Anda di halaman 1dari 16

[Maznah Binti Massi, PISMP

PML 09]

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA SEKOLAH RENDAH
TAHUN 5
Mata Pelajaran

: Bahasa Malaysia

Tarikh / hari

: 02 Mac 2010 (Selesa)

Masa

: 10.30 11.30 pagi

Bilangan murid

Tema

: Kesusasteraan

Tajuk

: Buat Baik Dibalas Baik

/ 23 orang

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
Fokus Utama :
7.1

Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan tersirat.
Aras 1 (i) Membuat andaian tentang sesuatu perkara yang tersirat berdasarkan
maklumat yang tersurat.

Fokus Sampingan :
2.1

Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi
yang baik dan jelas.
Aras 2 (i) Bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca dengan menggunakan
pelbagai pola ayat.

9.2

Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar
atau dibaca.
Aras 1 (i) Membuat catatan ringkas daripada maklumat yang diperoleh.

Objektif Pelajaran :
1. Murid dapat membuat andaian tentang sesuatu perkara yang tersirat
berdasarkan maklumat yang tersurat dengan betul.
2. Murid dapat bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca dengan
menggunakan pelbagai pola ayat dengan betul.
3. Murid dapat membuat catatan ringkas daripada maklumat yang diperoleh
dengan betul

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Sistem bahasa

: Kata Banyak Makna

Pengisian Kurikulum
Ilmu

: Sastera, Pendidikan Moral

Penerapan Nilai

: Keberanian, kerjasama, Hormat-menghormati

Kemahiran Generik
Kemahiran berbahasa

Lisan (mendengar, bertutur), membaca, menulis

Pendekatan Pembelajaran

Berpusatkan guru, berpusatkan murid,


kontekstual, direktif.

Kecerdasan Pelbagai

Kecerdasan verbal-linguistik, kecerdasan muzik,


Interpersonal dan kinestatik

Strategi P & P

: Kolaboratif, kontekstual, direktif

Teknik

: Perbincangan, soal jawab, dan


sumbangsaraan

Perbendarahan kata

: Tenggelam, pengail, terkapai, azam

Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah diajar cara untuk berbuat baik.

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Bahan Bantu Mengajar

BIL

BAHAN BANTU MENGAJAR

BILANGAN

01

Komputer riba

Sebuah

02

LCD

Sebuah

03

Lembaran kerja

04

Papan Tulis

sebuah

05

Marker pen

3 batang

06

Kamus bahasa

07

Kertas

08

Sampul surat

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

PELAKSANAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Langkah /

Isi Pelajaran

Masa
Set
Induksi
(5 minit)

Aktiviti Pengajaran dan

Catatan

Pembelajaran
Pengenalan
Video
Semut
dengan
Burung (Budi baik dibalas
baik)

(Lampiran 1)

1. Guru memeriksa keadaan


kondusif kelas.
2. Murid dipertontonkan dengan
video
Semut
dengan
Burung.
3. Guru dan murid bersoal
jawab
mengenai
video
tersebut.
4. Guru mengaitkan penemuan
dan perbualan murid dengan
tajuk pelajaran iaitu Ke
Puncak Jaya.

KBKK:
Kemahiran Berfikir
menjana
maklumat, dan
merumus
TKP :
Kecerdasan
Verbal-linguistik,
kecerdasan
Kinestetik
Teknik :
Sumbangsaran
Nilai:
Hormatmenghormati
BBM:
Penanda buku,
buku, LCD,
Laptop.

Langkah 1
(15 Minit)

Andaian tentang sesuatu


perkara yang tersirat
daripada tersurat

1. Murid dipilih secara rawak


untuk
membacakan
pantun.
2. Murid dibahagi kepada 3
kumpulan.
3. Murid berbincang dalam
kumpulan
masing-masing
tentang
ayat
yang
memberikan kesan dan
menyatakan alasannya.
4. Guru dan murid berbincang
berkaitan
dengan
hasil
perbincangan tersebut.
5. 3 orang murid membacakan
hasil dapatan mereka.

