilai murni

Bahan Bantu Belajar

1. Contoh gambar teknik lukisan
2. Media : alat : permukaan yang mempunyai jalinan
bahan : kertas lukisan,pensel warna, dan pensel
Penilaian PdP

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan empat Standard Kandungan.

Refleksi

Pada akhir pembelajaran:
25 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 3 murid yang tidak mencapai objektif akan
diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang.

ALAT DAN BAHAN
Kertas Lukisan, Pensil warna, pensel, duit
syiling, jam tangan.
Contoh gambar teknik
gosokan
LANGKAH-LANGKAH
LANGKAH-LANGKAH
HASILNYA
SOALAN MENAAKUL
1) PERSEPSI
ESTETIK
2) APLIKASI
SENI
Konteks: Pengenalan

1) Apakah yang dapat anda
rasai ketika memegang
objek di dalam kotak?
2) Selain objek yang di
disediakan, apakah benda
yang ada di sekeliling anda
yang mempunyai jalinan
tampak?
Konteks: Tunjuk Cara

1) Bagaimana cara untuk
menghasilkan teknik
gosokan dengan betul?
2) Bagaimana hendak
mempelbagaikan kesan
jalinan tampak dalam hasil
karya?
3) EKSPRESI
KREATIF
4) APRESIASI SENI
Konteks: Berkarya

1) Bagaimana menggunakan
media (alat dan bahan)
dengan cermat?
2) Bagaimana hendak
menghasilkan karya yang
bersih dan kemas?
3) Bagaimana hendak
menghasilkan corak yang
sekata?
Konteks: Pengetahuan
Murid

1) Apakah aktiviti yang kamu
lakukan sebentar tadi?
2) Bagaimana perasaan kamu
setelah dapat menghasilkan
aktiviti ini?

SEKIAN, TERIMA KASIH
