Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian Kelas Pemulihan

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Kelas : 3
Tarikh : 20 Sept 2016
Hari : Selasa
Masa : 10.10-11.10 pagi
Bil. Murid : 2 orang
Tajuk : Ayat Mudah
Nama Murid
Kemahiran
Objektif
-Pada akhir
Pengajaran dan
pembelajaran
murid dapat
Pengetahuan
Sedia Ada

a) Anderian Dayren
Ayat Mudah

b) Ave Maria

- Membaca ayat mudah


- Membina ayat mudah dan menulis ayat

- Murid sudah mempelajari kemahiran membaca ayat


dalam sesi pembelajaran terdahulu.

Bahan Bantu
Mengajar

1. Petikan mudah.
2. Gambar
3. Kad perkataan
4. Lembaran kerja
5. Permainan berunsur pendidikan kad perkataan untuk bina
ayat mudah

Isi Pelajaran
Set Induksi
(5 minit)

Aktiviti
Guru merangsang murid dengan kotak ajaib
Rangsangan guru :
1. Namakan benda yang kamu fikir?
Jawapan jangkaan murid :

1.
2.
3.
4.

Langkah 1
(15 minit)

Gula-gula
Coklat
Keropok
Mee

- Guru mengaitkan aktiviti dengan isi pelajaran pada hari ini.


Permainan
- Guru menerangkan cara
permainan.
- Murid dikehendaki membaca semua perkataan yang terdapat dalam
kertas.
- Kemudian murid akan membaling dadu dan menggerakkan rumah
masing-masing berdasarkan nombor pada dadu.
- Jika berhenti pada satu perkataan, murid dikehendaki membina ayat
mudah menggunakan perkataan yang terdapat pada kad . ( 6 ayat
mudah)
- Pemenang akan dipilih berdasarkan ayat dibina dengan betul.

Langkah 2
(20 minit)

Pengajaran

Langkah 3
(15 minit)

Latihan

- Guru menunjukkan kad bergambar kepada murid.


- Murid dibimbing untuk mengeja
dan membatang perkataan
dengan betul.
- Guru menunjukkan pelbagai lagi
kad perkataan.
- Guru menguji kefahaman murid
dengan meminta murid mengeja
perkataan tanpa bantuan kad.
-Guru meminta murid menyusun kad perkataan dan menulis semula ayat
tersebut.
-Guru memberi gambar baru untuk digandingkan bersama gambar yang
sedia ada.
- Murid diminta menyambung ayat dengan menggunakan gambar diberi.

- Guru mengedarkan lembaran kerja


- Murid dikehendaki menyusun ayat
terlebih dahulu, kemudian menulis
semula ayat yang betul.
- Guru dan murid membincangkan
jawapan.
- Murid mewarna gambar
setelah selesai menulis ayat.

Penutup
(5 minit)

- Guru meminta murid merumus isi pelajaran pada hari ini.


- Guru memuji kerjasama yang diberikan oleh murid.

Refleksi :
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