KBKK:
Kemahiran Berfikir
- menyusun atur,
Menjana
maklumat,
merumus
Teknik:
kolaboratif
TKP:
verbal-linguistik,
Interpersonal,
Kontekstual

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

6. Guru membuat penilaian NILAI :


terhadap murid merumus Kerjasama
isi pelajaran dan nilai murni. Keberanian
BBM:
Kertas, laptop,
LCD.
Langkah 2
(12 minit)

Bercerita maksud setiap


rangkap

1.

- Murid menghasilkan peta


minda dan menceritakan
perkara yang berkaitan
dengannya.

2.
3.
4.

Murid berbincang dalam


kumpulan
masing-masing
berkenaan maksud rangkap
Guru memerhatikan muridmurid berbincang.
Wakil
setiap
kumpulan
untuk bercerita maksud
rangkap masing-masing.
Murid merumus isi pelajaran
dan nilai murni. Guru
membuat penilaian jawapan
murid.

KBKK:
KB-menjana idea,
menganalisis,
mengkategori
TKP:
Kecerdasan
verbal-linguistik,
Teknik
Kolaboratik
NILAI :
Bekerjasama,
Keberanian
BBM:
Kertas warna.

Langkah 3
(8 minit)

Sistem bahasa

1. Guru menerangkan maksud


kata adjektif kepada murid
Kata adjektif
(dipaparkan di skrin putih
- digunakan
untuk
melalui LCD).
menerangkan
sifat 2. Setiap kumpulan menerima
atau
keadaan
sampul surat daripada
sesuatu kata nama.
guru.
3. Murid dikehendaki untuk
memberikan
pendapat
mengenai
isi
sampul
tersebut.
4. Murid dikehendaki menjawab
(Lampiran 2)
soalan yang dipaparkan
melalui skrin putih oleh LCD.
5. Guru membuat peneguhan
tentang isi pelajaran pada
hari ini.

KBKK :
TKP :
Kecerdasan
verballinguistik,Kinestetik
NILAI :
Keberanian,
Hormatmenghormati
BBM :
Sampul surat,
LCD, Laptop.

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Langkah 4
(10 minit)

Pengukuhan

1. Murid diberikan lembaran KBKK :


kerja
Menjana idea
Pendapat tentang maksud 2. Guru memerhatikan murid
pantun
menyiapkan kerja.

(Lampiran 3)

3. Guru membuat penilaian TKP :


tentang jawapan murid.
Belajar Cara
Belajar,
kecerdasan verballinguistik
NILAI :
BBM :
Komputer riba,
LCD

Penutup
(5 minit)

Kesimpulan

1. Guru dan murid bersoal


jawab isi pelajaran yang
telah dipelajari pada hari ini.
2. Murid memberikan respons
berdasarkan
kemahiran
berbahasa
yang
telah
mereka pelajari.

KBKK :
Membuat
kesimpulan
TKP :
Belajar cara
belajar,
Kecerdasan
verbal-linguistik,
NILAI :
Kerjasama

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Refleksi :
Kelemahan :
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
Kekuatan :
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
Cadangan penambahbaikan :
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Lampiran 1

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Video Semut dengan Burung

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Ke Puncak Jaya
Pungguk hinggap di atas bahu,
Kunang-kunang singgah di laman;
Jasa guru kenang selalu,
Hidup jaya berkat berpanjangan.

Halus sutera berbenang merah,


Cantik disarung ketika berehat;
Taati ibu hormatilah ayah,
Kelak selamat dunia akhirat.

Cerah hari sinar menari,


Malam berhias cahaya bulan;
Ilmu itu pelindung diri,
Menjadi bekalan masa hadapan.

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Lampiran 2

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Gambar di dalam sampul surat

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Soalan yang dipaparkan

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Lampiran 3

[Maznah Binti Massi, PISMP


PML 09]

Lembaran Kerja
Nama : __________________________

Tarikh :____________________

Maksud rangkap 1
Kita harus mengenang ___________________________________________________
__________________________________. Hal ini demikan kerana guru adalah insan
yang banyak ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________.

Maksud rangkap 2
Sebagai anak, kita wajib __________________________________________________
_____________________________________________________________________.
Jadilah anak yang ______________________________________________________
_____________________________________________________________________.

Maksud rangkap 2
Selagi hayat masih ada, kita haruslah tidak __________________________________
_________________________________________________. Hal ini demikan kerana
Ilmu itu _______________________________________________________________.
