Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )

KEMAHIRAN HIDUP
MATA PELAJARAN
TAHUN
TARIKH
MASA
BILANGAN PELAJAR

:
:
:
:
:

Kemahiran Hidup
6 arif
30 MAC 2012 (Jumaat)
8.20-9.20 am
20 Orang

BIDANG
UNIT
TAJUK PEMBELAJARAN

:
:
:

Perniagaan dan Keusahawanan


2.3 Mempromosi jualan
Promosi melalui katalog

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid telah mengetahui promosi jualan melalui poster

HASIL PEMBELAJARAN

Aras 1
i) Menyenarai kandungan yang perlu dalam katalog
ii) Mereka bentuk dan menghasilkan katalog mudah
untuk barang yang hendak dijual
iii) Mempromosi dan menjual barang menggunakan
catalog
Aras 2
i) Menilai cara mempromosi barang menggunakan
catalog

OBJEKTIF PELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid murid dapat:


1.
2.

KBKK
STRATEGI P&P
PENERAPAN NILAI
BBM/ABM
ALATAN TANGAN / BAHAN

LANGKAH KESELAMATAN

KMD

:
:
:
:

Menyenarai kandungan yang perlu ada dalam katalog


Mereka bentuk dan menghasikan katalog

mereka cipta, membanding beza


Penerangan, perbincangan dan demonstrasi
Kerjasama, inovatif, teliti, kreativiti
katalog jualan, power point
Gunting, Gam, Kertas, warna, kad manilla
1.Menggunakan alatan tangan dengan betul
2.Memastikan alatan tangan yang digunakan dalam keadaan baik dan berfungsi
3.Memastikan murid-murid mematuhi peraturan keselamatan
: projek membuat katalog bagi membuat promosi jualan

LANGKAH/
MASA
SET INDUKSI
( 5 minit)

ISI PELAJARAN
Menunjukan kepada murid catalog

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN
Guru menunjukkan beberapa
contoh katalog kepada murid

Membandingkan catalog mana yang


lebih menarik

CATATAN
BBM: katalog
Kemahiran berfikir,
membanding beza dan
menilai
Nilai murni: ketelitian

LANGKAH 1
( 20 minit)

Menerangkan apa yang perlu ada


dalam katalog (jenama, jenis barang,
spesifikasi, gambar barang, maklumat
pengeluar)

Guru merangkan mengenai


kandungan yang perlu ada di
dalam katalog mengunakan
power point.

BBM: catalog dan power point

Mengunakan contoh katalog


yang sebenar

Nilai murni tekun

Kemahiran berfikir dan


menciri

Murid bersoal jawab dengan


guru mengenai katalog.
LANGKAH 2
( 20 minit)

LANGKAH 3
( 10 minit)

Menerangkan cirri-ciri catalog yang


baik.
- Perkataan yang mudah
difahami
- Gambar yang jelas dan terang
- Mempunyai kombinasi warna
yang menarik
- Maklumat barang yang tepat
dan betul
AMALI
Mereka cipta dan menghasilkan
catalog mudah untuk barang yang
hendak dijual

Guru menyoal murid secara


rambang tentang cirri-ciri
catalog yang baik.

BBM: Power point


Kemahiran berfikir dan
menciri

Guru menunjukkan contoh


catalog yang baik mengunakan
powerpoint
Guru membahagikan murid
kepada 5 kupulan
Guru mengedarkan kad
manila, kertas warna, pensil,
wana, gunting dan gam kepada
semua kumpulan
Guru meminta murid mereka
cipta dan menghasilkan
catalog mudah

BBM: kad manila, kertas


warna, pensil, wana, gunting
dan gam
Kemahiran berfikir :Mereka
cipta,menyelesai masalah Nilai
murni
:Tekun,kerjasama,kebersaa

PENUTUP
( 5 minit )

Rumusan isi pelajaran


- Kandungan dalam katalog
- Ciri-ciri katalog yang baik

Kemahiran berfikir
Guru membuat rumusan
tentang pelajaran hari ini
Guru meminta murid
merumuskan isi pelajaran

Refleksi :
a. Kekuatan :

b. Kelemahan :

c. Cadangan mengatasi :

Ulasan Guru Pembimbing :

Ulasan Pensyarah Pembimbing :

Nilai memberi perhatian


Strategi membuat rumusan
