Anda di halaman 1dari 3

Bab 10 (B):

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tahun 5

Mata Pelajaran:

Pendidikan Moral

Tahun :

5 Arif

Tarikh :

28 Februari 2008

Masa

8.00-9.00 pagi

Bil. Murid:

20 orang

Bidang Pembelajaran: 4. Nilai Berkaitan Dengan Diri dan Alam Sekitar


Nilai:

4.2 Menyayangi alam sekitar

Tema:

Sumber alam sumber berharga

Tajuk:

Sumber alam digunakan sebaik mungkin

Amalan bersederhana dalam penggunaan sumber-sumber alam yang bernilai


Projek mengurangkan sisa, mengguna dan mengitar semula sisa
Isu/ Situasi:
Hasil Pembelajaran:

Fikir Dahulu Sebelum Buang


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat;

1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua cara penggunaan sumber alam dengan betul.


2. Menghuraikan sekurang-kurangnya dua kesan kepupusan sumber alam dengan jelas.
3. Menyatakan kadar kemarahan mereka terhadap tindakan membazirkan penggunaan sumber
alam.
4. Menghasilkan satu bekas meletak alat tulis dengan menggunakan botol minuman.

Peng. Sedia Ada:

Murid selalu makan atau minum daripada makanan yang dibungkus


atau ditinkan.

Pendekatan:
Alat Bantu Mengajar:

Pemupukan Nilai
Buku teks (m.s 92-95), Buku Latihan, Komputer/ LCD
(Gambar Hasil Kraftangan), jambangan bunga, tin/ botol minuman, gam dan
gunting.

Kemahiran Generik:

KBKK (membanding-beza), KMD

Langkah P&P/
masa

Isi Pelajaran

Set Induksi
(5 minit)

Lagu `Elakkan Pembaziran

Aktiviti P&P

Langkah 1
(15 minit)

Fikir Dahulu Sebelum


Buang

- Cara penggunaan sumber


alam.

- Kesan kepupusan sumber


alam

Langkah 2
(10 minit)

Fikir Dahulu Sebelum


Buang
Betul
- Kongsi kereta
- Menggunakan kenderaan
awam
- Menutup dapur gas
selepas memasak
- Menutup pili selepas
mencuci kereta
Salah
- Membiarkan air melimpah
- Membuang sampah
merata.

Guru memaparkan
seni kata lagu di
layar putih.
Murid diminta
menyanyi lagu
`Elakkan
Pembaziran
bersama-sama.
Murid diminta
memberi maksud
beberapa
perkataan dalam
seni kata lagu.
Guru mengaitkan
jawapan murid
dengan tajuk.

Catatan
(Kaedah/ teknik,
ABM, Nilai, ICT,
KBKK, KMD)
- Sumbangsaran
- Nyanyian
- Seni kata lagu (rujuk
buku teks m.s 95).
- Cintai dan
hargai alam
sekitar.

Murid diminta
merujuk buku teks
m.s 92-93
Murid membaca
petikan.
Guru dan murid
berbincang
berdasarkan soalan
dalam buku teks.
Murid diminta
Menyenaraikan
cara penggunaan
sumber alam dan
kesan kepupusan
sumber alam.

- Perbincangan kelas.

Murid berbincang
secara
berpasangan
tentang
penggunaan
sumber alam yang
betul atau salah.
Mengisi borang
`GO.

- Perbincangan
dan
pembentangan.
- Rasional

Meluahkan
perasaan terhadap
tindakan seseorang
yang membazirkan
sumber alam.

- Buku teks m.s 92-93


- Menjana idea

- Buku teks m.s 92-93


- `GO Banding
Beza
- KMD (perasaan)

Langkah 3
(20 minit)

Menghasilkan bekas alat


tulis dengan menggunakan
tin atau botol minuman
terpakai/ terbuang.

Langkah 4
(5 minit)

Penutup
(5 minit)

Pengukuhan

Rumusan

[sumber: Dr. Abd Shatar Che Abd Rahman]

Murid diminta
bersedia untuk
melakukan projek.
Guru memaparkan
contoh hasil
kraftangan yang
telah siap.
Guru menunjukkan
cara membuat
bekas alat tulis.
Murid melakukan
aktiviti.
Guru meminta
murid
mempamerkan
hasil masingmasing.

- Demonstrasi
Projek

Murid diminta
menjawab soalan
latihan dengan
menandakan (
)
pada ruang yang
betul.

- Latihan bertulis

Murid diminta
menyanyikan
semula `Elakkan
Pembaziran.
Dua orang murid
diminta membuat
kesimpulan
pembelajaran hari
ini.
Guru meminta
murid membawa tin
botol minuman ke
sekolah untuk
projek seterusnya.

- Nyanyian
- Komputer/LCD
- Cintai dan
hargai alam
sekitar.

- Komputer/ LCD
- Kreativiti

-Buku teks m.s 95)


- Buku Latihan
- Yakin
